Fotosenzitivita

Co je fotosenzitivita?

Fotosenzitivita je extrémní citlivost na ultrafialové (UV) paprsky ze slunce a jiných světelných zdrojů. Většině lidí hrozí, že se při dlouhodobém pobytu na slunci spálí.

Vystavení UV záření může také vést k poškození kůže a rakovině kůže. U lidí, kteří jsou fotosenzitivní, se mohou objevit kožní vyrážky nebo popáleniny, a to i po pouze omezeném pobytu na slunci.

Jaké jsou typy fotosenzitivity?

Některé chemikálie přispívají k citlivosti na slunce. Ty mohou způsobit dva různé typy fotosenzitivních reakcí: fototoxické a fotoalergické.

Fototoxický

Fototoxické reakce jsou způsobeny, když nová chemická látka ve vašem těle interaguje s UV paprsky ze slunce. Léky jako doxycyklin a tetracyklin jsou například nejčastější příčinou tohoto typu reakce.

Výsledkem je kožní vyrážka, která vypadá jako silné spálení, které se obvykle rozvine do 24 hodin po vystavení slunci.

Fotoalergické

Fotoalergické reakce se mohou vyvinout jako vedlejší účinek některých léků. Mohou také pocházet z chemikálií, které se nacházejí v kosmetických přípravcích a opalovacích krémech.

Tyto typy reakcí na slunce mají tendenci trvat několik dní, než se po vystavení slunci rozvine vyrážka.

Jaké jsou příznaky fotosenzitivity?

Příznaky fotosenzitivity se liší od mírných až po závažné. Nejčastějším příznakem je přehnaná kožní vyrážka nebo spálení sluncem. Vyrážky mohou a nemusí způsobovat svědění. V některých případech může být spálení sluncem tak silné, že se vytvoří puchýře. V těžkých případech se může objevit i pláč pokožky a loupání.

Množství slunečního záření potřebného pro reakci se velmi liší. U některých lidí může velmi malé vystavení slunci způsobit vyrážku nebo popáleniny, zatímco u jiných může dlouhodobé vystavení způsobit reakci.

Co způsobuje fotosenzitivitu?

Fotosenzitivita je častým vedlejším účinkem různých léků, včetně:

  • některá antibiotika
  • chemoterapeutické léky
  • diuretika

Některé zdravotní stavy mohou také způsobit fotosenzitivitu. Tyto zahrnují:

Lupus erytematózní

Lupus je onemocnění pojivové tkáně. Na oblastech pokožky vystavených slunci se mohou vytvořit červené skvrny, hrudky a fialové skvrny.

Polymorfní světelná erupce

Lidé s tímto onemocněním mohou vyvinout svědivou vyrážku, když jsou vystaveni slunci. Vzhledem k tomu, že vystavení slunci pokračuje a tolerance vůči UV záření se zvyšuje, příznaky se obecně objevují méně často. Ženy jsou dvakrát až třikrát pravděpodobnější než u mužů, že se u nich tento stav rozvine.

Aktinické prurigo

U lidí s tímto onemocněním se po vystavení slunci mohou objevit červené hrbolky, které se mohou změnit na šupinaté skvrny. Tato porucha se může vyskytovat celoročně, dokonce i v zimě, kdy je vystavení slunci méně pravděpodobné.

Jak se diagnostikuje fotosenzitivita?

Váš lékař bude potřebovat kompletní přehled vaší anamnézy a léků, které v současné době užíváte, aby mohl stanovit správnou diagnózu. Budou věnovat pozornost vývoji a vzorcům vyrážek ve vztahu k vašemu pobytu na slunci. V některých případech může lékař doporučit kožní biopsii.

Jak se léčí fotosenzitivita?

Když se kožní reakce již rozvinula, ošetření může snížit nepohodlí a zánět kůže. Volně prodejné léky proti bolesti mohou zmírnit bolest a kortikosteroidní krém může být předepsán ke snížení zánětu.

Některé chemikálie mohou způsobit fotosenzitivitu a je třeba se jim vyhnout. Tyto chemikálie lze nalézt v některých lécích a produktech, jako jsou některé formy chemoterapie. Někdy však není možné se užívání těchto léků vyhnout.

Jak se předchází fotosenzitivitě?

Nejlepším způsobem, jak předejít příznakům fotosenzitivity, je omezit čas strávený na slunci. Lidé, kteří jsou fotosenzitivní, by měli při pobytu venku vždy používat opalovací krém.

Zakrytí a ochrana pokožky může také pomoci zabránit reakci. Lidé, kteří jsou fotosenzitivní, mohou zmírnit příznaky nošením klobouků, slunečních brýlí a košile s dlouhými rukávy, když jsou venku.

Tyto jednoduché tipy mohou pomoci chránit vaši pokožku a pomoci vám žít zdravě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY