Co je fosfatidylcholin a jak se používá?

Co je to?

Fosfatidylcholin (PC) je fosfolipid navázaný na částici cholinu. Fosfolipidy obsahují mastné kyseliny, glycerol a fosfor.

Fosforová část fosfolipidové látky — lecitin — je tvořena PC. Z tohoto důvodu se termíny fosfatidylcholin a lecitin často používají zaměnitelně, i když se liší. Potraviny, které obsahují lecitin, jsou nejlepšími dietními zdroji PC.

Přestože se PC tradičně používá k podpoře zdraví mozku, může také podporovat funkci jater a udržovat hladinu cholesterolu pod kontrolou. Čtěte dále a dozvíte se, co výzkum říká o výhodách tohoto výživového doplňku.

1. Může pomoci zvýšit kognitivní funkce

Podle a Studie z roku 1995 na myších s demencíPC suplementace může zvýšit neurotransmiter acetylcholin v mozku. Může také zlepšit paměť. Studie zjistila, že myši bez demence neměly žádné zvýšení paměti, navzdory zvýšení hladiny acetylcholinu.

Studie z roku 2001 zjistila, že krmení myší stravou bohatou na PC a vitamín B-12 má také pozitivní dopad na zdraví mozku. Přestože jsou tyto výsledky slibné, je zapotřebí více studií.

Výzkum pokračoval a studie z roku 2017 zjistila, že hladiny fosfatidylcholinu přímo souvisí s Alzheimerovou chorobou.

2. Může pomoci při opravě jater

Je známo, že dieta s vysokým obsahem tuků negativně ovlivňuje játra. Může způsobit nealkoholické ztučnění jater nebo cirhózu jater. Podle studie z roku 2010 pomohl PC snížit lipidy, které mohou vést ke ztučnění jater (hepatické lipidy) u myší krmených stravou s vysokým obsahem tuků.

Další studie na myších zkoumala, zda uvedení zvýšených hladin PC zpět do normálu pomáhá předcházet nealkoholickému ztučnění jater. Studie zjistila, že pomáhá předcházet hromadění tuku v játrech. Nezabránilo však nealkoholickému ztučnění jater.

3. Může pomoci chránit před vedlejšími účinky léků

Některé léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), mohou při dlouhodobém užívání způsobit závažné gastrointestinální vedlejší účinky. To zahrnuje bolest žaludku, žaludeční krvácení a perforaci střev.

Podle a studie 2012dlouhodobé užívání NSAID může narušit fosfolipidovou vrstvu gastrointestinálního traktu. To může způsobit gastrointestinální poškození. Výzkum ukázal, že PC může pomoci zabránit poškození gastrointestinálního traktu souvisejícím s NSAID.

4. Může pomoci zmírnit příznaky ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida způsobuje zánět v trávicím traktu. Může také způsobit vředy. Podle studie z roku 2010 mají lidé s ulcerózní kolitidou často snížené hladiny PC ve střevním hlenu. Suplementace může pomoci chránit vrstvu hlenu trávicího traktu a snížit zánět.

5. Může podporovat lipolýzu

Lipolýza je štěpení tuků v těle. Příliš mnoho tuku může způsobit tvorbu lipomů. Lipomy jsou bolestivé, benigní tukové nádory. Většina se odstraňuje chirurgicky.

Podle a studie 2014Injekce PC do lipomu může zabít jeho tukové buňky a snížit jeho velikost. K určení dlouhodobé bezpečnosti této léčby je zapotřebí více studií.

6. Může pomoci rozpustit žlučové kameny

Žlučové kameny jsou tvrdé usazeniny ve vašem žlučníku. Obvykle jsou vyrobeny z nerozpuštěného cholesterolu nebo bilirubinu. Pokud se neléčí, mohou se usadit ve vašich žlučovodech a způsobit silnou bolest nebo pankreatitidu.

Podle studie z roku 2003 suplementace PC snížila tvorbu cholesterolových žlučových kamenů u myší krmených dietou s vysokým obsahem cholesterolu. Studie zjistila, že když se hladina PC zvýšila, hladina saturace cholesterolu se snížila.

Jak používat

Existuje mnoho značek počítačů, ze kterých si můžete vybrat, ale ne všechny jsou si rovny. Vzhledem k tomu, že doplňky stravy nejsou dobře regulovány, může být náročné zjistit, zda získáváte vysoce kvalitní produkt.

Měli byste si vybrat značku, která:

 • se vyrábí v zařízení GMP (Good Manufacturing Practices).
 • je vyroben z čistých surovin
 • obsahuje málo nebo žádné přísady
 • na etiketě uvádí aktivní a neaktivní složky
 • je testován třetí stranou

Pro většinu stavů neexistuje žádné standardizované doporučení dávkování pro PC. Obvyklá dávka je 840 miligramů až dvakrát denně, ale vždy byste se měli držet dávky uvedené na produktu. Váš lékař vám také může pomoci určit bezpečnou dávku pro vás.

Možné vedlejší účinky a rizika

Abyste snížili riziko nežádoucích účinků, začněte s nejnižší možnou dávkou a postupně se propracujte až k plné dávce. Ujistěte se, že dodržujete pokyny výrobce nebo pokyny svého lékaře.

Perorální PC může způsobit nadměrné pocení a užívání více než 30 gramů denně může způsobit:

 • průjem
 • nevolnost
 • zvracení

Injekce PC přímo do tukového nádoru může způsobit závažný zánět nebo fibrózu. Může také způsobit:

 • bolest
 • hořící
 • svědění
 • modřiny
 • otok
 • zarudnutí kůže

Užívání PC s inhibitorem AChE, jako je donepezil (Aricept) nebo takrin (Cognex), může zvýšit hladiny acetylcholinu v těle. To může způsobit cholinergní vedlejší účinky, včetně:

 • záchvaty
 • svalová slabost
 • pomalý srdeční tep
 • dýchací problémy

Užívání PC s cholinergními nebo anticholinergními léky může také ovlivnit jejich účinnost.

PC nebylo prokázáno jako bezpečné pro těhotné nebo kojící ženy, a proto se nedoporučuje.

Sečteno a podtrženo

PC pomáhá podporovat mnoho funkcí vašeho těla, od metabolismu tuků až po udržování buněčné struktury. Dostatek můžete získat z potravin, jako jsou vejce, červené maso a celozrnné výrobky, a zdroje potravy jsou nejlepší první volbou. Druhou možností jsou doplňky. Vyberte si svou značku po provedení průzkumu reputace a kvality, protože doplňky nejsou regulovány americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

PC doplňky jsou dostupné v kapslích a tekutých formách bez lékařského předpisu. Předpokládá se, že jsou bezpečné, když se používají podle pokynů po krátkou dobu. Injekční PC musí podávat zdravotnický pracovník.

Pokud byste chtěli přidat PC do své rutiny, promluvte si se svým lékařem. Mohou vás provést jednotlivými výhodami a riziky a také zodpovědět případné otázky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY