Co jsou injekce imunoglobulinu proti hepatitidě B?

Pokud jste byli vystaveni viru, injekce imunoglobulinu proti hepatitidě B (HBIG) mohou nabídnout krátkodobou ochranu.

Na rozdíl od vakcíny proti hepatitidě B, která je nutná pro delší a širší ochranu proti viru, se injekce imunoglobulinu obvykle používají pouze po možné expozici.

Pokud jste například zdravotník a při práci vás náhodně píchnete jehlou, HBIG vám může pomoci snížit riziko potenciální infekce.

HBIG lze také použít k ochraně novorozenců, jejichž rodič má nebo je ohrožen virem, a také lidí, kteří podstoupí transplantaci jater.

Jak fungují injekce imunoglobulinu proti hepatitidě B?

Injekce obsahuje protilátky nalezené v plazmě dárců, kteří jsou již očkováni proti hepatitidě B. Tato injekce protilátek působí proti jakýmkoli časným příznakům infekce hepatitidou B, účinně potlačení viru.

HBIG vyžaduje pouze jednu dávku vstříknutou do vašeho svalu. Pro srovnání, úplná vakcína proti hepatitidě B zahrnuje 3–5 intramuskulárních injekcí v průběhu několika měsíců.

Ideální čas pro léčbu závisí na způsobu možné expozice:

 • Pokud máte nebo jste ohroženi hepatitidou B a plánujete porod, HBIG by měl být novorozenci podán do 24–48 hodin po porodu.
 • Pokud u vás došlo k náhodnému píchnutí jehlou nebo jste použili nesterilizovanou jehlu, HBIG by měl být podán do 7 dnů od podezření na expozici.
 • Pokud došlo během partnerské sexuální aktivity k výměně tělesných tekutin, HBIG by měl být podán do 14 dnů od podezření na expozici.

Ve všech případech a pro maximální účinnost odborníci doporučují, aby ti, kteří byli vystaveni hepatitidě B, dostali injekci imunoglobulinu co nejdříve.

Kdo by měl dostat injekce imunoglobulinu proti hepatitidě B?

Zdravotnický pracovník může doporučit imunoglobulinové injekce, pokud máte:

 • byl píchnut ostrým lékařským předmětem neznámého původu
 • použil nesterilizovanou jehlu nebo sdílel jehlu s ostatními
 • měl pohlavní styk s osobou, která má hepatitidu B nebo jejíž stav STI není znám
 • jinak měl kontakt s krví, spermatem nebo jinými tělesnými tekutinami jiné osoby
 • nedávno podstoupil transplantaci jater nebo máte nadcházející transplantaci jater

Jaké jsou možné vedlejší účinky injekcí imunoglobulinu proti hepatitidě B?

Přestože je HBIG obvykle dobře snášen, jsou možné nežádoucí účinky. Lékař vás může požádat, abyste se posadili v hale nebo jiné čekací zóně na 10 až 15 minut poté, aby sledovali vaše příznaky.

Můžete zažít následující:

 • zarudnutí nebo modřiny kolem místa vpichu
 • bolest hlavy
 • bolest svalu
 • únava
 • nevolnost
 • zvracení

Výzkum v roce 2018 zjistili, že vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, mohou trvat 1 až 3 dny.

Ve vzácných případech jsou možné krevní sraženiny a další nežádoucí účinky po podání injekcí imunoglobulinu. Tyto méně časté reakce se obvykle objevují do 48 hodin po injekci.

Vaše riziko krevních sraženin se zvyšuje, pokud máte v anamnéze trombózu a je vám 45 let a více.

Existuje rozdíl mezi vakcínou proti hepatitidě B a injekcemi imunoglobulinu proti hepatitidě B?

Zatímco vakcína je často podávána krátce po, resp. v některých případechVe stejné době jako injekce imunoglobulinu slouží tyto dvě terapie různým účelům.

Vakcína poskytuje dlouhodobou ochranu proti hepatitidě B. Pokud na vakcínu nereagujete – to znamená, že jste někdo, kdo ji dostal a nedala vám antigeny potřebné k prevenci infekce – poskytne vám celoživotní ochranu.

Pro srovnání, injekce imunoglobulinu proti hepatitidě B poskytnou asi 3–6 měsíců ochrany.

Injekce imunoglobulinu se používá pouze po potenciální expozici viru hepatitidy B, aby se zabránilo infekci. Kromě snížení rizika infekce může injekce také snížit příznaky.

Sečteno a podtrženo

Pokud nejste očkováni proti hepatitidě B nebo si nejste jisti stavem svého očkování, může HBIG pomoci snížit riziko vzniku hepatitidy B po podezření na expozici.

Imunoglobulinová injekce může poskytnout krátkodobou ochranu proti viru, ale aby byla účinná, musí být podána během 1–2 týdnů.

Obraťte se na zdravotnického pracovníka, pokud si myslíte, že jste mohli být vystaveni hepatitidě B a mohli byste mít prospěch z HBIG.

Váš lékař vám může pomoci s přístupem k léčbě a v případě potřeby s očkováním proti hepatitidě B k dalšímu snížení rizika.


Foto Jaecy Bells

John Loeppky je zdravotně postižený novinář na volné noze, který v současnosti žije v Saskatoonu, Saskatchewan, Kanada na území Smlouvy 6. Jeho práce se objevily pro CBC, FiveThirtyEight, Defector, Insider a řadu dalších publikací. Je k zastižení na John@Jloeppky.com a jeho životním cílem je mít zábavný nekrolog ke čtení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY