Co je Xantoma?

Přehled

Xantom je stav, při kterém se pod kůží tvoří tukové výrůstky. Tyto výrůstky se mohou objevit kdekoli na těle, ale obvykle se tvoří na:

 • klouby, zejména kolena a lokty
 • chodidla
 • ruce
 • hýždě

Xantomy mohou mít různou velikost. Výrůstky mohou být malé jako špendlíková hlavička nebo velké jako hroznové víno. Často vypadají jako plochý hrbolek pod kůží a někdy se objevují žluté nebo oranžové.

Obvykle nezpůsobují žádnou bolest. Mohou však být citlivé a svědivé. Mohou existovat shluky výrůstků ve stejné oblasti nebo několik jednotlivých výrůstků na různých částech těla.

Co způsobuje xantom?

Xantom je obvykle způsoben vysokými hladinami krevních lipidů nebo tuků. To může být příznakem základního zdravotního stavu, jako je:

 • hyperlipidémie nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi

 • cukrovka, skupina onemocnění, která způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi

 • hypotyreóza, stav, kdy štítná žláza neprodukuje hormony

 • primární biliární cirhóza, onemocnění, při kterém se pomalu ničí žlučovody v játrech

 • cholestáza, stav, kdy se zpomaluje nebo zastavuje tok žluči z jater

 • nefrotický syndrom, porucha, která poškozuje cévy v ledvinách
 • hematologické onemocnění, jako je monoklonální gamapatie, metabolické poruchy lipidů. Jde o genetické stavy, které ovlivňují schopnost těla rozkládat látky a udržovat důležité tělesné funkce, jako je trávení tuků.

 • rakovina, vážný stav, při kterém maligní buňky rostou rychlým, nekontrolovaným tempem

 • vedlejší účinek některých léků, jako je tamoxifen, prednison (Rayos) a cyklosporin (Neoral, Gengraf, Sandimmune)

Xanthoma sama o sobě není nebezpečná, ale je třeba vyřešit základní stav, který ji způsobuje. Existuje také typ xanthomu, který postihuje oční víčka, nazývaný xanthelasma.

Kdo je ohrožen xantomem?

Máte zvýšené riziko xantomu, pokud máte některý z výše popsaných zdravotních stavů. Máte také větší pravděpodobnost, že se u vás vyvine xantom, pokud máte vysoké hladiny cholesterolu nebo triglyceridů.

Poraďte se se svým lékařem o svém riziku a o tom, co můžete udělat, abyste minimalizovali šance na rozvoj tohoto stavu.

Jak se xantom diagnostikuje?

Váš lékař nebo dermatolog může obvykle diagnostikovat xanthom. Mohou být schopni stanovit diagnózu pouhým vyšetřením vaší kůže. Biopsie kůže může potvrdit přítomnost tukových usazenin pod kůží.

Během tohoto postupu může lékař odebrat malý vzorek tkáně z růstu a odeslat jej do laboratoře k analýze. Váš lékař vás bude sledovat a prodiskutuje výsledky.

Mohou také nařídit krevní testy ke kontrole hladiny lipidů v krvi, posouzení funkce jater a vyloučení cukrovky.

Jak se xantom léčí?

Pokud je xantom příznakem zdravotního stavu, musí být léčena základní příčina. Často se tak zbavíte výrůstků a minimalizujete pravděpodobnost, že se vrátí. U cukrovky a hladiny cholesterolu, které jsou dobře kontrolovány, je méně pravděpodobné, že způsobí xantom.

Mezi další způsoby léčby xantomu patří chirurgické odstranění, laserová operace nebo chemická léčba kyselinou trichloroctovou. Růst xantomů se však po léčbě může vrátit, takže tyto metody nemusí nutně vyléčit stav.

Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, která léčba je pro vás vhodná. Mohou pomoci určit, zda lze tento stav léčit pomocí lékařské péče o základní problém.

Lze xantomu předcházet?

Xantomu nelze zcela předejít. Existují však kroky, které můžete podniknout, abyste snížili riziko rozvoje tohoto stavu. Pokud máte hyperlipidémii nebo cukrovku, řiďte se pokyny svého lékaře, jak ji léčit a zvládat.

Měli byste se také účastnit všech pravidelných kontrol se svým lékařem. Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Je také důležité udržovat vhodné hladiny krevních lipidů a cholesterolu. Můžete to udělat tím, že budete jíst zdravé potraviny, pravidelně cvičit a užívat všechny potřebné léky. Pravidelné krevní testy vám také mohou pomoci udržet hladinu lipidů a cholesterolu pod kontrolou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY