Co je hepatitida B nonresponder?

Pokud vaše tělo nereaguje na vakcínu proti hepatitidě B podle očekávání, váš lékař vás může označit jako „nereagujícího na hepatitidu B“. To znamená, že vůči viru hepatitidy B máte malou nebo žádnou imunitu. Ale pod vedením lékaře můžete podniknout další kroky.

Jaká je stručná odpověď?

Zatímco mnoho lidí, kteří dostanou vakcínu proti hepatitidě B, získá zamýšlenou ochranu, někteří nemusí.

Zdravotníci vás často mohou považovat za „nereagujícího“ na vakcínu proti hepatitidě B, pokud po absolvování dvou cyklů – přesný počet injekcí se u různých značek liší – máte v krvi nižší než očekávané hladiny povrchových protilátek proti hepatitidě B (anti-HBs). .

Anti-HB chrání před virem. Čím vyšší hladiny anti-HB máte, tím větší ochranu před virem hepatitidy B máte.

Lidé kteří reagovat na vakcínu proti hepatitidě B mají obvykle 10 až 12 mili-mezinárodních jednotek na mililitr (mIU/ml) anti-HBs. Lidé, kteří nereagují na vakcínu proti hepatitidě B, mají méně než 10 mIU/ml anti-HBs.

Jak časté je nereagovat na vakcínu proti hepatitidě B?

Podle jedné studie z roku 2021 přibližně 5 až 10 % příjemců nereaguje na počáteční očkovací látku proti hepatitidě B, jak se očekávalo.

Zjistil to výzkum z roku 2015 50 % až 60 % u lidí, kteří nereagují, se po podání další dávky nejprve vyvinou příslušné protilátky.

Odborníci považují lidi, kteří nereagují zpočátku, po další dávce nebo po druhém cyklu vakcíny proti hepatitidě B, za „skutečné“ nereagující osoby.

Výše uvedená studie z roku 2021 naznačila, že novější – takzvané vakcíny druhé a třetí generace – jsou při překonávání necitlivosti účinnější.

Co způsobuje nereagování na vakcínu proti hepatitidě B?

Ačkoli odborníci potřebují další výzkum, aby plně pochopili, proč někteří lidé nereagují na vakcínu proti hepatitidě B, faktory mohou být genetika, věk, pohlaví přiřazené při narození a celkový zdravotní stav.

Můžeš být spíše nereagovat, pokud máte:

 • oslabený imunitní systém
 • cukrovka
 • nemoc ledvin
 • nemoc jater

Je důležité si uvědomit, že oslabený imunitní systém nebo chronický zdravotní stav automaticky nezaručují, že vaše tělo nebude správně reagovat na vakcínu proti hepatitidě B.

Pokud přesto potřebujete zahájit očkovací kurz, vyplatí se promluvit si se zdravotníkem o svých možnostech.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vyvinula další pokyny pro lidi s určitými chronickými zdravotními stavy, aby zvýšila pravděpodobnost účinného očkování.

Doporučují pouze, aby se následující skupiny zdržely očkování proti hepatitidě B:

 • lidé, kteří měli závažnou alergickou reakci na dřívější dávku
 • lidé, kteří vědí, že jsou alergičtí na některou složku vakcíny
 • lidé, kteří jsou alergičtí na kvasinky

Co byste měli dělat, pokud k tomu dojde?

Pokud nereagujete na vakcínu proti hepatitidě B, je důležité snížit riziko expozice a infekce.

Některé odborníky doporučené způsoby, jak minimalizovat expozici hepatitidě B, zahrnují:

 • mluvit se svými partnery o jejich stavu STI, než se zapojíte do sexuální aktivity
 • používání kondomů, rukavic a dalších bariérových metod během sexuální aktivity
 • rozhodli se pro renomovaná tetovací a piercingová studia, která praktikují správné postupy sterilizace
 • vyhýbejte se sdílení jehel, injekčních stříkaček a jiných ostrých předmětů, kdykoli je to možné
 • dezinfekce ran a povrchů, kterých se dotkla krev a jiné tělesné tekutiny

Pokud zaznamenáte expozici hepatitidě B, stále můžete dostávat injekce imunoglobulinu pro krátkodobou prevenci a ochranu.

Sečteno a podtrženo

Pokud patříte mezi 5 až 10 % lidí, kteří zpočátku nereagují na vakcínu proti hepatitidě B, existují kroky, které můžete podniknout.

Někteří lidé pociťují účinnost od druhého kola očkování, takže si promluvte se zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili, zda je to pro vás to pravé. Mohou vám také poradit, jak snížit riziko nákazy virem.


John Loeppky je zdravotně postižený novinář na volné noze, který v současnosti žije v Saskatoonu, Saskatchewan, Kanada na území Smlouvy 6. Jeho práce se objevily pro CBC, FiveThirtyEight, Defector, Insider a řadu dalších publikací. Je k zastižení na John@Jloeppky.com a jeho životním cílem je mít zábavný nekrolog ke čtení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY