Co je akné conglobata a jak se léčí?

Co je acne conglobata?

Acne conglobata (AC) nastává, když cysty a uzliny akné začnou srůstat hluboko pod kůží. Je to forma nodulocystického akné, vzácné, ale závažné zánětlivé kožní onemocnění, které se primárně tvoří na obličeji, zádech a hrudníku. V průběhu času AC způsobuje významné a někdy znetvořující jizvy.

Ačkoli AC může být závažné, lékařské ošetření může pomoci léčit akné a zároveň snížit riziko zjizvení. Promluvte si se svým dermatologem o všech dostupných možnostech a o tom, zda se hodíte pro některé ze silnějších léků.

Co vypadá akné conglobata

Tipy pro identifikaci

Nodulocystické akné, jako je AC, je charakterizováno uzly s charakteristikami podobnými cystám. Akné se tvoří hluboko v pórech v důsledku ucpaných bakterií, mazu (mazu) a kožních buněk. Výsledné zátky ztvrdnou a tvoří uzlíky.

Nakonec může zrudnout a oteknout i okolí. Kvůli jejich závažnosti nelze uzliny po akné léčit volně prodejnými léky.

Nodulocystické hrbolky nejsou skutečné cysty. Cysty jsou dutiny naplněné tekutinou lemované epitelovou tkání. Tento typ akné neobsahuje výstelku tkáně. A na rozdíl od příležitostných uzlíků nebo cyst, tento typ akné zahrnuje více uzlů, které se spojují.

Zatímco nodulocystické akné je vzácné, podtyp AC je ještě méně častý. Nejen, že uvidíte rozšířené uzliny s AC, ale akné se také vybuduje do velkých komedonů barvy kůže. Tyto hrudky se mohou také změnit na cysty, ze kterých při náhodném prasknutí vytéká páchnoucí hnis. Výbuchy AC jsou obvykle horší na zádech.

Jak se na vaší kůži hromadí ohniska AC, mohou se u vás objevit výrazné jizvy. Ty jsou klasifikovány jako tenké (atrofické) nebo tlusté (hypertrofické).

Co způsobuje acne conglobata a kdo je ohrožen?

AC je způsobeno spojením uzlů, abscesů a cyst. Je obtížné kontrolovat tento typ akné pomocí volně prodejných léků, protože se šíří hluboko pod kůži přes dutiny.

Podle dermatologie a plastické chirurgie je u bílých mužů větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine AC. K nástupu obvykle dochází během vašeho dospívání a příznaky mohou přetrvávat několik let.

U některých lidí je AC způsobena autoinflamatorní poruchou. Tyto typy poruch, jako jsou autoimunitní onemocnění, jsou genetické.

Jak se tento stav diagnostikuje?

Pokud pociťujete příznaky AC nebo jiného nodulocystického akné, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče pro diagnostiku. Podívají se na vaše léze a zeptají se vás na jakoukoli známou rodinnou anamnézu zánětlivých kožních onemocnění.

Vzhledem k závažnosti AC budete pravděpodobně odesláni k dermatologovi. Specializují se na diagnostiku a léčbu různých kožních onemocnění, včetně těžkého akné. Další testy, jako je biopsie, mohou být použity k vyloučení jiných stavů, jako je karcinom.

Jaké možnosti léčby jsou k dispozici?

Vzhledem k rozšířenosti AC je jeho léčba stejně složitá. Volně prodejné přípravky na akné nefungují na nodulocystické akné, protože ošetřují pouze horní vrstvy kůže. AC se vyvíjí a šíří hluboko pod povrchem pokožky, takže kyselina salicylová a další volně prodejná léčiva nenabídnou žádná zlepšení.

Váš lékař může doporučit kombinaci lokálních a perorálních léků na předpis a také léky na jizvy.

Lokální léčba

Lokální léčba sama o sobě na AC nefunguje. Pro lepší výsledky však mohou být použity spolu s perorálními léky. Mezi nejoblíbenější možnosti patří receptury benzoylperoxidu, které se zbaví kožního mazu a odumřelých kožních buněk, nebo kortikosteroidy ke snížení zánětu.

Orální léky

Lék proti akné na předpis isotretinoin je nejúčinnější možností léčby. Funguje tak, že zastavuje přebytečný maz v pórech. Vzhledem k síle tohoto léku jej budete pravděpodobně užívat pouze dočasně.

Názvy značek zahrnují:

  • Accutane
  • Claravis
  • Amnesteem
  • Sotret

Orální steroidy mohou být použity, pokud injekční verze nedokážou snížit zánět obklopující existující uzliny.

Ženy, které mají AC, mohou mít prospěch z antikoncepčních pilulek nebo antiandrogenních léků. Předpokládá se, že u tohoto typu akné hraje roli testosteron, takže by mohly pomoci určité hormonální léky.

Léky na jizvy

Váš lékař může doporučit operaci, která pomůže léčit těžké jizvy. Váš chirurg použije techniku ​​excize k odstranění tkáně jizvy a můžete dostat steroidy, které pomohou snížit zánět.

Kožní roubování je další technika používaná pro výrazné zjizvení. Váš chirurg odebere tkáně z jiných oblastí těla, aby pomohl vyplnit postiženou oblast a znovu ji vyhladil.

Chirurgie i kožní transplantace mohou poskytnout úlevu od nepohodlí a estetických problémů.

Jsou možné komplikace?

Zjizvení AC je pravděpodobné, ale včasný zásah může pomoci snížit budoucí jizvy. Jak se stav léčí, můžete mít tmavé skvrny. Váš dermatolog vám může pomoci s ošetřením jizev profesionální dermabrazí nebo chemickým peelingem.

Defigurace kůže je další možnou komplikací AC. Stejně jako u rizik zjizvení, čím dříve budete AC léčit, tím menší je pravděpodobnost, že se u vás vyvinou nějaké deformity. Jizvy se také mohou stát problematickými později v životě, kdy se tkáně rozpadají a způsobují znetvoření.

Po léčbě AC se u vás mohou později v životě objevit sekundární komedony. Tyto komedony mohou být vyplněny keratinem, hlavní složkou struktury vnější kůže.

Další úvahou je možnost vedlejších účinků souvisejících s léky. Accutane nese nejvyšší riziko. Mezi možné vedlejší účinky patří:

  • deprese, zejména u dospívajících
  • těhotenské komplikace
  • citlivost na slunce
  • slunce pálí

jaký je výhled?

Vzhledem k zánětlivé povaze AC jsou propuknutí chronické a pokračující, zejména v rané dospělosti. Teenageři, u kterých se rozvine AC, mohou mít tento stav i ve svých 20 a 30 letech. Jak uvidíte zlepšení, budete se muset držet svého léčebného plánu, abyste se ujistili, že vaše léky budou nadále fungovat, aby se zabránilo tvorbě nových uzlů.

Váš dermatolog vás bude v pravidelných intervalech navštěvovat, aby sledoval vaši léčbu. Může trvat měsíce, než léky zaberou plný účinek, ale pokud nezaznamenáte žádné zlepšení, měli byste to oznámit svému lékaři.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY