Funguje vaše současná léčba PsA? 4 faktory ke zvážení

Psoriatická artritida, nebo PsA, se vyskytuje u přibližně 30 procent lidí žijících s psoriázou, podle Arthritis Foundation. Tento stav nelze vyléčit, ale měl by být aktivně řízen, aby se snížilo poškození kloubů a zlepšila se kvalita života. Váš lékař může doporučit řadu léků, alternativních terapií nebo změn životního stylu, aby se snížily vaše příznaky PsA.

Ale PsA se nevyskytuje stejně u každé osoby, která ji má, takže léčebné plány se budou také lišit. Může také chvíli trvat, než najdete správný léčebný plán. Je důležité si uvědomit známky toho, že vaše současná léčba PsA zaostává za očekáváním. Pokud se vaše příznaky nezlepší, prodiskutujte své obavy se svým lékařem. Akční plán pro léčbu PsA by měl zohledňovat vaše současné i budoucí zdraví a pohodu.

Zvažte tyto čtyři faktory, když se snažíte zjistit, zda váš plán léčby PsA pro vás funguje:

1. Bolesti kloubů

Léčba PsA je navržena tak, aby zmírnila zánět. Když se to dělá efektivně, většina lidí pociťuje méně bolesti v kloubech a těší se větší pohyblivosti. Pokud i přes léčbu stále pociťujete bolesti kloubů související s PsA, poraďte se se svým lékařem.

Možná budete muset jednoduše upravit dávku léků nebo upravit svůj životní styl. Ale pokračující bolest kloubů je potenciální známkou toho, že vaše PsA není dobře kontrolováno. To může mít nevratné účinky na vaše klouby. Poraďte se se svým lékařem o přechodu na pokročilejší léky nebo o přijetí jiných vhodných změn životního stylu, abyste se cítili lépe.

2. Pokračující únava

Celková únava je známkou PsA. Pokud to byl jeden z vašich původních příznaků, měli byste očekávat, že vaše energetické hladiny porostou s novým lékem. Po zahájení léčby by se měla zlepšit ranní únava, ztuhlost těla a celková letargie.

Pokud jste stále unavení i po zahájení léčebného plánu, možná budete chtít se svým lékařem probrat alternativní léčebný plán. Některé léky mají vedlejší účinky, takže se určitě zeptejte svého lékaře, aby určil, zda je příčinou vaší únavy špatně kontrolovaná PsA, spíše než léky. Váš lékař vám může říci, zda vás nový lék může unavovat.

3. Snížený rozsah pohybu

Zánět postihuje klouby. To zabraňuje neomezenému pohybu v končetinách a jiných oblastech těla. Pro některé lidi žijící s PsA je zánětlivá bolest zad trvalým problémem. Zánětlivá bolest zad je často charakterizována tím, že je horší ráno.

Pro většinu lidí by mělo být snazší přejít po přiměřené době na nový léčebný plán. Pokud nejste spokojeni se schopností svého těla volně se pohybovat, proberte své problémy s pohyblivostí se svým lékařem.

4. Váš cíl „pamlsek k cíli“.

V roce 2016 zveřejnila National Psoriasis Foundation strategii „treat to target“ v Journal of the American Academy of Dermatology. Cílem bylo pomoci lidem, kteří mají psoriázu, a jejich lékařům dosáhnout cílů léčby prostřednictvím zavedeného akčního plánu.

Cílem je snížit plakovou psoriázu v celém těle pacienta. Cílem je, aby méně než 1 procento tělesného povrchu mělo aktivní psoriázu do tří měsíců od zahájení léčby. Pokud máte psoriázu a PsA, ale neplníte cíle „léčba k cíli“, může to být také známkou špatně zvládnutého PsA. Některé léky, které léčí psoriázu, mohou také snížit závažnost PsA.

Proč je léčba důležitá?

Pokud se PsA neléčí, může způsobit poškození kloubů. Toto poškození nelze vrátit zpět. Mnoho lidí trvá několik let, aniž by věděli, že mají časné známky PsA. Během tohoto období může dojít ke zhoršení zdraví kloubů. Výsledkem může být přetrvávající bolest spolu s chronickým zánětem, který nakonec vede k poškození kloubů. Může také vést k invaliditě kvůli nedostatečné pohyblivosti.

Úspěšná léčba často vede k remisi PsA. Většina lékařů doporučuje v této fázi pokračovat v užívání léků. I když jste v remisi a cítíte se dobře, většina lidí zažije nové vzplanutí týdny nebo měsíce poté, co přestanou užívat léky. Pokud jste však v remisi, lze dávky léků obecně snížit. To zachovává přínos léku a zároveň potenciálně snižuje rizika a vedlejší účinky. Stejně jako u každé fáze léčby PsA je důležité pokračovat v rozhovoru se svým lékařem.

Jídlo s sebou

Díky kombinaci léků a změn životního stylu mají lidé žijící s PsA více možností než kdykoli předtím k léčbě a zvládání příznaků. Jako aktivní účastník vaší léčby můžete spolupracovat se svým lékařem, abyste zjistili, co pro vás funguje, a byli na cestě k lepšímu zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY