Co je migrační artritida?

Co je migrační artritida?

Migrační artritida nastává, když se bolest šíří z jednoho kloubu do druhého. U tohoto typu artritidy se první kloub může začít cítit lépe, než začne bolest v jiném kloubu. Ačkoli stěhovavá artritida může postihnout lidi, kteří mají jiné formy artritidy, může také vyplynout z vážného onemocnění.

Formy artritidy

Artritida je široký pojem, který popisuje zánět kloubu (otok). Bolest nastává, když kloubní prostor mezi kostmi oteče. To se může stát po mnoho let, nebo to může nastat náhle. Migrační artritida je nejčastější v případech:

 • Osteoartritida: rozpad chrupavky pokrývající kosti v kloubech

 • Revmatoidní artritida (RA): autoimunitní porucha, při které vaše tělo napadá zdravé tkáně

 • Dna: forma artritidy způsobená nahromaděním krystalů mezi klouby

 • Lupus: zánětlivé onemocnění, při kterém váš imunitní systém napadá klouby a tkáně vašeho těla

Jak se šíří artritida

Chronický zánět je často určujícím faktorem ve způsobu šíření artritidy. U RA může destrukce kloubních tkání zvýšit riziko migrační artritidy. Chronický otok spojený s lupusem může kdykoli způsobit migraci bolesti. Pacienti s dnou často nejprve pociťují bolest z krystalizace mezi klouby na prstech na nohou, než migrují do jiných kloubů.

Nemůžete předvídat, kdy se artritida rozšíří, proto je důležité zahájit léčbu co nejdříve.

Artritida způsobená nemocemi

Artritida jistě zvyšuje riziko migrující bolesti kloubů, ale to neznamená, že je to jediná příčina migrační artritidy. Revmatická horečka, zánětlivé onemocnění, je častou příčinou migrační artritidy. Tato horečka pochází ze streptokoky v krku a kromě jiných komplikací může způsobit otoky a bolest kloubů.

Další zánětlivá onemocnění, která mohou způsobit migrační artritidu, jsou:

 • zánětlivé onemocnění střev (IBD)

 • hepatitida B a C
 • závažné bakteriální infekce, jako je Whippleova choroba

Jak zjistit migrační artritidu

Bolest je často prvním příznakem, kterého si všimnete, když s vaším tělem není něco v pořádku. Bolest v konkrétním kloubu může vést k podezření na artritidu nebo jiný zdravotní stav. Když bolest ustane a přesune se do kloubu v jiné části vašeho těla, můžete mít migrační artritidu. Migrační artritida může také způsobit:

 • zarudnutí z viditelně oteklých kloubů
 • vyrážky
 • horečka
 • změny hmotnosti

Léčte bolest, než migruje

Zastavení bolesti je často jedinou prioritou pro pacienty s artritidou. Ale pro skutečnou úlevu je také důležité léčit zánět, který způsobuje vaši bolest. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, mohou být účinné při léčbě bolesti i zánětu. Naproxen je běžný lék na předpis používaný k léčbě otoku artritidy. Pro okamžitou úlevu od bolesti může lékař předepsat také topické krémy.

Včasná léčba bolesti a zánětu kloubů může snížit šance na migraci.

Životní styl dělá rozdíl

Léky hrají klíčovou roli v léčbě migrační artritidy. Váš životní styl může také pomoci určit dlouhodobý výhled vašeho stavu. Zdravá strava vám může pomoci udržet váhu a snížit tlak na již tak namáhané klouby. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny obsažené v lososu a tuňákovi může snížit zánět.

Cvičení je možná to poslední, na co máte chuť, ale pravidelné cvičení může vašim kloubům dlouhodobě prospět. Chůze nebo plavání mohou nabídnout nejvíce výhod bez další bolesti.

Neberte tu bolest

Když se příznaky artritidy rozšíří do jiných kloubů, může migrační artritida rychle zasahovat do vašeho života. Okamžitě řešte bolest tím, že si promluvíte se svým lékařem, i když jste nikdy předtím artritidu diagnostikovali. Identifikace počáteční příčiny je zásadní pro úlevu od bolesti kloubů. Návštěva lékaře vás může nasměrovat na správnou cestu k návratu do života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY