Dermabraze

Co je dermabraze?

Dermabraze je exfoliační technika, která využívá rotační nástroj k odstranění vnějších vrstev kůže, obvykle na obličeji. Toto ošetření je oblíbené u lidí, kteří chtějí zlepšit vzhled své pleti. Některé z podmínek, které může léčit, zahrnují jemné linky, poškození sluncem, jizvy po akné a nerovnoměrnou strukturu.

Dermabraze se vyskytuje v ordinaci dermatologa. Během procedury vám profesionál znecitliví pokožku anestezií, než odstraní vnější vrstvy pokožky. Jedná se o ambulantní zákrok, což znamená, že se po ošetření můžete vrátit domů a zotavit se.

Existuje několik volně prodejných přístrojů, které simulují čisticí a exfoliační proces profesionálních ošetření. Ty obvykle trvají déle, než produkují požadované účinky na vyhlazení pokožky profesionální dermabraze a obvykle nedosahují plných účinků.

Jaké jsou důvody pro získání dermabraze?

Dermabraze odstraňuje poškozené vnější vrstvy pokožky. Tím se odhalují nové vrstvy pokožky, které vypadají mladší a hladší.

Kromě poskytnutí mladistvějšího vzhledu může dermabraze také pomoci léčit:

 • jizvy po akné
 • stařecké skvrny
 • jemné vrásky
 • prekancerózní kožní skvrny
 • rhinophyma neboli zarudnutí a tlustá kůže na nose
 • jizvy po operaci nebo zranění
 • poškození sluncem
 • tetování
 • nerovnoměrný odstín kůže

Dermabraze je pouze jedním z mnoha způsobů léčby těchto stavů. Například díky pokrokům v laserové technologii je laserové odstranění tetování rychlejší a jednodušší. Promluvte si se svým dermatologem o všech možnostech léčby pro váš konkrétní stav.

Některé kožní stavy mohou vašemu lékaři bránit v provádění dermabraze, včetně zánětlivého akné, opakujících se vzplanutí oparu, popálenin způsobených zářením nebo jizev po popáleninách.

Možná jste také nemohli dostat dermabrazi, pokud jste užívali léky s vedlejším účinkem na ztenčení kůže. A váš lékař nemusí doporučit dermabrazi, pokud je váš tón pleti přirozeně velmi tmavý.

Jak se připravit na dermabrazi?

Před léčbou vám lékař provede fyzické vyšetření, zkontroluje vaši anamnézu a prodiskutuje vaše rizika a očekávání. Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně volně prodejných léků a doplňků výživy.

Možná budete muset přestat užívat, protože by mohly zvýšit riziko krvácení nebo nepříznivě ztmavit kůži. Informujte svého lékaře, pokud jste v minulém roce užívali isotretinoin (Accutane).

Váš lékař také doporučí, abyste několik týdnů před a po léčbě nekouřil. Kouření způsobuje nejen předčasné stárnutí pokožky, ale také snižuje prokrvení pokožky a zpomaluje proces hojení.

Váš lékař vám také poradí, jak se vystavovat slunci. Příliš mnoho slunění bez řádné ochrany dva měsíce před dermabrazí může způsobit změnu barvy kůže. Také vám bude doporučeno, abyste se vyhnuli slunečnímu záření, dokud se vaše pokožka hojí, a po zhojení denně používali opalovací krém.

Váš lékař může také doporučit, abyste před dermabrazí použili následující:

 • antivirotika: použití před a po dermabrazi k prevenci virových infekcí
 • perorální antibiotikum: zabrání bakteriální infekci, což je zvláště důležité, pokud máte akné
 • retinoidní krém: odvozený od vitaminu A, tento krém pomáhá podporovat hojení

Budete si také chtít zařídit odvoz domů po proceduře. Následky anestezie mohou způsobit, že řízení vozidla nebude bezpečné.

Co se děje během dermabraze?

Typ anestezie během dermabraze závisí na rozsahu vašeho ošetření. Váš lékař vám obvykle poskytne lokální anestezii. Některé případy však mohou vyžadovat sedaci, která vám pomůže uvolnit se nebo se cítit ospalí. Někdy může být během postupu podána celková anestezie.

Během ošetření bude asistent držet vaši pokožku napnutou. Váš lékař přesune po kůži zařízení zvané dermabrader. Dermabrader je malý, motorizovaný přístroj s drsným povrchem.

Na velkých plochách kůže lékař použije kruhový dermabrader, zatímco na menších místech, jako jsou koutky vašich úst, použije jeden s malou špičkou. Váš lékař může ošetřit velké části kůže během několika sezení.

Ihned po zákroku lékař přikryje ošetřovanou oblast vlhkým obvazem. Obvykle tento obvaz vymění na schůzce následující den.

Co se stane po dermabrazi?

Váš lékař vám dá kompletní pokyny pro domácí péči o tom, jak vyměnit obvazy, jak zakrýt ošetřovanou oblast a jaké přípravky použít. Návrat do práce můžete očekávat zhruba za dva týdny.

Po dermabrazi je vaše kůže typicky růžová a oteklá a můžete mít pocit, že vás pálí nebo brní. Z kůže může při hojení vytékat čirá nebo žlutá tekutina nebo krusta. Úplné zahojení pokožky a vyblednutí růžového zbarvení bude trvat asi tři měsíce.

Jaké jsou komplikace spojené s dermabrazí?

Rizika spojená s dermabrazí jsou stejná jako rizika spojená s jinými chirurgickými zákroky. Zahrnují krvácení, infekci a alergickou reakci na anestezii.

Některá rizika specifická pro dermabrazi zahrnují:

 • pupínky akné
 • změny v tónu pleti
 • rozšířené póry, obvykle dočasné
 • ztráta pih
 • zarudnutí
 • vyrážka
 • otok

I když je to vzácné, u některých lidí se po léčbě dermabrazí vyvinou nadměrné jizvy nebo keloidy. V těchto případech mohou některé steroidní léky pomoci zjemnit jizvy.

Vždy se řiďte radami svého lékaře a navštěvujte doporučená setkání. Nejdůležitější je být šetrný ke své pokožce. Vyhněte se používání drsných čisticích prostředků nebo produktů péče o pleť a vyhněte se drhnutí nebo škrábání pokožky. Váš lékař může doporučit aplikaci husté hydratační masti, jako je vazelína. Je také velmi důležité vyvarovat se vystavování pokožky slunci, když se hojí. Když je vaše pokožka zahojená, používejte každý den opalovací krém.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY