Co je MCH a co znamenají vysoké a nízké hodnoty?

Co je MCH?

MCH znamená „střední korpuskulární hemoglobin“. Hodnota MCH se týká průměrného množství hemoglobinu přítomného v jedné červené krvince. Hemoglobin je protein ve vašich červených krvinkách, který přenáší kyslík do tkání vašeho těla.

Vaše hodnota MCH souvisí se dvěma dalšími hodnotami, středním korpuskulárním objemem (MCV) a střední koncentrací korpuskulárního hemoglobinu (MCHC). Společně se MCH, MCV a MCHC někdy označují jako indexy červených krvinek.

MCV je měření průměrné velikosti vašich červených krvinek. Výsledky MCH mají tendenci odrážet výsledky MCV. Je to proto, že větší červené krvinky obecně obsahují více hemoglobinu, zatímco menší červené krvinky mívají méně.

MCHC je výpočet množství hemoglobinu na jednotku objemu v jedné červené krvince. Rozdíl mezi MCH a MCHC je v tom, že měření MCHC bere v úvahu objem nebo velikost červených krvinek, zatímco MCH ne.

Jak se určuje hladina MCH?

Vaše hladina MCH se určuje pomocí panelu kompletního krevního obrazu (CBC). Váš lékař objedná CBC panel pro screening široké škály stavů, včetně anémie a infekce. CBC testuje červené a bílé krvinky, stejně jako krevní destičky. MCH se vypočítá pomocí analýzy červených krvinek.

MCH se vypočítá vydělením množství hemoglobinu v daném objemu krve počtem přítomných červených krvinek.

Normální vzdálenost

Normální rozsah pro MCH je mezi 27,5 a 33,2 pikogramy (pg).

Nízký MCH příčiny a příznaky

Hodnota MCH vypočtená pod 27,5 pg je považována za nízkou MCH. To znamená, že na jednu červenou krvinku je přítomno nízké množství hemoglobinu.

Příčiny

Nízká hodnota MCH typicky ukazuje na přítomnost anémie z nedostatku železa. Železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu. Vaše tělo absorbuje malé množství železa, které jíte, aby produkovalo hemoglobin. Některé z obecných příčin nedostatku železa zahrnují konzumaci stravy s nízkým obsahem železa, velký chirurgický zákrok nebo trauma nebo ztrátu krve.

Ve vzácnějších případech může být nízký MCH způsoben genetickým stavem zvaným talasémie. V tomto stavu je produkce hemoglobinu omezená. To znamená, že ve vašem krevním řečišti nekoluje tolik červených krvinek.

Příznaky

Pokud máte nízkou hodnotu MCH, můžete zaznamenat následující příznaky:

 • dušnost
 • bolest na hrudi
 • rychlý srdeční tep
 • únava nebo slabost

 • velmi bledá nebo nažloutlá kůže
 • bolest hlavy

Vysoké MCH příčiny a příznaky

Hodnota MCH vypočtená nad 33,2 pg je považována za vysokou MCH. To znamená, že na jednu červenou krvinku je přítomno větší množství hemoglobinu.

Příčiny

Vysoká hodnota MCH může být často způsobena anémií způsobenou nedostatkem vitamínů B, zejména B-12 a folátu. Oba tyto vitamíny potřebuje vaše tělo k tvorbě červených krvinek. Tyto typy anémie se mohou vyvinout, pokud vaše strava obsahuje málo vitamínů B nebo pokud vaše tělo neabsorbuje správně B-12 nebo folát. Je důležité si uvědomit příznaky nedostatku B-12.

Příznaky

Pokud máte vysokou hodnotu MCH, můžete zaznamenat následující příznaky:

 • dušnost
 • bolest na hrudi
 • rychlý srdeční tep
 • únava nebo slabost
 • velmi bledá nebo nažloutlá kůže
 • bolest hlavy

Pokud máte anémii způsobenou nedostatkem B-12, můžete také zaznamenat:

 • mravenčení nebo „mračení“ v rukou nebo nohou
 • nevolnost nebo zvracení

 • nadýmání a plynatost

 • duševní příznaky, jako je deprese nebo zmatenost

Pokud máte anémii kvůli nedostatku folátu, můžete zaznamenat následující další příznaky:

 • průjem
 • snížení chuti k jídlu
 • podrážděnost
 • hladký nebo citlivý jazyk

Léčba nízkého nebo vysokého MCH

Nízký MCH

Léčba nízkého MCH způsobeného nedostatkem železa může zahrnovat přidání potravin bohatých na železo do vaší stravy (existují dokonce vegetariánské možnosti) a užívání doplňků železa. Ve vzácných případech, například když jsou příznaky závažné nebo došlo ke ztrátě krve, můžete potřebovat krevní transfuzi.

Lidé s mírnou talasémií nemusí vyžadovat léčbu. Pokud jsou však vaše příznaky závažné, může být zapotřebí krevní transfuze.

Vysoký MCH

Léčba anémie způsobená nedostatkem B-12 nebo folátu se běžně léčí změnami životního stylu, jako je přidání potravin bohatých na vitamín B-12 a folát do vaší stravy. Váš lékař může také doporučit užívání doplňků těchto vitamínů k dalšímu zvýšení hladiny B-12 a folátu nebo, pokud je absorpce problém, předepsat injekce B-12.

jaký je výhled?

Výhled pro lidi s abnormálními hodnotami MCH závisí na stavu, který to způsobuje.

Nízké hodnoty MCH jsou často způsobeny anémií z nedostatku železa. Typicky lze tento stav léčit změnami životního stylu, včetně konzumace potravin bohatých na železo a také užíváním doplňky železa. Ve vzácných případech, kdy je vaše nízká hodnota MCH způsobena talasémií, můžete potřebovat krevní transfuze, pokud jsou vaše příznaky závažné.

Vysoké hodnoty MCH způsobené nedostatkem vitamínů B-12 nebo folátu lze také často léčit změnami vašeho životního stylu, které zahrnují úpravy stravy a doplňky stravy nebo injekční podávání B-12.

Pokud máte obavy o své výsledky MCH, určitě si o nich promluvte se svým lékařem. Společně se můžete rozhodnout, jak se nejlépe posunout vpřed.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY