Co způsobuje vaginální otok a jak se léčí?

Je to důvod k obavám?

Čas od času se může objevit vaginální otok, který není vždy důvodem k obavám. Menstruace, těhotenství a pohlavní styk mohou způsobit otoky ve vaginální oblasti, včetně vaginálních rtů (stydkých pysků).

Někdy může být otok důsledkem jiného stavu, nemoci nebo poruchy. V těchto případech je důležité pochopit, co je příčinou otoku a co lze udělat pro jeho léčbu.

Pokud se u vás objeví horečka 101 °F (38 °C) nebo vyšší, začnete pociťovat silné bolesti nebo začnete silně krvácet, vyhledejte pohotovostní lékařské ošetření.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o některých nejčastějších příčinách vaginálního otoku a o tom, co můžete udělat pro zmírnění příznaků.

1. Podráždění z věcí, které nepřímo ovlivňují pochvu

Chemikálie v každodenních produktech, jako jsou prací prostředky a bublinková koupel, mohou dráždit citlivou pokožku vagíny, vulvy a stydkých pysků. Stejně tak parfémované produkty a drsný toaletní papír.

Pokud jste přešli na nový produkt nebo se u vás objevila citlivost, můžete pociťovat otoky, svědění a pálení v okolí pochvy.

Co můžeš udělat

Přestaňte používat produkt, o kterém si myslíte, že by mohl ovlivnit vaši vagínu. Pokud podráždění zmizí, měli byste se produktu vyhnout, abyste předešli budoucímu otoku a nepohodlí. Pokud však otok přetrvává, možná budete muset mluvit se svým lékařem. Mohou předepsat krém, který pomůže zmírnit otok a další příznaky.

2. Podráždění z věcí, které přímo ovlivňují pochvu

Předměty, které používáte přímo ve vagíně nebo kolem ní, mohou také dráždit tkáň a vést ke svědění, podráždění a otoku.

To zahrnuje produkty dámské hygieny, jako jsou:

 • sprchy a mytí

 • maziva
 • latexové kondomy
 • krémy
 • tampony

Co můžeš udělat

Přestaňte používat produkt, o kterém si myslíte, že by mohl být zodpovědný za podráždění. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem. Pokud otok ustane poté, co přestanete produkt používat, znáte viníka. Pokud otok přetrvává nebo se zhoršuje, navštivte svého lékaře.

3. Hrubý styk nebo jiné vaginální trauma

Pokud není pochva během pohlavního styku správně lubrikována, tření může způsobit nepohodlí během sexu a způsobit problémy po něm.

Podobně trauma ze sexuálního napadení může způsobit vaginální otok, bolest a podráždění.

Co můžeš udělat

Ve většině případů nebudete potřebovat léčbu. Používejte volně prodejný (OTC) lék proti bolesti, dokud otok a citlivost neskončí.

Koupit léky proti bolesti online.

Hrubý styk může potrhat kůži uvnitř pochvy, proto sledujte příznaky infekce, jako je výtok a horečka.

Pokud jste zažili sexuální napadení nebo jste byli nuceni k jakékoli sexuální aktivitě, měli byste vyhledat péči u vyškoleného poskytovatele zdravotní péče. Organizace jako Rape, Abuse & Incest National Network (RAINN) nabízejí podporu těm, kteří přežili znásilnění nebo sexuální napadení. Pro anonymní a důvěrnou pomoc můžete zavolat na 24/7 národní horkou linku pro sexuální napadení společnosti RAINN na čísle 800-656-4673.

4. Bakteriální vaginóza

Pečlivá rovnováha dobrých bakterií k ochraně vaginálního prostředí a sledování potenciálně špatných bakterií a dalších organismů udržuje vagínu zdravou. Někdy špatné bakterie rostou příliš rychle a převyšují počet dobrých bakterií. To může vést k příznakům bakteriální vaginózy (BV).

Kromě otoku můžete zaznamenat:

 • svědění
 • hořící
 • rybí zápach nebo výtok

BV je nejčastější vaginální infekce u žen ve věku 15 až 44 let, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Není jasné, proč se BV vyvíjí, ale je častější u lidí, kteří mají sex. Mohou se však vyvinout i u lidí, kteří nikdy neměli sex.

Co můžeš udělat

Někteří lidé nebudou potřebovat léčbu BV. Bakteriální rovnováha se může obnovit sama přirozeně. Pokud jsou příznaky obtěžující, mohou vám pomoci tyto domácí prostředky.

Pokud po týdnu stále pociťujete příznaky, měli byste navštívit svého lékaře. Mohou předepsat antibakteriální léky. Tyto léky mohou být užívány ústy nebo můžete použít gel, který je vložen do vagíny.

5. Kvasinková infekce

Kvasinková infekce nastane, když jedna nebo více Candida druhy hub (běžně Candida albicans) roste nad typické množství ve vagíně. Tři ze čtyř žen prodělají za život alespoň jednu kvasinkovou infekci.

Kromě otoku může kvasinková infekce způsobit:

 • nepohodlí
 • hořící
 • bolest při močení
 • nepříjemný pohlavní styk
 • zarudnutí
 • výtok podobný tvarohu

Podívejte se na našeho barevného průvodce vaginálním výtokem, abyste zjistili, co je normální a kdy byste měli navštívit svého lékaře.

Co můžeš udělat

Kvasinkové infekce mohou být léčeny buď OTC nebo antifungální léčbou na předpis. Pokud jste již dříve měli kvasinkovou infekci, možná budete moci použít OTC antifungální léčbu, která vám pomůže odstranit vaše příznaky.

Nakupujte zde antimykotikum proti kvasinkové infekci.

Ale pokud je to vaše první kvasinková infekce, měli byste navštívit svého lékaře pro diagnostiku. Mnoho dalších stavů lze snadno zaměnit s kvasinkovou infekcí, a pokud ji neléčíte správně, vaginální infekce by se mohla zhoršit.

6. Cervicitida

Zánět děložního čípku (cervicitida) je často výsledkem pohlavně přenosné choroby (STD).

Je to běžně způsobeno pohlavně přenosnými chorobami, jako jsou:

 • chlamydie
 • genitální opar
 • kapavka

Ne každý, u kterého se rozvine cervicitida, však má STD nebo jiný typ infekce.

Některé ženy mohou mít cervicitidu a nevykazují vůbec žádné příznaky. Ale kromě otoku může cervicitida také způsobit:

 • pánevní bolesti
 • krvavý nebo žlutý vaginální výtok
 • špinění mezi obdobími

Co můžeš udělat

Neexistuje jeden standardní postup léčby cervicitidy. Váš lékař rozhodne o nejlepší možnosti pro vás na základě vašich příznaků a základní příčiny zánětu.

V ordinaci svého lékaře absolvujete fyzikální vyšetření, které bude pravděpodobně zahrnovat vyšetření pánve, kde odeberou tampon tekutiny z horní části nebo v blízkosti oblasti děložního čípku pro analýzu, aby se hledala možná infekční příčina. Léky na předpis, včetně antibiotik a antivirotik, mohou pomoci odstranit zánět a ukončit příznaky, pokud byla cervicitida způsobena infekcí.

7. Genitální herpes

Genitální herpes, který je způsoben virem herpes simplex (HSV), je jedním z nejčastější STD ve Spojených státech. Podle CDC jsou infekce HSV přítomny ve více než 1 z každých 6 lidí ve věku od 14 do 49 let.

U lidí, kteří jsou infikovaní, genitální herpes způsobuje shluky malých, bolestivých puchýřků. Tyto puchýře mají tendenci praskat a může z nich vytékat čirá tekutina. Po prasknutí se skvrny promění v bolestivé vředy, které se mohou hojit nejméně jeden týden.

Kromě otoku můžete také zaznamenat:

 • bolest
 • horečka
 • bolesti těla

Ne každý s genitálním oparem bude mít propuknutí puchýřů. Někteří lidé nebudou mít vůbec žádné příznaky a jiní mohou vidět hrbolek nebo dva, které si mylně považují za zarostlý vlas nebo pupínek. I bez příznaků stále můžete přenést STD na sexuálního partnera.

Co můžeš udělat

Léčba nemůže vyléčit genitální herpes, ale antivirové léky na předpis mohou zkrátit a zabránit propuknutí. Antiherpes léky užívané každý den mohou také zabránit riziku sdílení herpetické infekce s partnerem.

8. Těhotenství

Těhotenství na ženském těle hodně mění. Jak plod roste, tlak na pánev může způsobit hromadění krve a ostatní tekutiny nemusí dobře odtékat. To může způsobit otok, bolest a nepohodlí v pochvě. Naučte se další způsoby, jak může těhotenství ovlivnit vaginální zdraví.

Co můžeš udělat

Časté ležení nebo odpočinek může pomoci zmírnit problémy s odvodněním, když jste stále těhotná. Jakmile se dítě narodí, otok by měl skončit. Pokud se však objeví další příznaky – nebo je otok a nepohodlí příliš zatěžující – poraďte se se svým lékařem.

9. Cysty nebo abscesy Gartnerova vývodu

Gartnerův vývod se týká zbytků vaginálního vývodu, který se tvoří u plodu. Tento kanál obvykle zmizí po narození. Pokud však zůstane zbytek, mohl by se přichytit k poševní stěně a tam se mohou vytvořit cysty.

Cysta není důvodem k obavám, pokud nezačne růst a způsobovat bolest nebo se nenakazí. Infikovaná cysta může tvořit absces. Cysta nebo absces může být pociťován nebo viděn jako hmota mimo vagínu.

Co můžeš udělat

Primární léčbou významné cysty nebo abscesu Gartnerova vývodu je chirurgický zákrok. Odstranění cysty nebo abscesu by mělo odstranit příznaky. Jakmile je odstraněn, příznaky by měly zmizet.

10. Bartholinovy ​​cysty nebo abscesy

Bartholinovy ​​žlázy jsou umístěny po obou stranách poševního otvoru. Tyto žlázy jsou zodpovědné za produkci mazacího hlenu pro pochvu. Někdy se tyto žlázy mohou infikovat, naplnit se hnisem a tvořit abscesy.

Kromě vaginálního otoku může cysta nebo absces způsobit:

 • bolest
 • hořící
 • nepohodlí
 • krvácející

Co můžeš udělat

Léčba Bartholinových cyst nebo abscesů není vždy nutná. Malá cysta může vytéct sama a příznaky zmizí.

Sedací koupel – teplá, mělká vana naplněná teplou vodou a někdy i solí – může zmírnit bolest a nepohodlí. Pro zmírnění příznaků můžete sedět ve vaně několikrát denně po dobu až jednoho týdne.

Nakupujte online soupravy sedací koupele.

Pokud se však příznaky a symptomy stanou příliš zatěžujícími, může vám lékař doporučit nasazení antibiotik k léčbě infekce. Mohou také navrhnout chirurgickou drenáž cysty. V závažnějších případech může Bartholinova žláza vyžadovat chirurgické odstranění.

Kdy navštívit svého lékaře

Otoky v pochvě čas od času nemusí být důvodem k obavám.

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud:

 • objevují se další příznaky, jako je horečka nebo zimnice
 • vaše příznaky trvají déle než týden
 • otok se stává příliš bolestivým

Váš lékař může provést vyšetření pánve, aby zjistil příčinu. Mohou také provádět krevní testy nebo odběr vzorků, aby pomohly odhalit možné STD, a může být nutné provést biopsii tkáně.

Dokud neuvidíte svého lékaře a nebudete mít diagnózu, zdržte se pohlavního styku. To může pomoci zabránit sdílení pohlavně přenosné choroby s vaším partnerem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY