Historie diabetu

Počátky

Diabetes ovlivňuje životy tisíce let. Egypťané rozpoznali onemocnění podezřelé na cukrovku v rukopisech datovaných přibližně do roku 1550 př. N. L

Podle jedna studieStaří Indové (asi 400–500 n. l.) si byli tohoto stavu dobře vědomi a dokonce identifikovali dva typy tohoto stavu. Testovali na cukrovku – kterou nazývali „medová moč“ – určením, zda jsou mravenci přitahováni k moči člověka.

Termín „cukrovka“

V řečtině „diabetes“ znamená „projít“. Řeckému lékaři Apolloniovi z Memphisu se připisuje pojmenování poruchy pro její hlavní symptom: nadměrné procházení moči tělesným systémem.

Historické dokumenty to ukazují Řecké, indické, arabské, egyptské a čínské lékaři věděli o stavu, ale nikdo nedokázal určit jeho příčinu. V dřívějších dobách byla diagnóza diabetu pravděpodobně rozsudkem smrti.

Nedostatek inzulínu

V prvních letech 20. století udělali lékaři první kroky k odhalení příčiny a způsobu léčby diabetu. V roce 1926 Edward Albert Sharpey-Schafer oznámil, že pankreas pacienta s diabetem není schopen produkovat to, co nazýval „inzulín“, chemickou látku, kterou tělo používá k rozkladu cukru. Přebytečný cukr tedy skončil v moči.

Lékaři podporovali dietu nalačno kombinovanou s pravidelným cvičením v boji proti této poruše.

Cukrovka u psů

Navzdory pokusům zvládnout poruchu dietou a cvičením lidé s diabetem nevyhnutelně zemřeli předčasně. V roce 1921 měli vědci experimentující se psy průlom ve zvrácení účinků diabetu. Dva kanadští vědci, Frederick Grant Banting a Charles Herbert Best, úspěšně extrahovali inzulín od zdravých psů. Poté jej vstříkli psům, kteří měli cukrovku, aby zlepšili svůj stav.

Objev typů diabetu

Přestože injekce inzulínu začala úspěšně bojovat s diabetem, některé případy na tuto formu léčby nereagovaly. Harold Himsworth nakonec rozlišil mezi těmito dvěma typy diabetu v roce 1936, podle spisů publikovaných jeho synem Richardem v r. Diabetická medicína. Definoval je jako „citlivé na inzulín“ a „necitlivé na inzulín“. Dnes jsou tyto klasifikace běžně označovány jako diabetes typu 1 a typu 2.

Léky

V 60. letech se výrazně zlepšila léčba diabetu. Vývoj proužků moči usnadnil detekci cukru a zjednodušil proces řízení hladin cukru v krvi, uvádí klinika Mayo. Zavedení injekční stříkačky na jedno použití umožnilo rychlejší a snadnější možnosti inzulínové terapie.

Měřiče glukózy

Velké přenosné glukometry byly vytvořeny v roce 1969 a od té doby byly zmenšeny na velikost ruční kalkulačky. Přenosné glukometry jsou dnes klíčovým nástrojem při léčbě diabetu. Umožňují vám sledovat hladinu cukru v krvi doma, v práci a kdekoli jinde. Poměrně jednoduché použití, přinášejí přesné výsledky. Další informace o glukometrech.

Inzulínové pumpy

V roce 1970 byly vyvinuty inzulínové pumpy, které napodobují normální uvolňování inzulínu v těle. Dnes jsou tato čerpadla lehká a přenosná, což umožňuje každodenní pohodlné nošení.

Diabetes 2. typu u dětí

Ještě před 20 lety nebyl u dětí pozorován diabetes typu 2. Ve skutečnosti se tomu kdysi říkalo „diabetes dospělého věku“ a diabetu 1. typu se říkalo „juvenilní diabetes“. V posledních dvou desetiletích se však u dětí a mladistvých začalo objevovat více případů kvůli špatným stravovacím návykům, nedostatku pohybu a nadváze. Cukrovka u dospělých byla jako taková přejmenována na „diabetes 2. typu“.

Statistiky diabetu

Navzdory pokrokům, kterých jsme dosáhli od doby, kdy byl diabetes poprvé popsán ve starověku, stále zůstává hlavní příčinou úmrtí a zdravotních komplikací na celém světě. V roce 2015 byl diabetes sedmou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Cukrovka dnes

Nyní, když lze krevní cukr testovat doma, je cukrovka zvládnutelnější než kdy dříve. Inzulin zůstává primární léčbou diabetu 1. typu. Lidé s diabetem typu 2 mohou snížit riziko zdravotních komplikací pravidelným cvičením, zdravou dietou a dalšími léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY