Endocervikální Gramovo barvení

Co je endocervikální Gramovo barvení (EGS)?

Endocervikální gramové barvení (EGS) je diagnostický test, který kontroluje abnormální bakterie kolem děložního čípku. Jedná se o odebrání malého vzorku tkáně z děložního čípku, jeho nanesení na sklíčko a následné obarvení vzorku pomocí speciálních barviv. Laboratorní specialista pak může identifikovat jakékoli bakterie, které se objeví v endocervikálním gramovém barvení, aby pomohl diagnostikovat infekce nebo nemoci.

Pro tento test váš lékař odebere malý vzorek tkáně z otvoru dělohy zvaného cervikální kanál. Pak to pošlou do laboratoře. V laboratoři specialista nanese na vzorek řadu různých skvrn, včetně gramové. Tyto skvrny jim pomáhají identifikovat přítomné bakterie. Specialista zkontroluje tvar, velikost a barvu bakterií, aby zjistil, zda je abnormální.

Endocervikální gramové skvrny jsou běžným způsobem kontroly pohlavně přenosných infekcí (STI), jako je kapavka a chlamydie. Může také pomoci potvrdit gonokokovou artritidu, což je komplikace kapavky, která způsobuje zánět kloubů nebo otok.

Endocervikální gramová skvrna může být také známá jako gramová skvrna děložního čípku.

Proč potřebuji endocervikální Gramovo barvení?

Endocervikální gramové barvení kontroluje přítomnost abnormálních bakterií v děložním čípku nebo kolem něj. Váš lékař může také provést tento test, pokud má podezření, že máte STI. Endocervikální gramové barvení může detekovat STI, jako jsou:

  • kapavka, což je běžná STI s bolestivým močením a abnormálním výtokem
  • bakteriální vaginóza, která se vyznačuje rybím zápachem a šedavým výtokem
  • chlamydie, která je nejčastěji diagnostikovaným STI, nevykazuje vždy příznaky a může způsobit bolestivý pohlavní styk a močení
  • gonokoková artritida, což je zánět kloubu způsobený infekcí kapavkou

Co se stane během endocervikální gramové skvrny?

Endocervikální gramové barvení je velmi podobné Pap stěru, který se také provádí pomocí tamponu a zrcátka. Možná se vám bude zdát test trochu nepohodlný nebo nepříjemný. Neměli byste však cítit žádnou bolest.

24 hodin před endocervikálním gramovým barvením se neoplachujte (očistěte si vaginální oblast speciálními mycími prostředky). Výplach může maskovat bakterie v děložním čípku.

Endocervikální gramové barvení se bude obecně skládat z několika základních kroků:

  1. Převléknete se do šatů a lehnete si na stůl s nohama ve třmenech na konci stolu.
  2. Váš lékař použije kovový nebo plastový nástroj zvaný spekulum, aby jemně protáhl vaše vaginální svaly. To jim umožní lépe vidět váš děložní čípek.
  3. Váš lékař vám vyčistí děložní čípek, aby nedošlo k výtoku.
  4. Poté přiloží sterilní, suchý vatový tampon na cervikální kanál. Mohou také otočit tamponem a nechat ho několik sekund působit, aby se na něm mohly usadit bakterie.
  5. Váš lékař vám odstraní tampon a zrcadlo a poté se můžete převléknout do oblečení.
  6. Váš lékař odešle výtěr do laboratoře. Technik otře tampon o sklíčko a obarví ho gramovou skvrnou. Laboratorní technik pak bude zkoumat skvrnu pod mikroskopem, aby vyhledal všechny abnormální bakterie.

Váš lékař vás bude kontaktovat s abnormálními výsledky testů. Někteří lékaři nevolají, když jsou výsledky testů normální. Možná se budete chtít zeptat svého lékaře na jejich oznamovací postupy.

Jaká jsou rizika spojená s endocervikálním Gramovým barvením?

Endocervikální gramové barvení je jednoduchý test. Neexistují žádná rizika ani komplikace spojené s EGS. Nicméně, EGS může způsobit malé krvácení, pokud je váš děložní čípek zanícený.

Co znamenají výsledky testu?

Normální výsledek testu znamená, že specialista na vašem EGS nenašel žádné abnormální bakterie. Normální rozsahy výsledků testu se mohou lišit v závislosti na laboratoři.

Pokud obdržíte abnormální výsledek testu, postupujte podle pokynů svého lékaře. Mohou vás požádat, abyste se vrátili na kontrolní vyšetření nebo další testování.

Mnoho STI lze léčit antibiotiky.

Pokud máte pohlavně přenosnou chorobu, měli byste kontaktovat všechny sexuální partnery a povzbudit je k testování a léčbě. Nemusí mít žádné příznaky, ale stále mají STI a nevědomky ji šíří.

Pokud máte nějaké otázky ohledně výsledků EGS, zeptejte se svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY