Diagnostikovaná endometrióza? Co očekávat na další cestě

Endometrióza je dlouhodobý stav. Vy a váš lékař budete v průběhu času pokračovat v léčbě jejích příznaků. Poté, co váš lékař diagnostikuje endometriózu, možná budete chtít akční plán, který vám pomůže zmapovat vaši cestu ke zvládnutí tohoto stavu.

Prvním důležitým krokem je mluvit se svým lékařem. Společně určíte nejlepší způsob, jak jít vpřed, od lékařské péče až po kroky, které můžete podniknout doma, abyste zlepšili kvalitu svého života.

Léčebná cesta, která je před vámi, je pro vás jedinečná: Vaše možnosti a volby závisí na tom, co od svého života chcete, a na lékařských doporučeních, která vám váš lékař konkrétně nabídne.

Možnosti léčby endometriózy

Endometróza je růst tkáně, podobné výstelce endometria, mimo dělohu. Nikdo přesně neví, co to způsobuje. Lékaři však vědí, jaké stavy ve vašem těle zhoršují endometriózu a způsobují vám další bolest.

Endometriózu nelze vyléčit, proto se léčba zaměřuje na prevenci jejího zhoršení. Váš lékař vám může poskytnout nástroje, které můžete použít doma ke zmírnění příznaků. Budou s vámi také diskutovat o léčbě a vedlejších účincích.

Hormonální terapie, jako je antikoncepce nebo agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH), je běžnou první linií obrany. Tyto léky mění normální reprodukční cyklus vašeho těla. V důsledku toho také zastavují nebo zpomalují abnormální růst endometriální tkáně, čímž snižují vaši bolest.

Pokud se snažíte otěhotnět, můžete stále používat hormonální terapii, ale vaše touha otěhotnět ovlivní druh léčby doporučený vaším lékařem. Mnoho žen, které zažívají neplodnost, má také endometriózu, takže vaše reprodukční plány a touhy by měly být součástí rozhovoru.

Ženy žijící se silnou bolestí v důsledku endometriózy mohou zvážit chirurgické možnosti. Patří mezi ně odstranění tkáně podobné endometriu, která vyrostla mimo dělohu. Tento druh operace ponechává reprodukční orgány nedotčené.

Jiný typ operace, hysterektomie, odstraňuje dělohu a možná i vaječníky a další reprodukční orgány. Hysterektomie je „poslední možností“ léčby endometriózy. Ženy, které nemají dělohu, nemohou otěhotnět.

Léčba endometriózy

Existuje mnoho způsobů, jak můžete získat kontrolu nad endometriózou doma. Tyto techniky jsou navrženy tak, aby se tělo stalo méně přátelským prostředím pro růst endometriální tkáně. Také vám usnadňují cítit se lépe snížením bolesti.

Volně prodejná léčba bolesti, jako je užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen, vám může pomoci, abyste se dočasně cítili lépe. Léky proti bolesti však příznaky endometriózy maskují. Nenechají to zmizet. Váš lékař může doporučit tyto léky proti bolesti jako způsob, který vám pomůže projít vaším každodenním životem. Ale poraďte se se svým lékařem o možnostech, které nejen maskují příznaky.

Některé ženy používají aromaterapii, fyzikální terapii, jógu, meditaci a další techniky zvládání bolesti, aby pomohly snížit závažnost příznaků endometriózy. Až budete více v kontaktu se svým tělem, najdete techniky, které vám nejlépe vyhovují.

Protože estrogen způsobuje růst endometriální a endometriální tkáně, můžete podniknout kroky ke snížení hladiny estrogenu. Pravidelné cvičení spolu s vyhýbáním se alkoholu a kofeinu jsou strategie, které mohou pomoci snížit hladinu estrogenu.

Zvažte dietu, která nepodporuje záněty. Nějaký proud výzkum ukazuje, že zánět zhoršuje stav. Mezi potraviny, které podporují zánět, patří rafinované sacharidy, bílá zpracovaná mouka, tučná jídla, cukr, margarín, zpracované maso a červené maso. Vybírejte raději celé jídlo.

Tipy na životní styl

Když pociťujete bolest pravidelně, může být problém zůstat zdravý. Zůstat aktivní vám však může pomoci překonat psychické a fyzické následky chronické bolesti. Pokud jde o endometriózu, udržení kondice může zabránit zhoršení příznaků.

The Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb USA, Úřad pro zdraví žen, doporučuje alespoň čtyři hodiny cvičení týdně a ne více než jeden alkoholický nápoj a jeden kofeinový nápoj denně.

Jídlo s sebou

Je důležité dodržovat léčebný plán, který vám poskytne váš lékař. Pokračujte v rozhovoru s nimi, zatímco používáte léky, které předepsali. Dodržováním pokynů svého lékaře se začnete učit, co funguje dobře a co ne.

V případě potřeby se poraďte se svým lékařem o změně léčebného plánu. Když budete věnovat pozornost tomu, co vašemu tělu vyhovuje, můžete se o svém zdraví lépe rozhodovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY