Crohnova choroba a deprese

Přehled

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev, které se může objevit kdekoli ve vašem gastrointestinálním traktu. Mezi příznaky patří křeče a bolesti břicha, nadýmání a průjem. Tento stav je charakterizován obdobími remise a vzplanutí.

Kromě symptomů souvisejících s Crohnovou chorobou může život s nemocí způsobit pocity bezmoci, izolace a případně vést k depresi.

Míra deprese je vyšší u lidí s Crohnovou chorobou než u běžné populace. Vědecká zjištění také odhalila, že závažnost Crohnových příznaků často jde ruku v ruce s tím, jak obtížně je deprese léčit.

Přečtěte si více: Crohnova choroba »

Příznaky

Pokud jde o Crohnovu chorobu a depresi, existují některé příznaky, které se překrývají. Běžnými příznaky, které se vyskytují u Crohnovy choroby i deprese, jsou únava a ztráta chuti k jídlu.

Může být náročné rozlišit, které příznaky jsou spojeny s jakým stavem.

Některé další příznaky deprese, které je třeba si uvědomit, zahrnují:

 • ztráta chuti k jídlu a neúmyslné hubnutí
 • únava
 • ztráta zájmu o činnosti, jakmile je považována za příjemnou
 • přetrvávající úzkost
 • podrážděnost nebo agresivita vůči ostatním
 • pocity bezmoci, beznaděje, zbytečnosti nebo bezcennosti

Pokud máte příznaky deprese, navštivte svého lékaře pro diagnostiku. Můžete být odesláni ke specialistovi na duševní zdraví.

Je také důležité najít terapeuta, který je obeznámen s Crohnovou chorobou. Váš gastroenterolog může být dobrým zdrojem pro poskytování doporučení.

Deprese a Crohnova choroba

Někteří lidé s chronickými vzplanutími mohou mít pocit, že nad svou nemocí nemají žádnou kontrolu. Tato zkušenost může vést k depresi.

Studie zaměřené na Crohnovu in mladší a starší populace vykazovaly vyšší míru deprese u lidí s Crohnovou chorobou než u lidí bez onemocnění.

Existuje několik faktorů, které mohou předvídat nebo přispívat k depresi u lidí s Crohnovou chorobou. Zdá se, že existuje vztah mezi rozvojem deprese a závažností Crohnových příznaků.

Jedna teorie pro toto spojení je, že lidé, kteří prožívají jak Crohnovy příznaky, tak deprese, mohou mít zesílené pocity izolace a bezmoci.

Vyrovnávání se

Vyrovnání se s Crohnovou chorobou může být výzvou, zvláště když je spojeno s depresí.

Je běžné, že lidé s Crohnovou chorobou se obávají vzplanutí nebo postupně se zhoršujících symptomů. Aby se uvolnila nějaká úzkost, může být užitečné mít k dispozici strategie zvládání.

Například plánujte dopředu a mějte s sebou převlékání, když jdete ven. To může být způsob, jak zvýšit sebevědomí. Udržování společenského života může být důležitou součástí práce na depresi.

Je třeba také zvážit několik dalších věcí:

 • Je důležité si uvědomit, že jste mnohem víc než jen souhrn vašich příznaků. Vždy máte na výběr, počínaje tím, jak o svém stavu přemýšlíte a jak na něj reagujete.
 • Je užitečné vidět celkový obrázek. Uvědomte si cyklickou povahu Crohnovy choroby a uvědomte si, že po každém vzplanutí následuje období remise. Připomeňte si, že nic netrvá věčně a vzplanutí nakonec přejde.
 • Až vám bude nejhůř, myslete na něco, na co se můžete těšit. Udělejte pro sebe něco hezkého. Jednoduché věci, jako je oblékání, nákup květin nebo sledování filmu, vás mohou povzbudit a zlepšit náladu.

Zdroje

Malé změny mohou časem změnit vaše myšlení, což vám poskytne zdravější emocionální rozhled. Pokud však potřebujete další podporu, neváhejte ji vyhledat.

Spojení s ostatními, kteří mají Crohnovu chorobu, může být užitečné při překonávání deprese. Může být opravdu pozitivní vědět, že v boji s touto nemocí nejste sami.

Existuje mnoho podpůrných skupin pro Crohnovu chorobu, které zahrnují:

 • Skupina pro podporu Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy na Facebooku
 • Můj tým Crohnovy a kolitidy
 • Crohn’s and Colitis Foundation of America

Přečtěte si více: Jak najít skupinu Crohnovy podpory »

Výhled

Je důležité vědět, že nejste sami. Existují další lidé, kteří se zabývají mnoha stejnými problémy, jaké představuje Crohn.

Možná se to nestane přes noc, ale malé změny mohou časem zlepšit vaše myšlení, což vám poskytne zdravější emocionální rozhled. Pokud však zjistíte, že potřebujete další pomoc nebo podporu, promluvte si se svým lékařem o tom, jak najít nejlepší přístup k léčbě deprese související s Crohnovou chorobou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY