Co způsobuje tuto bolest pod mým levým prsem?

Přehled

Na levé straně těla se nachází řada životně důležitých orgánů. Pod a kolem levé hrudní kosti jsou srdce, slezina, žaludek, slinivka břišní a tlusté střevo. A to kromě levé plíce, levého prsu a levé ledviny, která ve skutečnosti sedí v těle výše než ta pravá. Když pociťujete bolest pod levým prsem, může to mít různé příčiny – některé jednoduché, některé vážné.

Příčiny: Srdce a hrudník

1. Infarkt

Protože srdce je umístěno vlevo a uprostřed hrudníku – a protože srdeční choroby jsou hlavní příčinou úmrtí v Americe – infarkt je často první věc, na kterou lidé myslí, když pociťují bolest v blízkosti levé hrudní kosti.

Příznaky

Svírání, sevření nebo tlak na hrudi jsou běžné příznaky – ale ne vždy se vyskytují. Podle Národního institutu srdce, plic a krve jedna třetina z těch, kteří mají infarkt, nebudou mít žádnou bolest. Když je bolest, může trvat několik minut nebo může přijít a odejít. Přečtěte si více o varovných příznacích srdečního infarktu.

Mezi další příznaky patří:

 • dušnost
 • nevolnost a zvracení (obvykle častější u žen)
 • únava
 • nepohodlí v paži, rameni a čelisti

Léčba

Váš lékař může doporučit operaci. Angioplastika zahrnuje použití balónku k uvolnění ucpané koronární tepny. Pravděpodobně bude umístěn stent, který udrží tepnu otevřenou. Koronární bypass odebere zdravou krevní cévu z jiné části těla a naštěpí ji, aby „obejil“ zablokovanou tepnu. Zde je to, co potřebujete vědět o koronárním bypassu a alternativní léčbě.

Prevence

Zdravá strava (ta, která je bohatá na ovoce, zeleninu, libové maso, celozrnné výrobky, omega-3 mastné kyseliny a nízkotučné mléčné výrobky) může pomoci předejít vysokému cholesterolu a vysokému krevnímu tlaku a podpořit zdravou váhu. Zvažte přidání potravin, které mohou pomoci snížit váš krevní tlak.

Střední až intenzivní fyzická aktivita může mít podobné účinky. The Americká kardiologická asociace doporučuje mířit na 30 minut denně, 5 dní v týdnu. To může pomoci předcházet srdečním onemocněním.

ACE inhibitory mohou snižovat krevní tlak a snižovat srdeční zátěž, zatímco statiny mohou snižovat hladinu cholesterolu a hromadění plaku na stěnách tepen. Tyto nahromadění mohou blokovat tepny a způsobit srdeční infarkt.

2. Perikarditida

Jedná se o zánět osrdečníku, tenké dvouvrstvé membrány, která obklopuje vnější část srdce. Bolest nastává, když se podrážděná membrána otírá o srdce. Může to být způsobeno řadou faktorů – některým lze předejít, některým ne. Mohou zahrnovat autoimunitní onemocnění (onemocnění, při kterém tělo bojuje se zdravými buňkami), jako je lupus nebo revmatoidní artritida, infekce, srdeční infarkt a poranění hrudníku.

Příznaky

Častým příznakem je ostrá, bodavá bolest na hrudi. Podle Cleveland Clinic se bolest zesiluje při ležení, kašli nebo polykání. Bolest může vyzařovat do zad, krku a ramen.

Častými příznaky perikarditidy jsou také únava a úzkost.

Léčba

Váš lékař může doporučit protizánětlivé léky, antibiotika (pokud je příčina bakteriální), steroidy nebo léky proti bolesti. V některých případech vám lékař doporučí vypustit veškerou tekutinu v perikardu.

Prevence

Když pociťujete příznaky, vyhledejte okamžitě léčbu, odpočívejte a pečlivě dodržujte svůj léčebný plán. Chraňte se před srdečními chorobami dodržováním výše uvedených tipů. Při kontaktních sportech vždy používejte bezpečnostní pás a správné sportovní vybavení.

3. Syndrom prekordiálního záchytu

Nejčastěji se tento stav vyskytuje u starších dětí a mladých dospělých, když se nervy hrudní stěny skřípnou nebo podráždí. Podle dětské nemocnice ve Wisconsinu k tomu může dojít v důsledku poranění hrudníku, růstového spurtu nebo dokonce špatného držení těla. Zatímco syndrom prekordiálního záchytu může napodobovat některé příznaky srdečního infarktu, je to neškodný stav, který se vyřeší sám. Většina lidí ji ve skutečnosti přeroste do poloviny 20.

Příznaky

 • ostrá, bodavá bolest, často na levé straně hrudníku
 • náhlý nástup
 • krátkodobé (tři sekundy až tři minuty)
 • bolest, která se zesiluje hlubokým dýcháním

Léčba

Při bolesti vám lékař pravděpodobně doporučí volně prodejné (OTC) léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol).

Péče o sebe

Užitečné mohou být relaxační techniky (jako je představa klidné, klidné scény) ke snížení úzkosti. Zlepšení držení těla (sed s hlavou nahoře, ramena dozadu) udrží hrudní dutinu otevřenou a sníží svírání. Hluboké dýchání – i když může zvýšit bolest – může také pomoci vyřešit záchvat.

4. Pleurisy

K tomuto stavu dochází, když se membrána, která obklopuje plíce a vystýlá vnitřek hrudní dutiny, podráždí a zanítí. Mezi běžné příčiny patří virová infekce, jako je chřipka, nebo bakteriální infekce, jako je bakteriální zápal plic. Když je postižena levá plíce, dojde k bolesti na levé straně.

Příznaky

 • bolest na hrudi, zejména při dýchání
 • mělké nádechy (aby se zabránilo bolestivému hlubokému dýchání)

Léčba

Váš lékař se zaměří na léčbu základní příčiny stavu. Poté Mayo Clinic doporučuje volně prodejné léky proti bolesti, jako jsou Tylenol nebo ibuprofen (Advil, Motrin IB).

Péče o sebe

Odpočívejte v pohodlné poloze a aplikujte an ledový obklad na hrudník.

5. Kostochondritida

Zánět chrupavky, který připevňuje vaše žebra k hrudní kosti, kostochondritida postihuje více ženy než muže a obvykle se vyskytuje po 40 letech. Mayo Clinic uvádí, že je obecně pociťována na levé straně prsu. Mezi příčiny patří poranění hrudního koše, zvedání těžkých břemen, infekce a artritida. Odborníci však poznamenávají, že často nemá žádnou identifikovatelnou příčinu.

Příznaky

 • ostrá, bolestivá bolest nebo tlak
 • bolest, která se zhoršuje kašláním nebo kýcháním

Léčba

Váš lékař může doporučit volně prodejné léky nebo léky proti bolesti na předpis a protizánětlivé léky nebo steroidy.

Péče o sebe

Terapie teplem a chladem a klid na lůžku pomohou zmírnit bolest. Vyhněte se běhání, vzpírání a manuální práci, protože mohou problém zhoršit.

6. Poranění hrudníku

Jakákoli rána do hrudníku – při pádu, autonehodě nebo při sportování – může zlomit nebo prasknout žebro nebo pohmoždit hrudník. Když se to stane na levé straně těla, mohou nastat vážné komplikace. Zubaté okraje zlomeného žebra mohou například propíchnout játra nebo slezinu.

Příznaky

 • citlivost v místě, kde k poranění došlo
 • bolestivé hluboké dýchání
 • bolest při kroucení

Léčba

Váš lékař vám doporučí nebo předepíše léky proti bolesti.

Prevence

Cvičení s hlubokým dýcháním pomůže předejít mělkému dýchání a riziku vzniku zápalu plic. Nošení bezpečnostního pásu a ochranné sportovní vybavení pomůže chránit hrudník.

Příčiny: Zažívací potíže

1. Gastritida

Žaludek sedí v horní oblasti levé strany těla. Když se jeho výstelka zanítí a podráždí – díky věcem, jako jsou infekce, užívání některých léků, kořeněná jídla a chronické užívání alkoholu – může se vyvinout bolest.

Příznaky

 • špatné trávení
 • nevolnost a zvracení
 • plnost břicha
 • bolest v levé horní části těla

Léčba

Váš lékař může doporučit OTC nebo antacida na předpis, stejně jako léky snižující kyselost. Pokud to problém nevyřeší a zjistí se, že příčinou vaší gastritidy jsou bakterie (mnoho případů je spojeno s bakterií H. pylori), budou vám předepsána antibiotika.

Prevence

Vyhněte se alkoholu a kořeněným nebo těžko stravitelným tučným jídlům. Jezte malá, častá jídla. Možná budete chtít zkusit přidat některé bylinky do svého jídelníčku. Zeptejte se svého lékaře, zda můžete bezpečně užívat myrhu, lékořici nebo hřebíček.

2. Pankreatitida

Pankreas sedí zastrčený za žaludkem. Pankreatitida je zánět slinivky břišní, ke kterému dochází, když jsou trávicí enzymy nevhodně aktivovány ještě ve slinivce, což způsobuje podráždění.

Příznaky

 • bolest v horní části břicha, zvláště když vyzařuje kolem zad
 • nevolnost a zvracení
 • horečka
 • mastná stolice

Léčba

Prospěšné mohou být léky proti bolesti a léky proti nevolnosti. Chirurgický zákrok – například k odstranění žlučových kamenů, pokud jsou příčinou pankreatitidy, nebo k odblokování jakýchkoli žlučovodů ve slinivce – může také navrhnout váš lékař.

Prevence

Protože kouření, nadměrný příjem alkoholu a tučná strava mohou přispívat k pankreatitidě, změna těchto návyků může pomoci.

3. Pálení žáhy

Když trávicí kyseliny začnou erodovat výstelku v jícnu (průdušnici), může to způsobit pocit pálení v krku a horní části hrudníku. Někteří lidé pociťují bolest za levou hrudní kostí a mylně ji považují za infarkt.

Příznaky

 • ostrá, palčivá bolest
 • těsnost na hrudi
 • bolest, která se obvykle vyskytuje po jídle nebo vleže
 • kyselá chuť v ústech
 • pocit, že hrdlem stoupá malé množství obsahu žaludku (regurgitace).

Léčba

Váš lékař může doporučit antacida, buď na předpis nebo volně prodejné. Váš lékař může také doporučit užívání léků snižujících nebo blokujících kyselinu.

Prevence

Pálení žáhy může vyvolat tučná nebo kořeněná jídla, kofein, alkohol, česnek a sycené nápoje, takže možná budete muset změnit svůj jídelníček. Zvednutí čela postele (asi 8–11 palců) může pomoci snížit vystavení jícnu žaludeční kyselině během spánku. Podívejte se na tyto další tipy po jídle, abyste zmírnili pálení žáhy.

Příčiny: Jiné

1. Poranění sleziny

Slezina je orgán, který se nachází nalevo od žaludku a slouží primárně k filtrování krve. The Merck Manual uvádí, že zranění sleziny jsou často důsledkem dopravních nehod, sportovních zranění, bití a pádů.

Navíc zvětšená slezina, která může být důsledkem určitých virů, jako je mononukleóza (mono), může způsobit, že slezina bude náchylnější k poranění. Při poranění nebo dokonce prasknutí sleziny může prosakovat krev do břišní dutiny a tím ji dráždit. Vzhledem k tomu, že slezina i žaludek sedí na levé straně těla, bolest vlevo nahoře není neobvyklá.

Příznaky

 • citlivost v levé horní části těla
 • závratě a pokles krevního tlaku, pokud dojde k vnitřnímu krvácení
 • pevné břišní svaly

Léčba

Někdy se doporučuje chirurgický zákrok k opravě nebo odstranění poškozené sleziny. Protože však slezina pomáhá tělu bojovat s infekcí, někteří lékaři obhajují odstranění sleziny a místo toho nabádají, aby se nechala vyléčit sama. Mohou být také nutné krevní transfuze.

Prevence

Nejlepším způsobem ochrany sleziny je používání bezpečnostních pásů a ochranných pomůcek při kontaktních sportech.

2. Hiátová kýla

Hiátová kýla je stav, ke kterému dochází, když horní část žaludku tlačí přes bránici (sval, který odděluje břicho a hrudník) do hrudní dutiny. Když k tomu dojde, trávicí kyselina se může vrátit zpět do jícnu. Protože se žaludek nachází v levé horní části těla, není neobvyklé, že tam pociťujete bolest.

Příznaky

 • pálení žáhy
 • bolest, která napodobuje infarkt
 • říhání
 • potíže s polykáním
 • neschopnost vylučovat plyny nebo stolici

Často však neexistují žádné příznaky.

Léčba

Mohou být doporučeny léky na neutralizaci, snížení nebo dokonce prevenci žaludeční kyseliny nebo chirurgický zákrok k přemístění žaludku do břišní dutiny.

Prevence

Obezita a kouření zvyšují riziko vzniku hiátové kýly. V případě potřeby vám bude doporučeno přestat kouřit a zhubnout. Snížit riziko může také nezatěžování stolicí a omezení množství potravin produkujících kyseliny (kořeněná jídla, rajčata, čokoláda, alkohol a kofein).

Kdy navštívit lékaře

Jakákoli náhlá, abnormální nebo vysilující bolest – na levé straně nebo jiná – vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. I když to není úplný seznam, vyhledejte pohotovostní péči, pokud máte:

 • tlak nebo tlak na hrudi, zvláště pokud vám byly diagnostikovány srdeční problémy nebo je bolest doprovázena pocením, nevolností a dušností
 • potíže s dýcháním
 • poranění hrudníku
 • změny ve stolici – buď je nemůžete vylučovat, nebo vypadají krvavě, mastně nebo připomínají dehet
 • bolest, která se klidem nezlepšuje nebo začíná vyzařovat do jiných částí těla

Výhled

Vzhledem k životně důležitým orgánům, které se tam nacházejí, není bolest pod levým prsem neobvyklá. Ve většině případů se nejedná o infarkt. Ale protože bolest může být intenzivní a příznaky znepokojivé, stojí za to je nechat vyhodnotit. V mnoha případech lze stavy zlepšit léky a úpravou životního stylu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY