Co jsou cervikální polypy?

Co jsou cervikální polypy?

Cervikální polypy jsou malé, protáhlé nádory, které rostou na děložním čípku. Cervix je úzký kanál ve spodní části dělohy, který zasahuje do pochvy. Cervix spojuje dutinu děložní a horní část pochvy. Slouží jako průchod pro spermie k oplodnění vajíčka, což by mohlo vést k těhotenství. Během porodu se děložní čípek ztenčuje a rozšiřuje. To umožňuje dítěti projít porodními cestami.

Polypy jsou křehké struktury, které vyrůstají ze stopek zakořeněných na povrchu děložního čípku nebo uvnitř cervikálního kanálu. Pokud má někdo polypy, obvykle je přítomen pouze jeden polyp a maximálně dva nebo tři.

Podle Harvardské univerzity jsou nejčastější u žen ve věku 40 a 50 let, které mají více než jedno dítě. Polypy se téměř nikdy nevyskytují u mladých žen před začátkem menstruace. Polypy jsou také běžné během těhotenství. K tomu může dojít v důsledku zvýšení hormonu estrogenu.

Cervikální polypy jsou obvykle benigní, nebo nejsou rakovinné, a rakovina děložního čípku z nich vzniká jen zřídka. Většina rakoviny děložního čípku je způsobena lidským papilomavirem (HPV), který je také příčinou genitálních bradavic.

Příznaky cervikálních polypů

Polypy na děložním čípku nemusí způsobovat žádné znatelné příznaky. Okamžitě však navštivte svého gynekologa, pokud zaznamenáte vaginální výtok bílého nebo žlutého hlenu nebo abnormálně silnou menstruaci.

Měli byste také zavolat svému lékaři, pokud zaznamenáte vaginální špinění nebo krvácení:

 • po pohlavním styku
 • mezi obdobími
 • po sprchování
 • po menopauze

Některé z těchto příznaků mohou být také příznaky rakoviny. Ve vzácných případech představují polypy časnou fázi rakoviny děložního čípku. Jejich odstranění pomáhá toto riziko snížit.

Zeptejte se svého lékaře, jak často byste měli pravidelně podstupovat vyšetření pánve a Pap testy. Doporučení se mohou lišit v závislosti na vašem věku a zdravotní historii.

Proč vznikají polypy

Není zcela pochopeno, proč se vyskytují cervikální polypy. Jejich vznik může souviset s:

 • zvýšená hladina estrogenu, což je ženský pohlavní hormon
 • chronický zánět děložního čípku, pochvy nebo dělohy
 • ucpané krevní cévy

Vysoká hladina estrogenu

Hladina estrogenu přirozeně v průběhu života ženy kolísá. Vaše hladiny estrogenu budou nejvyšší během plodného věku, během jakéhokoli těhotenství a v měsících před menopauzou.

V životním prostředí jsou přítomny umělé chemikálie, které napodobují estrogen. Například xenoestrogeny jsou v komerčně vyráběném mase a mléčných výrobcích. Chemické estrogeny se mohou také uvolňovat do jídla, které se zahřívá v plastových nebo pěnových nádobách. Dokonce i některé osvěžovače vzduchu obsahují ftaláty, což jsou další chemikálie podobné estrogenu.

Zánět

Zanícený děložní čípek je červený, podrážděný nebo erodovaný. Některé ze známých příčin cervikálního zánětu zahrnují:

 • bakteriální infekce
 • HPV infekce, která může také způsobit bradavice
 • opar
 • kvasinkové infekce
 • těhotenství
 • potrat
 • potrat
 • hormonální změny

Jak jsou diagnostikovány cervikální polypy

Polypy může váš lékař snadno vidět během rutinního vyšetření pánve. Váš lékař uvidí hladké výrůstky podobné prstům na děložním čípku, které vypadají červeně nebo fialově. Dva typy cervikálních polypů jsou ektocervikální a endocervikální.

Ektocervikální polypy vznikají z vnější povrchové vrstvy buněk na děložním čípku. Endocervikální polypy vycházejí z cervikálních žláz a jsou nejběžnějším typem cervikálních polypů. Ženy po menopauze mají vyšší pravděpodobnost ektocervikálních polypů a ženy před menopauzou mají vyšší pravděpodobnost endocervikálních polypů.

Odeberou se biopsie nebo vzorky tkáně polypů a pošlou se do laboratoře k testování. Výsledky obvykle ukazují benigní buňky polypů. Ve vzácných případech mohou být přítomny abnormální buňky nebo prekancerózní vzorce růstu známé jako neoplastické změny.

Léčba cervikálních polypů

Někdy se cervikální polypy samy oddělí od děložního čípku. K tomu může dojít, když žena má menstruaci nebo během pohlavního styku.

Lékaři běžně neodstraňují cervikální polypy, pokud nezpůsobují příznaky. Odstranění cervikálních polypů je jednoduchý postup, který může váš lékař provést ve své ordinaci. Nejsou nutné žádné léky proti bolesti. Metody odstranění cervikálních polypů zahrnují:

 • stočení polypu na základně
 • ovázáním chirurgického provázku kolem základny polypu a jeho odříznutím
 • pomocí prstencových kleští k odstranění polypu

Metody zničení základny polypu zahrnují použití:

 • tekutý dusík
 • elektrokauterizační ablace, která zahrnuje použití elektricky vyhřívané jehly
 • laserová operace

Během odstraňování můžete pociťovat krátkou mírnou bolest a několik hodin poté mírné až střední křeče. Jeden nebo dva dny po odstranění se může objevit špinění krve z pochvy.

V některých případech jsou polypy nebo stonky polypů příliš velké na to, aby je bylo možné odstranit v ordinaci lékaře. Pokud je to váš případ, možná budete muset podstoupit operaci k odstranění cervikálního polypu v nemocnici nebo operaci v nemocnici nebo chirurgickém centru.

Výhled pro lidi s cervikálními polypy je vynikající. Jakmile je lékař odstraní, obvykle již nedorostou.

Regenerace a prevence

Odstranění polypů je jednoduchý, bezpečný a neinvazivní postup. Pokud jste však někdy měli polypy, máte zvýšené riziko, že se znovu vyvinou. Pravidelné vyšetření pánve pomáhá zajistit nalezení jakýchkoli výrůstků v raném stádiu jejich vývoje.

Vzhledem k tomu, že některé infekce jsou spojeny s cervikálními polypy, několik jednoduchých kroků může pomoci snížit vaše riziko. Noste bavlněné spodní prádlo, které umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu. To zabraňuje nadměrnému teplu a vlhkosti, což je ideální prostředí pro infekce. Také použijte a kondom při pohlavním styku.

Ujistěte se, že dojdete na pravidelné vyšetření pánve a Pap testy. Jak často byste měli podstupovat Pap testy, závisí na vaší celkové zdravotní historii a věku. Váš lékař může doporučit dobu, která se obvykle pohybuje od tří do pěti let u žen, které neměly v anamnéze abnormální výsledky Pap.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY