Deprese ve vztazích: Kdy se rozloučit

Přehled

Rozchod není nikdy jednoduchý. Rozchod, když váš partner bojuje s psychiatrickou poruchou, může být vyloženě bolestivý. Ale v každém vztahu přijde čas, kdy může být nutné zhodnotit své možnosti a udělat těžká rozhodnutí.

Nikdo nechce být obviněn z opuštění milovaného člověka v době, kdy to nejvíce potřebuje. Ale ani vy byste neměli zůstat v napjatém vztahu bez představitelné budoucnosti z pocitu povinnosti nebo viny. Někdy nemůžete udělat nic jiného, ​​než se rozloučit – kvůli vlastnímu duševnímu zdraví.

Než k tomu dojde, kvůli sobě i kvůli svému partnerovi, měli byste si být jisti, že jste udělali vše pro to, abyste vztah zachránili. Jinak vás může pohltit vina nebo pochybnosti o sobě, přemýšlet o tom, zda jste pro svého partnera-a svůj vztah-udělali vše, co jste mohli udělat.

Kroky, které je třeba provést, než ji ukončíte

Zkontrolujte své ego u dveří

Nejste příčinou deprese svého partnera. Lidé s depresí mohou říkat nebo dělat věci, které by normálně neudělali. Jejich nemoc může způsobit, že se budou ohánět ostatními. Jako osoba nejblíže pacientovi jste snadným cílem. Zkuste si to nebrat osobně.

Získejte pomoc zvenčí

Sdílejte své starosti s důvěryhodnými přáteli a členy rodiny. Požádejte o radu a podporu. Občas si oddechněte. Uvědomte si, že i vaše potřeby jsou důležité.

Nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí

Nakonec můžete přijít na to, že jednoduše nemůžete dál žít/jednat s depresivní osobou. Pokud máte pocit, že vás také táhnou dolů, možná je na čase zvážit distancování se. To může znamenat cokoli od krátkého oddychu po trvalé rozloučení.

V každém případě si udělejte čas na důkladné zvážení svých možností, než učiníte jakákoli rozhodnutí, se kterými budete muset trvale žít. Přestože rozhodnutí odejít nebo ne, bude nepochybně emocionální, mějte na paměti, že rozhodnutí učiněná ve vzteku jsou zřídka moudrá.

Stanovte si termín

Pokud se vám věci zdají neúnosné, zvažte stanovení harmonogramu změn. Můžete se například rozhodnout dát tomu další tři měsíce. Pokud váš blízký do té doby nevyhledal nebo nezačal léčbu, nebo se navzdory léčbě nezlepšil, nebo odmítne dodržovat doporučení týkající se léčby podle pokynů, teprve potom si dovolíte odejít.

Zvažte praktické důsledky

Snaha o udržení vztahu s depresivní osobou může zdravého partnera cítit bezmocného a někdy více než trochu beznadějného. Pokud máte pocit, že už nemůžete pokračovat, možná je na čase přerušit vztahy. Ale odejít může být jednodušší, než se zdá, zvláště pokud jste v manželství. Kam půjdete? Z čeho budeš žít? Z čeho bude váš manžel žít? Jsou do toho zapojeny děti?

Někdy mohou lidé v depresi užívat drogy nebo alkohol. Pokud tomu tak je, odejít může být vaše jediná volba. Emoční pohoda a fyzická bezpečnost vašich dětí musí být vaší první prioritou. Než se rozloučíte a odejdete, bude možná nutné se na tyto a další praktické úvahy důkladně podívat.

Co když můj partner během rozchodu vyhrožuje sebevraždou?

Někdy vám váš partner může vyhrožovat sebevraždou, pokud ho opustíte. Toto je vážná situace, která vyžaduje okamžitou pozornost, ale správný druh pozornosti. Hrozba sebevraždy během rozchodu by vás neměla nutit zůstat ve vztahu.

Nemůžete být tím, kdo přiměje vašeho partnera rozhodnout se, zda chce nebo nechce žít nebo zemřít. To je na nich. Pokus „zachránit“ svého partnera tím, že s ním zůstanete, může váš vztah pouze znefunkčnit a nakonec by to mohlo mít za následek, že byste na něj zanevřeli.

Vyhledejte párové poradenství

Pokud je váš partner dost dobrý na to, aby se mohl zúčastnit, zvažte konzultaci ve dvojici, abyste mohli řešit problémy ve vztahu, než hodíte ručník do ručníku. Terapeut může být schopen poskytnout perspektivu, kterou ani jeden z vás nedokáže zvládnout sám.

Možná zjistíte, že navzdory depresi stojí za záchranu vztahu. Poradenství může poskytnout nástroje, které potřebujete k uzdravení a posunu vpřed jako pár. Pokud poradenství selže, alespoň můžete odejít s vědomím, že jste tomu dali nejlepší šanci.

Konečně, pokud jste vyzkoušeli všechno a váš vztah vypadá beznadějně, nebo hůř – toxicky – může být opravdu čas odejít. Snažte se, aby váš partner pochopil, že vám to stále záleží. Popřejte jim to nejlepší, ale řekněte, že si musíte udělat čistou přestávku kvůli sobě.

Rozlučte se a odejděte bez lítosti nebo nadměrného dramatu. Připomeňte svému partnerovi, aby pokračoval v léčbě. Pokud jste se snažili zlepšit svůj vztah a starat se o zdraví svého partnera, ale věci stále nefungují, můžete odejít bez viny. I vy si zasloužíte šanci na štěstí.

Prevence sebevražd

Pokud si myslíte, že někomu bezprostředně hrozí sebepoškozování nebo ublížení jiné osobě:

  • Volejte 911 nebo místní nouzové číslo.
  • Zůstaňte s osobou, dokud nepřijde pomoc.
  • Odstraňte všechny zbraně, nože, léky nebo jiné věci, které mohou způsobit újmu.
  • Poslouchejte, ale nesuďte, nehádejte se, vyhrožujte ani nekřičte.

Pokud si myslíte, že někdo uvažuje o sebevraždě, požádejte o pomoc krizovou linku nebo linku prevence sebevražd. Vyzkoušejte národní linku prevence sebevražd na tel. Čísle 800-273-8255.

Zdroje: Národní záchranná linie prevence sebevražd a zneužívání návykových látek a správa služeb duševního zdraví

Takeaway

Rozchod vztahu nebo manželství může být traumatickou událostí. Je dokonce citován jako jedna z událostí, které často způsobují nejprve depresi. I když loučení může být bolestivé, mějte na paměti, že rozchod může mít také pozitivní výsledky.

Výzkum ukazuje, že vedení deníku, ve kterém vyjadřujete své pocity z rozchodu, může pomoci proměnit potenciálně negativní zkušenost v pozitivní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY