Existují vrozené vady způsobené vakcínou?

Během těhotenství je přirozené mít obavy o zdraví svého dítěte. Dobré jídlo, pravidelné cvičení a dostatek spánku mohou vašemu dítěti jistě prospět. Ale co vakcíny – mohou chránit vás a vaše dítě? Existují rizika?

Na rozdíl od některých fám, které jste mohli číst, vakcíny nejsou spojeny s porodními nepravidelnostmi.

Zde je to, co potřebujete vědět o vakcínách během těhotenství a jak chránit sebe a své dítě před potenciálně závažnými onemocněními.

Způsobují vakcíny během těhotenství porodní nepravidelnosti?

K dnešnímu dni neexistuje žádný důkaz, že by očkování během těhotenství mohlo způsobit porodní nepravidelnosti nebo vývojové problémy dítěte.

Ve skutečnosti existuje mnoho výhod vakcín během těhotenství, včetně ochrany vás i vašeho dítěte před vážnými komplikacemi spojenými s určitými infekcemi.

Jeden hlavní studie 2017 analyzovali během 20 let údaje hlášené do národního systému hlášení nežádoucích účinků vakcín (VAERS) v letech 1990 až 2014. Výzkumníci zaznamenali, že bylo hlášeno jen málo vrozených vad. Také uvedli, že z těchto zpráv nevyplývá žádný vzorec, který by ukazoval na jakýkoli stav způsobený vakcínami během těhotenství.

Většina vakcín je během těhotenství bezpečná. Některé vakcíny by však měly být podány před otěhotněním nebo po porodu.

Vakcíny obsahující živé viry se během těhotenství nedoporučují, protože existuje riziko, že živé viry mohou způsobit infekce u nenarozeného dítěte. Ani u těchto vakcín však nebylo prokázáno, že způsobují vrozené vady.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje vyhnout se těmto očkováním během těhotenství:

 • MMR
 • HPV
 • plané neštovice (varcella)

 • tuberkulóza
 • vakcína proti chřipce, která se podává prostřednictvím nosního spreje (ačkoli očkování proti chřipce, podávané jako injekce, je bezpečné a doporučuje se, když jste těhotná)

Pokud plánujete cestovat, pokuste se, pokud je to možné, získat jakékoli vakcíny před otěhotněním. Tyto vakcíny, které jsou často potřebné pro cestování, se během těhotenství nedoporučují:

 • žlutá zimnice
 • břišní tyfus
 • Japonská encefalitida (JEV)

Prodiskutujte tyto vakcíny se svým lékařem, abyste zjistili, zda přínos vakcíny převažuje nad rizikem. Pokud máte jednu z těchto vakcín a poté zjistíte, že jste těhotná, okamžitě to sdělte svému lékaři. V případě potřeby budete pravděpodobně muset po porodu dostat další dávku.

Mohou vakcíny způsobit nežádoucí účinky během těhotenství?

Zatímco vakcíny během těhotenství nejsou spojeny s porodními nepravidelnostmi, je stále možné zaznamenat mírné vedlejší účinky po očkování. Některé z nejčastějších vedlejších účinků zahrnují:

 • únava
 • horečka
 • Bolest svalů
 • bolest, otok a zarudnutí v místě vpichu

Tyto typy nežádoucích účinků jsou dočasné a mají tendenci samy odeznít. Pokud se vás však některý z těchto nežádoucích účinků týká, je nejlepší si o dalších krocích promluvit s lékařem.

Proč je důležité nechat se očkovat před nebo během těhotenství

Očkování před nebo během těhotenství je důležité pro vaše zdraví i zdraví vašeho dítěte.

Očkováním snižujete riziko některých infekcí, které by mohly vést k vážným onemocněním a potenciálním těhotenským komplikacím. Vaše dítě také těží z některých protilátek vytvořených z vakcín během prvních několika měsíců svého života.

I když jste během těhotenství plně očkovaní, vaše dítě bude stále muset dodržovat jejich očkovací schéma pro děti a nechat se plně očkovat.

Například novorozenci, kteří se nakazí virem chřipky, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku zápalu plic. Také polovina novorozenců, u kterých se objeví černý kašel (pertuse), je hospitalizována s vážným onemocněním.

Tato rizika můžete snížit očkováním proti těmto dvěma virům před nebo během těhotenství.

V ideálním případě budete mít aktuální informace očkovací schémata před otěhotněním. V určitých fázích těhotenství jsou však stále vyžadovány určité vakcíny, jako jsou vakcíny proti chřipce a virům černého kašle.

Způsobuje vakcína COVID-19 vrozené vady?

Neexistují žádné důkazy spojující vakcínu COVID-19 s vrozenými vadami. Ve skutečnosti je těhotenství považováno za a rizikový faktor pro rozvoj závažného onemocnění COVID-19.

Očkování proti COVID-19 vás pomáhá chránit před onemocněním a může pomoci předcházet závažným příznakům, pokud se u vás objeví.

Pokud jste ještě nedostali vakcínu COVID-19 nebo jste očkováni částečně, poraďte se s lékařem nebo zdravotníkem o vhodných dalších krocích na základě vašeho očkovacího plánu.

Doporučené vakcíny před nebo během těhotenství

Během každého těhotenství CDC doporučuje, abyste dostali vakcínu proti chřipce a černému kašli. Vakcína proti černému kašli je známá jako vakcína Tdap, která chrání proti tetanu, záškrtu a černému kašli.

Očkování proti černému kašli a chřipce během těhotenství vás nejen ochrání před onemocněním, ale imunita se může rozšířit i na prvních několik měsíců života vašeho dítěte, kdy je vůči těmto typům infekcí nejzranitelnější.

Takové výhody převažují nad všemi možnými – a nepodloženými – nároky na vrozené vady a vývojové problémy spojené s vakcínami proti černému kašli a chřipce. Informace o vakcínách vždy proberte s lékařem nebo zdravotníkem.

CDC doporučuje během těhotenství následující vakcíny:

Černý kašel (pertussis)

Černý kašel je vážný, a vysoce nakažlivé infekce dýchacích cest. Zatímco tato infekce může být závažná u kohokoli v jakémkoli věku, může být smrtelná u kojenců.

Miminka a malé děti začínají s očkováním proti černému kašli až dříve 2 měsíce věku. Očkování během těhotenství tedy může pomoci chránit vás a vaše dítě před touto potenciálně smrtelnou infekcí.

V současné době CDC doporučuje, aby všechny těhotné osoby dostaly vakcínu Tdap mezi týden 27 a týden 36 těhotenství, přičemž v tomto časovém rámci je vhodnější provést dřívější očkování. Tím zajistíte maximální možnou ochranu vašeho dítěte.

Vakcína proti černému kašli je považována za bezpečnou. Zatímco někteří lidé mohou zaznamenat vedlejší účinky, tyto jsou obvykle mírné a nebude zasahovat do vašich každodenních činností. Některé z těchto zahrnout nežádoucí účinky v místě vpichu, jako je bolest a otok, horečka, únava nebo žaludeční nevolnost.

Chřipka

Pokud ještě nemáte každoroční vakcínu proti chřipce, nyní je ten správný čas začít.

Podle CDCtěhotné ženy mohou být vystaveny vyššímu riziku závažných onemocnění způsobených virem chřipky, pravděpodobně kvůli dočasným změnám v celkové imunitní a orgánové funkci.

Stejně jako u očkování proti černému kašli je i zde klíčové pro zajištění optimální ochrany proti chřipce načasování.

The CDC doporučuje, aby se těhotné osoby nechaly očkovat proti chřipce do konce října, aby byla zajištěna co nejpřiměřenější ochrana pro matku i dítě.

COVID-19

Pokud jste ještě neprodělali očkování proti COVID-19 nebo potřebujete přeočkování, CDC říká, že je bezpečné je dostat během těhotenství.

Ve skutečnosti, CDC doporučuje Očkování proti COVID-19 a přeočkování během těhotenství. Jejich doporučení jsou v souladu s dalšími odbornými lékařskými organizacemi, jako jsou:

 • Americká vysoká škola porodníků a gynekologů
 • Americká společnost pro reprodukční medicínu
 • Společnost pro mateřsko-fetální medicínu

Další doporučení ohledně vakcín

Další možné vakcíny, které může lékař doporučit během těhotenství zahrnout:

 • hepatitidu A, zvláště pokud máte v anamnéze chronické onemocnění jater

 • hepatitidu B, pokud máte infekci, abyste mohli zabránit přenosu na vaše dítě během porodu

 • vakcíny proti meningokokovým onemocněním před těhotenstvím a případně i jiným bakteriálním a virovým infekcím, pokud plánujete během těhotenství cestovat do zahraničí

Navíc, pokud jste ještě nedostali vakcínu MMR, může váš lékař doporučit očkování jeden měsíc před pokusem o otěhotnění.

To pomáhá předcházet možným vrozeným vadám, potratu nebo mrtvému ​​narození ze zarděnek. Rubeola je závažný a život ohrožující typ virové infekce.

Sečteno a podtrženo

Většina vakcín je během těhotenství považována za bezpečnou. Neexistuje žádný důkaz, který by podporoval jakoukoli souvislost mezi očkováním a porodními nepravidelnostmi nebo vývojovými problémy dítěte.

Zatímco některé vakcíny mohou způsobit mírné vedlejší účinky, je důležité vědět, že se mohou objevit i mimo těhotenství.

Promluvte si s lékařem nebo zdravotníkem o jakýchkoli obavách, které máte ohledně vakcín pro vás a vaše dítě. Mohou poskytnout doporučení, která pomohou zajistit nejlepší možné zdraví pro rodiče i dítě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY