Co je endarterektomie a kdy ji můžete potřebovat

Endarterektomie, chirurgický zákrok, který odstraňuje blokádu v tepně, se nejčastěji provádí na krčních tepnách, aby se zabránilo mrtvici. Je to alternativa k stentování a provádí se pouze za určitých okolností.

Recep-bg/Getty Images

Nahromadění plaku podél vnitřní stěny tepny může omezit průtok krve a vést k vážným komplikacím. Jednou z možností léčby je endarterektomie, chirurgický zákrok, který zahrnuje řezání do zúžené tepny, aby se odstranily usazeniny tuku, cholesterolu a dalších látek.

Endarterektomie je obvykle spojena s krčními tepnami, které přivádějí krev do mozku. Odstranění plaku v krční tepně může pomoci snížit riziko mrtvice.

Proč potřebujete endarterektomii?

Endarterektomie pomáhá obnovit zdravý průtok krve tepnou, která byla ucpaná v důsledku nahromadění plaku. V krčních tepnách, které se nacházejí na každé straně krku, znamená ucpání snížený průtok krve do mozku. V průběhu času může přerušení stálého toku okysličené krve ovlivnit funkci mozku.

Arteriální plát může také prasknout a spustit tvorbu krevní sraženiny. Sraženina může blokovat průtok krve, což vede k ischemické cévní mozkové příhodě, pokud dojde k ucpání krční tepny. U lidí se závažnou stenózou krční tepny (zúžení tepny o 70 % až 99 %) může endarterektomie snížit riziko mrtvice za 2 roky o 80 %. Národní ústav neurologických poruch a mrtvice.

Endarterektomie provedená v jiné tepně může také snížit riziko tvorby krevní sraženiny a jakýchkoli komplikací, které by se mohly vyvinout.

Jaké jsou typy endarterektomií?

Existují čtyři hlavní typy endarterektomie, z nichž každý se provádí v jiné části těla. Ale postup pro odstranění nahromaděného plaku je v podstatě stejný, bez ohledu na to, která céva je postižena.

 • Aortální endarterektomie: Tento typ se provádí na aortě, velké krevní cévě, která dodává krev do orgánů a tkáně v břiše.
 • Karotická endarterektomie: Tento typ se provádí na krčních tepnách.
 • Femorální endarterektomie: Tento typ se provádí na stehenních tepnách probíhajících od třísel k bércům.
 • Iliacká endarterektomie: Tento typ se provádí na kyčelních tepnách, které prokrvují nohy a orgány a tkáň v pánevní oblasti.

Co očekávat během endarterektomie?

Během endarterektomie lze použít celkovou nebo lokální anestezii. Záleží na konkrétním postupu a vašich preferencích.

Postup začíná řezem nad postiženou tepnou.

Například při karotické endarterektomii se vede řez podél strany krku. Když chirurg dosáhne tepny, je v tepně umístěn řez. Zdravotnický tým pak může umístit zkrat do tepny, aby vedl krev kolem ucpání, aby se ujistil, že se během operace dostane do mozku.

Chirurg používá speciální nástroj určený k odstranění plaku. Někdy může být odstraněn v jednom kuse, ale ve většině případů plak vychází v několika malých, tvrdých kouscích.

Jakmile se chirurg ujistí, že veškerý plak je pryč, zkrat se odstraní a tepna se uzavře. Chirurg pak použije stehy k uzavření kožního řezu.

Pravděpodobně budete propuštěni z nemocnice den nebo dva po endarterektomii.

Jak se připravujete na endarterektomii?

Jakmile znáte plánované datum své endarterektomie, promluvte si se svým lékařem o tom, kdy byste měli přestat užívat určité léky nebo zda je bezpečné užívat léky podle plánu během dne operace. Před zahájením procedury dodržujte všechny pokyny týkající se jídla a pití.

Otázky pro vašeho lékaře

Pokud váš lékař doporučí endarterektomii, některé z otázek, které byste se mohli chtít zeptat, zahrnují:

 • Jak vážné je ucpání mé tepny?
 • Proč doporučujete endarterektomii před stentováním nebo jinou léčbou?
 • Jaký je můj výhled, když nebudu mít endarterektomii?
 • Na jaké negativní reakce bych si měl dát pozor, když opouštím nemocnici?

Jaká je rekonvalescence po endarterektomii?

Jakmile bude váš krevní tlak, srdeční frekvence a dýchání stabilní, budete přemístěni z operačního sálu na jednotku intenzivní péče (JIP) nebo do zotavovací místnosti, v závislosti na povaze vašeho postupu a vašem celkovém zdravotním stavu. Váš zdravotnický tým vás bude přes noc sledovat na známky krvácivých komplikací nebo významné změny vašeho krevního tlaku a pulsu.

Mohou také nařídit ultrazvuk k posouzení vašeho arteriálního zdraví a funkce.

Je důležité, abyste udržovali oblast řezu čistou a suchou. Stehy budou odstraněny přibližně do týdne. Lepicí pásky během několika dní odpadnou.

Během několika dní byste měli být schopni obnovit svou obvyklou stravu. Váš zdravotnický tým vám řekne, jak je důležité se několik dní vyhýbat těžkému zvedání a namáhavým činnostem. Také vám poradí, jaké aktivity jsou bezpečné a kdy si naplánovat následnou schůzku se svým lékařem.

Pokud ještě neužíváte statiny nebo jiné léky na snížení cholesterolu, lékař vám pravděpodobně předepíše lék, který pomůže snížit riziko dalšího hromadění plaku.

Jak účinná je endarterektomie?

Výzkum naznačuje, že karotická endarterektomie snižuje riziko mrtvice u lidí se stenózou karotidy a zlepšuje kvalitu jejich života. A studie 2020 také naznačuje, že endarterektomie je spojena s nižším rizikem cévní mozkové příhody a úmrtností ve srovnání se zavedením stentu ke zmírnění ucpání krční tepny.

Podle zprávy v časopise z roku 2020 je femorální endarterektomie považována za „zlatý standard“ pro léčbu těžké blokády jedné z femorálních tepen. Cévní zdraví a řízení rizik.

Jaká jsou rizika nebo komplikace endarterektomie?

Jako každý chirurgický zákrok představuje endarterektomie určitý stupeň rizika. A protože postup zahrnuje přímý řez do tepny, nadměrné krvácení je obzvláště vysoké riziko. Mezi další rizika patří:

 • srdeční infarkt a další srdeční problémy

 • infekce
 • poškození nervů (obvykle dočasné)

 • mrtvice

Existuje také riziko, že se postižená tepna může znovu zúžit.

Endarterektomie může být účinnou metodou k odstranění nebezpečného plaku z tepny. Karotická endarterektomie může být zvláště užitečná při otevření zúžené krční tepny a snížení rizika mrtvice.

Vzhledem k tomu, že postup zahrnuje tepny kritické pro zásobování klíčových orgánů krví, je obzvláště důležité po operaci dodržovat pokyny svého lékaře, abyste měli nejlepší šanci na úplné zotavení a silný oběh.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY