Edém rohovky

Přehled

Edém rohovky je otok rohovky – čirý, kopulovitý vnější povrch oka, který vám pomáhá jasně vidět. Je to způsobeno nahromaděním tekutiny v rohovce. Pokud se edém rohovky neléčí, může vést k zamlženému vidění.

Co způsobuje edém rohovky?

Rohovka je tvořena vrstvami tkáně, které pomáhají zaostřovat světlo na zadní straně oka a vytvářet jasné obrazy. Podél vnitřního povrchu rohovky je vrstva buněk zvaná endotel. Jeho úkolem je odčerpat veškerou tekutinu, která se shromažďuje uvnitř oka.

Když jsou endoteliální buňky poškozeny, může se nahromadit tekutina a způsobit otok rohovky, což zatemní vidění. Endoteliální buňky se nikdy nemohou regenerovat. Jakmile se poškodí, jsou definitivně pryč.

Mezi onemocnění, která poškozují endoteliální buňky a mohou způsobit edém rohovky, patří:

 • Fuchsova endoteliální dystrofie (nebo Fuchsova dystrofie) je dědičné onemocnění, které postupně ničí endoteliální buňky.
 • Endoteliitida je imunitní reakce, která vede k zánětu endotelu. Způsobuje to herpes virus.
 • Glaukom je onemocnění, při kterém se uvnitř oka hromadí tlak. Tlak se může zvýšit až do bodu, kdy poškodí zrakový nerv a v některých případech může vést k edému rohovky. To je však neobvyklé.

 • Zadní polymorfní rohovková dystrofie je vzácné, dědičné onemocnění rohovky.
 • Chandlerův syndrom je vzácné onemocnění, při kterém se buňky epitelu množí příliš rychle.

Operace šedého zákalu může také poškodit endoteliální buňky. Poškození obvykle není dostatečně rozsáhlé, aby způsobilo problémy, ale někdy může způsobit edém rohovky. Edém rohovky, ke kterému dochází po operaci katarakty, se nazývá pseudofakický edém rohovky nebo pseudofakická bulózní keratopatie. Dnes je mnohem méně pravděpodobné, že operace šedého zákalu způsobí edém rohovky, než tomu bylo v minulosti, a to kvůli zlepšení konstrukce čočky.

Užívání některých léků může také zvýšit riziko edému rohovky:

 • benzalkoniumchlorid, konzervační látka používaná v mnoha očních kapkách a anestetických lécích
 • chlorhexidin (Betasept, Hibiclens), antiseptikum používané k dezinfekci kůže před operací
 • amantadin (Gocovri), lék používaný k léčbě virů a Parkinsonovy choroby

Jaké jsou příznaky?

Jak rohovka bobtná a hromadí se tekutina, vaše vidění bude rozmazané nebo zakalené. Můžete si všimnout, že váš zrak je zvláště zamlžený, když se poprvé ráno probudíte, ale během dne se to zlepšuje.

Mezi další příznaky edému rohovky patří:

 • svatozáře kolem světel
 • bolest očí
 • pocit, že je ve vašem oku cizí předmět

Možnosti léčby tohoto stavu

Pokud je edém rohovky mírný, možná jej nebudete muset léčit. K dočasnému zmírnění otoku oka může váš oční lékař doporučit kapky nebo mast s koncentrovaným fyziologickým roztokem (sůl a voda). U otoků, ke kterým dochází přes noc, se zeptejte svého lékaře, zda je pro vás bezpečné ráno jemně foukat vzduch do očí fénem, ​​abyste odpařili přebytečné slzy. Držte fén na délku paže, abyste si neporanili oko.

Pokud se otok stane natolik závažným, že poškodí vaše vidění, možná budete muset podstoupit operaci k nahrazení celé rohovky nebo pouze endoteliální vrstvy zdravou rohovkovou tkání od dárce. Postupy používané k léčbě edému rohovky zahrnují:

Penetrační keratoplastika (PK nebo PKP)

Chirurg odstraní všechny vrstvy vaší rohovky a nahradí je zdravou tkání od dárce. Nová tkáň rohovky je držena na místě pomocí stehů.

Vzhledem k tomu, že štěp může mít nepravidelný tvar, po této operaci možná budete muset nosit korekční čočky, abyste jasně viděli.

Rizika této operace zahrnují poškození oční čočky, krvácení, glaukom nebo odmítnutí štěpu.

Descemetova stripovací endoteliální keratoplastika (DSEK)

Tento postup nahradí pouze poškozenou endoteliální vrstvu vaší rohovky a zbytek ponechá nedotčený. Zákrok i rekonvalescence jsou rychlejší než u PK.

Doba hojení a zotavení

Doba zotavení závisí na závažnosti edému rohovky a na tom, jak se léčí. Mírný edém rohovky nemusí způsobovat žádné příznaky ani vyžadovat léčbu.

Pokud máte operaci nahradit celou rohovku, může to trvat rok nebo déle, než se vaše vidění plně vrátí. Protože nová rohovka může mít nepravidelný tvar, možná budete muset nosit brýle, abyste dosáhli čistého vidění.

Hojení je mnohem rychlejší po proceduře DSEK, která vám odstraní pouze část rohovky.

Výhled na edém rohovky

Výhled závisí na příčině edému rohovky. Mírný edém může postupovat velmi pomalu, takže si nemusíte všimnout žádných příznaků po dobu let – nebo dokonce desetiletí. U závažnějších otoků může chirurgický zákrok a nošení brýlí nebo kontaktních čoček obnovit velkou část zraku, který jste ztratili.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY