Hepatitida C a HIV: Souvislost, komplikace a léčba

Hepatitida C (HCV) a HIV jsou dvě chronické virové infekce, které postihují miliony lidí ve Spojených státech.

HCV postihuje játra, zatímco HIV se zaměřuje na imunitní systém. Oba viry časem tyto tělesné systémy oslabují. Viry se mohou nakazit a přenášet také podobnými způsoby, takže můžete mít oba typy infekce současně.

Nově vyvinuté způsoby léčby mohou HCV vyléčit. Vědci stále pracují na léku na HIV, ale léčba může zpomalit infekci

Je velmi důležité vyhledat léčbu obou infekcí, aby nedošlo k vážnému poškození vašeho těla nebo k jejich přenosu na někoho jiného. Léčba obou stavů může zlepšit vaše celkové zdraví a zvýšit kvalitu vašeho života.

Co říká výzkum

Mít HCV a HIV současně se nazývá koinfekce. Před deseti lety, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zjistili, že 21 % dospělých s HIV mělo také HCV.

Spojení mezi těmito dvěma viry se podstatně zvyšuje (až o 62 % až 80 %) u lidí s HCV a HIV, kteří užívají injekční drogy, především díky sdílení jehel.

Koinfekce HCV a HIV mohou zvýšit rychlost, jakou viry ovlivňují vaše tělo, takže léčba obou je životně důležitá pro vaše zdraví.

Neléčený HCV s HIV může poškodit vaše játra rychleji, protože HIV může oslabit váš imunitní systém. Pokud máte oba viry a nepodstupujete léčbu HCV, může se u vás vyvinout cirhóza nebo jiné onemocnění jater v mladším věku.

Příčiny odkazu

Největší podobnost mezi těmito viry spočívá v tom, že HCV a HIV mohou být přenášeny podobnými způsoby:

 • Přes krev: Sdílení zařízení používaného k přípravě nebo injekční aplikaci drog je jedním z hlavních způsobů přenosu HCV a HIV. Existuje také riziko přenosu viru prostřednictvím hygienických zařízení, jako jsou použité holicí strojky nebo nesterilní jehly na tetování nebo piercing. Nakazit se HIV nebo HCV prostřednictvím krevních transfuzí je velmi neobvyklé, protože je před použitím testováno na tyto viry.
 • Prostřednictvím análního nebo vaginálního styku: To platí zejména v případě, že se nepoužívá žádná bariérová metoda, jako jsou kondomy. Je snazší přenášet HIV tímto způsobem, ale stále je možné nakazit se HCV sexem bez bariérové ​​metody, zejména análním stykem.

Infekce HCV jsou v posledním desetiletí ve Spojených státech na vzestupu, částečně kvůli epidemii opiátů.

Míra infekce HCV vzrostla od roku 2010 do roku 2013 o 151 %, uvádí Americká psychologická asociace. Je to proto, že mnoho lidí, kteří užívají opioidy, tak činí injekčními jehlami nebo jiným zařízením, které může přijít do kontaktu s krví někoho jiného. Tyto položky mohou obsahovat stopy HCV a HIV.

Příznaky HIV a HCV

Příznaky se mohou u HCV a HIV velmi lišit. Po nakažení oběma viry si po dlouhou dobu nemusíte všimnout žádných příznaků.

I když nemusíte pociťovat znatelné fyzické příznaky, viry mohou časem vaše tělo vnitřně poškodit.

HIV

Existují tři obecná stádia HIV: akutní, chronické a pozdní stádium neboli AIDS. Vaše příznaky se mohou změnit v závislosti na tom, jak dlouho máte virus v těle. Můžete zažít:

 • žádné příznaky
 • příznaky podobné chřipce, včetně:
  • horečka
  • zimnice
  • pocení
  • bolavé svaly
  • bolest krku
  • zanícené lymfatické uzliny
  • vředy v ústech

Pokud užíváte injekční drogy nebo často máte sex s více partnery bez použití bariérové ​​metody, odborníci doporučují často se nechat testovat na HIV. Časté vyšetření může poskytnout včasnou diagnózu a léčbu, která zlepší váš výhled a zabrání přenosu na ostatní.

Nejpřesnější způsob, jak se nechat vyšetřit, je mluvit s lékařem. Zatímco rychlé testy, jako jsou ty, které používají sliny, jsou volně prodejné, diagnózu musí potvrdit zdravotnický pracovník. Bezplatné nebo levné služby jsou široce dostupné na mnoha místech.

Hepatitida C (HCV)

Stejně jako HIV můžete diagnózu HCV potvrdit pouze testem od lékaře. Příznaky HCV mohou zahrnovat:

 • žádné příznaky
 • únava
 • žloutenka (zežloutnutí kůže a očí)

Vaše tělo se může v akutní fázi HCV bránit proti infekci HCV samo. Toto je prvních 6 měsíců infekce. Virus však u mnoha lidí zůstává i po této fázi. Lékaři klasifikují dlouhotrvající HCV jako chronickou.

Souběžná léčba HIV a HCV

Léčba HIV i HCV je pro vaše zdraví zásadní. Tato léčba může vyléčit nebo kontrolovat viry, aby se snížily účinky, které mají na vaše tělo.

HCV lze vyléčit nově vyvinutou léčbou. HIV lze léčit, aby se výrazně snížilo množství detekovatelného viru ve vašem těle. Můžete získat léčbu pro oba stavy současně.

Pokud máte HIV i HCV:

 • dostat léčbu pro oba stavy
 • vyhnout se konzumaci alkoholu, což může vést k dalšímu poškození jater
 • nechat se očkovat proti hepatitidě A a B
 • promluvte si s lékařem o lécích nebo doplňcích, které v současné době užíváte, protože mohou poškodit vaše játra

HIV

Léčba HIV je zásadní, aby se zabránilo jeho progresi. HIV můžete léčit antiretrovirovou terapií. Sníží vaši virovou zátěž HIV, což může způsobit, že virus nebude ve vašem těle detekovatelný.

Většina lidí, kteří užívají antiretrovirová léčiva, má virovou nálož potlačenou natolik, že ano nemůže přenášet HIV na ostatní.

Léky musíte užívat každý den, jak Vám lékař předepíše, abyste zabránili množení viru nebo vzniku odolnosti vůči léčbě. Když neužíváte léky podle předpisu, virus se může stát znovu detekovatelným.

HCV

Nedávno vyvinuté možnosti léčby HCV nyní mohou tento stav vyléčit. Ty se nazývají přímo působící antivirové léčby. Tyto léčby budete užívat ústy po dobu několika měsíců podle pokynů svého lékaře.

Podle CDC, 99 % případů HCV se vyléčí během 8 až 12 týdnů.

Léčba HIV a HCV

Pokud máte oba viry, lékař zváží vaši léčbu HIV a HCV společně. Váš lékař zvolí antiretrovirovou léčbu, která neinterferuje s léčbou HCV.

Testování na HIV a HCV

Existuje několik způsobů, jak se můžete nechat testovat na HIV a HCV:

 • mluvit s lékařem
 • navštivte místní kliniku ve vaší komunitě, která nabízí testování
 • najít testovací místo online, například z CDC

CDC doufá, že diagnostikuje všechny infekce HCV tím, že doporučí, aby se otestovali následující lidé:

 • lidé s HIV
 • dospělí ve věku 18 a více let (alespoň jednou)
 • těhotných lidí
 • lidé, kteří užívají injekční drogy

Pokud jsou výsledky vašich testů pozitivní na HIV nebo HCV, budete muset spolupracovat s lékařem. To může zahrnovat lékaře primární péče nebo specialistu. Při procházení léčebným procesem HIV a HCV můžete do svého zdravotnického týmu přidat další odborníky.

Život s HIV a HCV

Možná budete ohromeni, když zjistíte, že máte jednu nebo obě tyto virové infekce. Lékař vám může pomoci provést léčebný proces. Mohou také nabídnout rady, jak se orientovat v emočních aspektech diagnózy.

Další způsoby, jak se o sebe po těchto diagnózách můžete postarat, zahrnují:

 • zastavení veškerého užívání drog a alkoholu
 • pečovat o své tělo výživným jídlem, cvičením a dostatkem spánku
 • používání bariérových metod při sexu
 • hledat podporu duševního zdraví

Kliknutím sem se dozvíte více o podpůrných skupinách a další podpoře duševního zdraví HIV pozitivních lidí.

HIV a HCV jsou velmi odlišné viry, ale často se přenášejí podobným způsobem. Můžete se jimi nakazit ze stejného zdroje, pokud přijdete do kontaktu s těmito viry z něčí krve.

HIV napadá váš imunitní systém a může přejít do smrtelného stadia, pokud není léčen. HCV poškozuje vaše játra v průběhu času a může vést k cirhóze, onemocnění jater nebo rakovině jater. Je možné mít HIV i HCV.

Je důležité podstoupit léčbu HIV i HCV, abyste zabránili tomu, aby infekce poškodily vaše tělo. Zatímco pouze HCV je léčitelná, HIV je vysoce léčitelný a zvládnutelný a léky mohou zabránit jeho progresi a zhoršování.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY