Coloradská klíšťová horečka

Co je Colorado Tick Fever?

Coloradská klíšťová horečka je virová infekce přenášená kousnutím od infikovaného Dermacentor andersoni dřevěné klíště. Tento druh klíštěte je častěji označován jako klíště ze skalnaté hory.

Klíšťata jsou malí hnědí parazité, kteří se nejčastěji vyskytují v zalesněných oblastech a polích. Aby přežili, potřebují krev zvířat a lidí. Bohužel jsou často přenašeči určitých nemocí a tyto nemoci mohou přenést na lidi, které kousnou. Coloradská klíšťová horečka je jednou z mnoha nemocí, které mohou klíšťata přenášet.

Coloradská klíšťová horečka je omezena na Kanadu a západ Spojených států. Nemoc je nejrozšířenější ve státě Colorado. Výskyt klíšťové horečky v Coloradu je nejvyšší mezi únorem a říjnem, přičemž 90 procent případů bylo hlášeno mezi dubnem a červencem. Pokud trávíte čas venku v oblastech zamořených klíšťaty, máte zvýšené riziko onemocnění.

Příznaky horečky klíšťat Colorado mohou zahrnovat bolesti hlavy, horečku a zimnici. Tyto příznaky se často objevují během tří až šesti dnů po přisátí klíštěte. Tato doba se nazývá inkubační doba. Jakmile se příznaky rozvinou, obvykle do 10 dnů odezní. Léčba je zřídka vyžadována a většina lidí se plně uzdraví bez komplikací.

Coloradská klíšťová horečka je někdy označována jako horská klíšťová horečka nebo americká horská horečka.

Jaké jsou příznaky coloradské klíšťové horečky?

Příznaky klíšťové horečky v Coloradu zahrnují:

 • horečka až 105 °F
 • zimnice
 • těžká bolest hlavy
 • citlivost na světlo
 • Bolest svalů
 • citlivost kůže
 • ztráta chuti k jídlu
 • nevolnost
 • zvracení
 • bolest břicha
 • slabost a únava
 • slabá vyrážka

Je důležité si uvědomit, že příznaky klíšťové horečky v Coloradu trvají nejméně tři dny, než se vyvinou. Pokud zaznamenáte příznaky bezprostředně po přisátí klíštěte, jsou vaše příznaky pravděpodobně způsobeny jiným stavem. Měli byste si promluvit se svým lékařem, pokud se u vás objeví závažné příznaky klíšťové horečky v Coloradu nebo pokud se vaše příznaky nezlepší do jednoho týdne.

Co způsobuje horečku klíšťat Colorado?

Klíšťová horečka v Coloradu je způsobena virem horečky klíšťat Colorado. Virus se přenáší kousnutím infikovaného klíštěte. Hlavním přenašečem viru klíšťat v Coloradu je klíště ze dřeva Rocky Mountain, které se nejčastěji vyskytuje na západě USA. Obvykle žije v zalesněných oblastech nacházejících se nad 5 000 stop v nadmořské výšce.

Jak je diagnostikována horečka klíšťat Colorado?

Váš lékař může stanovit diagnózu klíšťové horečky v Coloradu provedením fyzikálního vyšetření a provedením různých laboratorních testů. Tyto testy mohou zahrnovat:

Test na protilátky fixující komplement

Tento test určuje, zda jsou v krvi přítomny protilátky proti viru klíšťové horečky Colorado. Protilátky jsou speciální proteiny, které pomáhají bojovat proti škodlivým látkám, jako jsou bakterie a viry. Pokud jsou nalezeny protilátky proti viru klíšťové horečky v Coloradu, provede se diagnóza horečky klíšťat Colorado.

Kompletní krevní obraz

Jedná se o široký screeningový test, který měří množství bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček v těle. Jde o jednoduchý krevní test, který může lékařům pomoci určit přesnou příčinu příznaků.

Testy jaterních funkcí

Tyto testy hodnotí, jak dobře fungují játra měřením hladin bílkovin, jaterních enzymů a bilirubinu v krvi. Coloradská klíšťová horečka může postihnout játra, takže zhoršená funkce jater může být příznakem onemocnění.

Jak se léčí horečka klíšťat v Coloradu?

Neexistuje žádná specifická léčba horečky klíšťat Colorado. Jakmile se příznaky objeví, obvykle samy odezní do 10 dnů. Horečka a bolesti svalů mohou být léčeny acetaminofenem, jako je Tylenol, a dalšími léky na úlevu od bolesti. Dostatek odpočinku a udržení hydratace jsou také důležité.

Klíště budete také muset co nejdříve odstranit. Pokud se vám nedaří odstranit celé klíště z kůže, zavolejte svého lékaře.

Jak lze odstranit klíšťata z mé kůže?

Nikdy byste se neměli pokoušet odstraňovat klíště pomocí zapálených zápalek, alkoholu nebo vazelíny. Tyto metody mohou způsobit, že klíště uvolní patogen, který způsobuje horečku klíšťat Colorado.

Nejbezpečnějším způsobem, jak odstranit klíště z kůže, je použít pinzetu s jemnou špičkou. Klíště můžete odstranit následujícím způsobem:

 • Noste gumové nebo latexové rukavice, pokud nějaké máte. Pokud nemáte rukavice, položte si na prsty papírový ručník nebo kapesník.
 • Uchopte klíště pinzetou co nejblíže ke kůži a rovnoměrným pohybem vytáhněte. Použití krouticího nebo trhavého pohybu může způsobit zlomení klíštěte. Pokud k tomu dojde, bude velmi obtížné odstranit zbytek těla. Snažte se nemačkat tělo klíštěte.
 • Umyjte si ruce a kousnutí mýdlem a vodou.

Vložte klíště do igelitového sáčku do mrazáku a poznamenejte si datum. Pokud onemocníte, klíště může pomoci lékaři snadněji stanovit diagnózu.

Jaké jsou potenciální komplikace coloradské klíšťové horečky?

Klíšťová horečka v Coloradu zřídka způsobuje komplikace. V některých případech však onemocnění může vést k:

 • encefalitida, což je zánět mozkové tkáně

 • meningitida, což je zánět membrán v mozku a míše

 • hemoragická horečka, která poškozuje cévy i různé orgány

V případě komplikací může být nutná hospitalizace.

Jak lze zabránit horečce klíšťat Colorado?

Riziko kousnutí klíštětem můžete snížit tím, že se vyhnete místům, která jsou známá tím, že jsou klíšťata zamořena. Když se nacházíte v oblasti, kde se mohou objevit klíšťata, nezapomeňte nosit správné oblečení. Patří sem boty s uzavřenou špičkou, dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek a košile s dlouhým rukávem. Může být také prospěšné nosit světlé oblečení, protože na tmavém oblečení jsou klíšťata hůře vidět. Nošení repelentu proti hmyzu je také účinné pro udržení klíšťat pryč.

Poté, co strávíte čas v oblasti, kde žijí klíšťata, nezapomeňte zkontrolovat sebe, své děti a domácí mazlíčky, zda nemáte klíšťata, než se vrátíte dovnitř. Klíšťata, která jsou zakořeněná v kůži, by měla být okamžitě odstraněna pinzetou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY