CT CT ramen

CT vyšetření ramene

Ramenní počítačová tomografie nebo (CT nebo CAT skenování) vytváří obrazy ramen pomocí specializovaných rentgenových kamer. Tento sken může lékařům pomoci vidět kosti a měkké tkáně v rameni, aby odhalili abnormality. CT vyšetření může také pomoci identifikovat nádory a krevní sraženiny.

CT vyšetření lze provést s kontrastním barvivem nebo bez něj. Kontrastní materiál pomáhá lékaři analyzovat důležité cévy a struktury. Umožňuje jim také identifikovat abnormality, které nelze bez barviva vidět.

Jaký je účel CT vyšetření ramene?

Nejčastějším důvodem CT vyšetření ramene je zhodnocení ramene po úrazu. Může se jednat o jednorázové nebo opakující se zranění, například o to, že rameno opakovaně vyskočí ze zásuvky nebo se vykloubí. Skenování může lékaři pomoci lépe posoudit zlomeninu nebo identifikovat podezření na zlomeninu.

Váš lékař může použít CT CT ramene k:

  • identifikovat krevní sraženiny
  • identifikovat masy nebo nádory
  • identifikovat infekce
  • identifikovat slzy svalů, šlach nebo vazů
  • identifikovat zánět kloubu
  • diagnostikovat zranění po traumatu, jako je dislokace nebo zlomenina
  • sestavit předoperační plány
  • určit průběh léčby vašeho zranění

Váš lékař může jednoduše objednat CT vyšetření ramene, které pomůže identifikovat problémy s ramenním kloubem, jako je bolest, ztuhlost nebo cvakavé zvuky, zvláště když nelze provést MRI ramene (například když má pacient srdeční kardiostimulátor) .

Jaká jsou rizika CT vyšetření ramene?

CT vyšetření ramene nese jen velmi málo rizik.

Kontrastní barvivo použité v postupu může způsobit alergickou reakci nebo problémy s ledvinami. Toto riziko je vyšší, pokud vaše ledviny již byly poškozeny nemocí nebo infekcí. Novější barviva představují pro ledviny mnohem menší riziko.

Stejně jako u jiných rentgenových paprsků dochází během CT vyšetření k vystavení záření. Úrovně záření použité v rentgenovém testu jsou považovány za bezpečné pro dospělé, ale ne pro vyvíjející se plod. Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná.

Jaká je příprava na CT vyšetření ramene?

Protože je test neinvazivní, nevyžaduje příprava na CT vyšetření z vaší strany mnoho úsilí.

Budete chtít nosit volné a pohodlné oblečení, protože budete muset ležet na stole. Budete také instruováni, abyste z těla odstranili všechny šperky a jiné kovové předměty.

Jak se provádí CT CT ramene?

CT vyšetření se provádí na radiologickém oddělení nemocnice nebo na klinice, která se specializuje na diagnostické postupy. Jakmile si sundáte šperky a budete v nemocničních šatech, CT technik vás nechá ležet na lavičce.

Pokud používáte kontrastní barvivo, umístíte nitrožilní linku. To zahrnuje vložení jehly do paže, aby bylo možné kontrastní barvivo vstříknout do vašich žil. Bolest je minimální, podobná odběru krve.

Váš technik vás může během testu požádat, abyste leželi v konkrétní poloze. Mohou použít polštáře nebo popruhy, které vám pomohou zůstat ve správné poloze dostatečně dlouho, abyste získali kvalitní obraz. Možná budete také muset zadržet dech během krátkých jednotlivých skenů, abyste předešli rozmazání snímků.

Z oddělené místnosti váš technik pomocí dálkového ovladače přesune stůl do CT přístroje. Zařízení vypadá jako obří kobliha z plastu a kovu. Stroj se bude otáčet kolem vás, když se stůl pohybuje tam a zpět otvorem.

Po sérii skenů budete možná muset počkat, až technik zkontroluje obrázky. Budou muset zajistit, aby byly obrázky dostatečně jasné, aby je lékař mohl správně přečíst.

Po dokončení skenování se budete moci převléknout do běžného oblečení a vyrazit na svůj den.

Dokončení typického CT vyšetření trvá 30 až 45 minut.

Po CT vyšetření ramene

Zpracování výsledků CT vyšetření ramene obvykle trvá jeden den. Váš lékař naplánuje následnou schůzku, kde prodiskutuje výsledky vašeho skenování a podle nálezů vám řekne, jak postupovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY