Hypersenzitivita (alergická) vaskulitida

Co je to vaskulitida z přecitlivělosti?

Vaskulitida je zánět krevních cév. Může poškodit krevní cévy zesílením, zjizvením a oslabením cévních stěn. Existuje mnoho různých typů vaskulitidy. Některé jsou akutní a trvají krátce, zatímco jiné mohou být chronické. Hypersenzitivní vaskulitida je také známá jako leukocytoklastická vaskulitida. Obvykle se jedná o akutní stav, který způsobuje zánět malých krevních cév. Vyznačuje se zánětem a zarudnutím kůže, ke kterému dochází při kontaktu s reaktivní látkou. O 10 procent případů hypersenzitivní vaskulitidy se stávají chronickými nebo se opakují.

Tento stav zahrnuje výskyt červených skvrn na kůži, nejčastěji hmatatelnou purpuru. Hmatatelná purpura jsou vyvýšené skvrny, které jsou často červené, ale mohou ztmavnout do fialové barvy. Může se však objevit i mnoho dalších typů vyrážek.

Podmínky, které mohou způsobit tento zánět kůže, zahrnují:

 • léky
 • infekce
 • rakovina
 • jakákoli látka, na kterou byste mohli mít alergickou reakci

Většina hypersenzitivních vaskulitid je způsobena lékovou reakcí. Může se také objevit vedle určitých infekcí nebo virů. V některých případech nelze zjistit přesnou příčinu.

Spouští reakci vaskulitidy z přecitlivělosti

Hypersenzitivní vaskulitida je obvykle vyvolána reakcí na léčivo. Mezi běžné léky spojené s hypersenzitivní vaskulitidou patří:

 • některá antibiotika, jako je penicilin a sulfa léky
 • některé léky na krevní tlak
 • fenytoin (Dilantin, lék proti záchvatům)
 • alopurinol (používá se k léčbě dny)

Chronické bakteriální infekce nebo viry mohou také způsobit tento typ vaskulitidy. Patří mezi ně HIV, hepatitida B a hepatitida C. Lidé s autoimunitními poruchami, jako je lupus, revmatoidní artritida, Sjogrenův syndrom a zánětlivé onemocnění střev, mohou také trpět tímto stavem. Může postihnout i jedince s rakovinou.

Rozpoznání příznaků hypersenzitivní vaskulitidy

Slovo „vaskulitida“ se vztahuje k zánětu a poškození krevních cév. Tento zánět a poškození způsobuje hmatatelnou purpuru, hlavní příznak vaskulitidy.

Tyto skvrny mohou vypadat fialově nebo červeně. S největší pravděpodobností je najdete na nohou, hýždích a trupu. Na kůži se také mohou objevit puchýře nebo kopřivka. Kopřivka jsou potenciálně svědivé hrbolky, které se objevují na kůži v důsledku alergické reakce.

Méně časté příznaky a příznaky, které můžete zaznamenat, zahrnují:

 • bolest kloubů
 • zvětšené lymfatické uzliny (žlázy, které pomáhají odstraňovat bakterie z krevního řečiště)
 • zánět ledvin (ve vzácných případech)
 • mírná horečka

Pokud je příčinou léková interakce, příznaky se obvykle objeví během sedmi až 10 dnů po expozici. Někteří lidé mohou pociťovat příznaky již dva dny po užití určitých léků.

Jak se diagnostikuje?

Tradičním způsobem diagnostiky hypersenzitivní vaskulitidy je zjištění, zda splňujete alespoň tři z pěti následujících kritéria podle American College of Rheumatology:

 • Jste starší 16 let.
 • Máte kožní vyrážku s hmatatelnou purpurou.
 • Máte kožní vyrážku, která je makulopapulární (obsahuje ploché i vyvýšené skvrny).
 • Před vznikem kožní vyrážky jste užil drogu.
 • Biopsie vaší kožní vyrážky ukázala, že máte kolem krevních cév bílé krvinky.

Ne všichni odborníci však souhlasí s tím, že toto jsou jediná kritéria, která je třeba vzít v úvahu při diagnostice tohoto stavu. Polovina času mohou být zapojeny také orgány, jako jsou ledviny, gastrointestinální trakt, plíce, srdce a nervový systém.

Obvykle, aby vám pomohl při diagnóze, váš lékař:

 • zhodnoťte své příznaky a zeptejte se na historii léků, léků a infekcí
 • zkontrolujte svou anamnézu a proveďte fyzickou prohlídku
 • odeberte vzorek tkáně nebo biopsii vaší vyrážky
 • odešlete vzorek do laboratoře, kde bude analyzován na známky zánětu obklopujícího cévy
 • objednejte si řadu krevních testů, jako je kompletní krevní obraz, testy funkce ledvin a jater a rychlost sedimentace erytrocytů (ESR) k měření stupně zánětu celého těla

Diagnóza a léčba bude záviset na příčině vaší vaskulitidy a na tom, zda je přítomna infekce nebo zánět jiných orgánů.

Jaké mám možnosti léčby?

Na samotnou hypersenzitivní vaskulitidu neexistuje žádný lék. Hlavním cílem léčby bude zmírnění vašich příznaků. V mírných případech není nutná žádná specifická léčba.

Poraďte se se svým lékařem o lécích, které užíváte. Tyto informace mohou pomoci určit potenciální příčinu vaší vaskulitidy. Pokud je váš problém způsoben lékem, který právě užíváte, lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste jej přestali užívat. Neměli byste však přestat užívat žádné léky bez doporučení lékaře. Vaše příznaky by měly vymizet během několika týdnů po vysazení problematického léku.

Mohou vám být předepsány protizánětlivé léky, zejména pokud máte bolesti kloubů. Obvykle se používají nesteroidní protizánětlivé léky, jako je naproxen nebo ibuprofen. Pokud mírné protizánětlivé léky nedokáží zmírnit příznaky, může vám lékař předepsat také kortikosteroidy. Kortikosteroidy jsou léky, které potlačují váš imunitní systém a snižují zánět. Kortikosteroidy mají řadu vedlejších účinků, zvláště pokud jsou užívány po dlouhou dobu. Patří mezi ně nárůst hmotnosti, náhlé změny nálady a akné.

Pokud máte závažnější případ, který zahrnuje výrazný zánět nebo postižení jiných orgánů kromě kůže, možná budete muset být hospitalizováni kvůli intenzivnější léčbě.

Komplikace

V závislosti na závažnosti vaší vaskulitidy můžete mít v důsledku zánětu nějaké jizvy. To je způsobeno trvale poškozenými cévami.

Méně často se u lidí s hypersenzitivní vaskulitidou může objevit zánět ledvin a dalších orgánů. Většina lidí si nevšimne příznaků zánětu orgánů. Testy krve a moči mohou pomoci určit, které orgány mohou být postiženy, a závažnost zánětu.

Výhled

Je možné, že se vaskulitida z přecitlivělosti vrátí, pokud jste vystaveni problematickému léku, infekci nebo předmětu. Vyhýbání se známým alergenům pomůže snížit vaše šance na opětovnou vaskulitidu z přecitlivělosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY