Co je bulózní myringitida?

Přehled

Bulózní myringitida je typ ušní infekce, při které se na bubínku tvoří malé puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýře obvykle způsobují silnou bolest.

Infekce je způsobena stejnými viry nebo bakteriemi, které vedou k jiným infekcím uší. Bulózní myringitida však nezpůsobuje hromadění tekutiny za ušním bubínkem, jako u některých jiných ušních infekcí. Při léčbě může bulózní myringitida během několika dnů odeznít.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky bulózní myringitidy jsou podobné jako u jiných typů ušních infekcí. Příznaky mohou zahrnovat:

 • Silná bolest. Bolest přichází náhle a trvá 24 až 48 hodin.
 • Ztráta sluchu v postiženém uchu. Ztráta sluchu obvykle odezní, jakmile infekce zmizí.
 • Horečka.
 • Odtékání tekutiny z ucha. To se stane pouze v případě, že jeden z puchýřů praskne. Na rozdíl od jiných typů infekcí středního ucha nezpůsobuje bulózní myringitida hromadění tekutiny nebo hnisu v uchu, ale současně se mohou objevit jiné infekce středního ucha.
 • Plný pocit v uších.
 • Podrážděnost. Pokud má vaše malé dítě bulózní myringitidu, může se zdát, že je bolestí podrážděné.
 • Tahání nebo tahání za ucho. Dítě, které je příliš malé na to, aby vyjádřilo bolest svého ucha, se může ve snaze zmírnit bolest zatahat nebo tahat za ucho.

Jaké jsou příčiny?

Bulózní myringitida může být způsobena bakterií nebo virem. Bakterie a viry, které způsobují bulózní myringitidu, jsou tytéž, které způsobují jiné typy ušních infekcí a stavů, jako je chřipka, běžné nachlazení a streptokoka. Streptococcus pneumoniae, což je typ bakterie způsobující streptokoku v krku, je zvláště častou příčinou bulózní myringitidy.

Jaké jsou rizikové faktory?

Bulózní myringitida je častější u lidí, kteří již mají infekci horních cest dýchacích, jako je chřipka nebo nachlazení. Je to proto, že tyto infekce mohou dráždit Eustachovy trubice nebo jim jinak bránit ve správném odtoku tekutiny. Tekutina, která obsahuje bakterie nebo viry z infekce dýchacích cest, se pak přesune do ucha a způsobí infekci.

Bulózní myringitida se také častěji vyskytuje u lidí s infekcí středního ucha. Je to proto, že jsou oba způsobeny stejnými viry a bakteriemi.

Stejně jako u jiných typů ušních infekcí mají děti častěji než dospělí bulózní myringitidu, zvláště pokud tráví čas v denní péči nebo chodí do školy.

Jak se to diagnostikuje?

Pokud je vaším jediným příznakem bulózní myringitidy bolest, můžete počkat den nebo dva, abyste zjistili, zda bolest zmizí, než zavoláte svého lékaře. Pokud je bolest velmi silná, což je běžné u bulózní myringitidy, nebo pokud máte horečku, okamžitě zavolejte svého lékaře. Také zavolejte svého lékaře, pokud máte potíže se sluchem nebo vám z uší vytéká tekutina.

Pokud vaše dítě vykazuje známky bolesti uší, měli byste vždy zavolat lékaře, zvláště pokud má v minulosti ušní infekce.

Váš lékař odebere vaši anamnézu a zeptá se na vaše příznaky a jak dlouho je máte. Budou také používat ruční zařízení zvané otoskop. Toto zařízení má lupu a světlo, které vašemu lékaři pomohou vidět do ucha a zjistit, zda nemáte ušní infekci.

Pokud máte infekci ucha, lékař určí, zda jde o bulózní myringitidu nebo jiný typ infekce. Pokud máte bulózní myringitidu, budou moci vidět puchýře na vašem bubínku. Váš lékař může také provést test sluchu, aby posoudil jakoukoli ztrátu sluchu způsobenou infekcí.

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba bulózní myringitidy obvykle zahrnuje volně prodejné léky proti bolesti a antibiotika. Obojí lze užívat buď ústy, nebo v ušních kapkách. Bude záležet na preferencích a věku.

Ačkoli viry mohou způsobit bulózní myringitidu, antibiotika jsou obvykle předepisována. Je to proto, že může být těžké určit, zda infekci způsobil virus nebo bakterie. Příznaky se obvykle zlepší do dvou dnů.

Pokud léky proti bolesti nepomohou zmírnit vaši bolest, může váš lékař rozbít puchýře na vašem bubínku malým nožem, aby mohly vytéct. Infekci to nevyléčí, ale pomůže vám to zmírnit bolest při užívání antibiotik.

Jsou nějaké komplikace?

Bulózní myringitida může vést ke ztrátě sluchu, ale tento příznak po léčbě obvykle vymizí.

Ve vzácných případech, pokud není bulózní myringitida účinně léčena, se bakterie nebo virus, které ji způsobují, mohou rozšířit do kostí kolem ucha. Pokud není šíření infekce léčeno, může vést k hluchotě, meningitidě nebo sepsi.

Existují způsoby, jak tomu zabránit?

Bulózní myringitida je způsobena stejnými typy virů a bakterií, které způsobují respirační infekce, nachlazení a další infekce uší. Bulózní myringitida sama o sobě není nakažlivá, ale jiné infekce, které k ní mohou vést, jsou. Nejlepším způsobem, jak předejít bulózní myringitidě, je podniknout kroky, které zabrání nachlazení nebo jiným infekcím.

Některé z nejlepších způsobů, jak se těmto infekcím vyhnout, jsou:

 • Držte se co nejdále od lidí s nachlazením nebo jinými nakažlivými infekcemi.
 • Pravidelně si myjte ruce.
 • Snažte se nedotýkat se očí, nosu a úst.
 • Dobře se vyspěte.
 • Udržujte povrchy ve vaší domácnosti čisté, zvláště pokud byl někdo ve vaší domácnosti nedávno nachlazení.

jaký je výhled?

Bulózní myringitida je velmi bolestivý typ ušní infekce, ale příznaky obvykle odezní během několika dnů po léčbě. Infekce sama o sobě není nakažlivá a jen zřídka způsobuje nějaké dlouhodobé komplikace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY