Hypnoterapie

Co je to hypnoterapie?

Hypnóza, hypnoterapie a hypnotická sugesce jsou všechny názvy pro typ terapie, která zahrnuje uvedení lidí do stavu podobnému transu. Dosažení tohoto stavu má za cíl podpořit soustředění jedince. V tomto soustředěném stavu může být člověk vnímavější k návrhům, jako je přestat kouřit.

Hypnoterapie je terapie, která trvá stovky let a má mnoho praktiků po celých Spojených státech. Vědci zkoumali, zda hypnóza může léčit různé zdravotní stavy, od syndromu dráždivého tračníku po úzkost a depresi. Cílem hypnoterapie je pomoci pacientovi naučit se lépe ovládat svůj stav vědomí. V případě deprese mohou být hypnoterapeutická sezení zaměřena na pomoc osobě dosáhnout stavu relaxace. V tomto uvolněném stavu mohou diskutovat o svých pocitech a emocích, aniž by zvyšovali úroveň stresu a úzkosti.

Jak funguje hypnoterapie

Hypnoterapie obvykle trvá asi hodinu. Vyškolený terapeut používá různé relaxační techniky, které vás dovedou do hypnotického stavu. V tomto stavu jste stále při vědomí a vědomi. Vaše tělo se uvolní a mysl bude lépe reagovat na návrhy od terapeuta.

Doporučení terapeuta budou záviset na stavu nebo chování, které se snažíte léčit. Hypnoterapie může pomoci zaměřit se na nežádoucí nebo nezdravé návyky a případně je nahradit zdravějším chováním. Příklady zahrnují schopnost lépe kontrolovat bolest nebo úzkost nebo upravit negativní vzorce myšlení, které by mohly zhoršovat příznaky deprese.

Výhody hypnoterapie

Hypnoterapie nabízí potenciál pomoci léčit vaše zdravotní stavy bez potřeby invazivních terapií nebo dalších léků. Terapeuti považují hypnoterapii za bezpečnou možnost léčby s minimálními vedlejšími účinky.

I když to nemusí fungovat pro každého, hypnoterapie je to, co je známé jako doplňková terapie. Osoba může použít hypnoterapii jako doplněk k jiným způsobům léčby deprese, aby zlepšila celkový pocit pohody, zlepšila náladu a zvýšila pocity naděje. Hypnoterapeuti ji používají k léčbě řady stavů, včetně:

 • úzkost
 • chronická bolest
 • problémy s koncentrací
 • syndromu dráždivého tračníku
 • kontrola kouření
 • skřípání zubů

Člověk s depresí zažívá širokou škálu emocí. Podle University of New Hampshire může hypnoterapie pomoci člověku naučit se snížit a/nebo lépe ovládat pocity úzkosti, stresu a smutku. Hypnoterapie se také používá k léčbě negativního chování, které by mohlo zhoršit depresi člověka. Toto chování může zahrnovat kouření a špatné stravovací a spací návyky.

Nevýhody hypnoterapie

Hypnoterapie má určitá rizika. Nejnebezpečnější je potenciál vytvářet falešné vzpomínky (tzv. konfabulace). Některé další potenciální vedlejší účinky jsou bolesti hlavy, závratě a úzkost. Ty však obvykle vyblednou krátce po hypnoterapii.

Lidé zvažující hypnoterapii by se měli nejprve poradit se svým lékařem nebo psychiatrem. Je možné, že hypnoterapie může zhoršit příznaky. Lidé trpící bludy, halucinacemi nebo jinými psychotickými příznaky nemusí být těmi nejlepšími kandidáty na hypnoterapii.

Je také možné, že hypnoterapie není účinnou léčebnou metodou. Terapie vyžaduje, aby se člověk soustředil a vstoupil do transu hypnózy. Pro některé lidi je to velmi obtížné.

Co říkají odborníci

Zdá se, že hypnoterapie funguje nejlépe, když se používá s jinými formami léčby, říká Steve G. Kopp, licencovaný poradce v oblasti duševního zdraví a manželský a rodinný terapeut. Může pomoci snížit rezistenci pacienta na jiné tradičnější způsoby léčby.

“Zdá se nejúčinnější jako doplněk kognitivně behaviorální terapie nebo interpersonální psychoterapie,” říká Kopp.

Je důležité si uvědomit, že deprese spolu s těžkými a chronickými duševními chorobami, jako je bipolární porucha a schizofrenie, ovlivňují také fyzické zdraví člověka. Deprese je víc než jen smutek nebo negativní myšlenky. Je to stav, kdy jsou chemické látky ve vašem mozku nevyvážené. Hypnoterapie je doplňková terapie a neměla by být jedinou terapií, kterou člověk používá ke zlepšení svého duševního zdraví.

Kopp také varuje, že kvalita hypnoterapeutů se velmi liší. Každý, kdo uvažuje o hypnoterapii, by se měl ujistit, že terapeut má nejen certifikaci k provádění hypnózy, ale je také vyškoleným odborníkem na duševní zdraví.

Jak najít hypnoterapeuta

Existuje několik profesních organizací a licenčních agentur pro praktiky hypnoterapie. Příklady zahrnují American Society of Clinical Hypnosis (ASCH) a American Association of Professional Hypnotherapists. Aby byli členové ASCH, musí praktici absolvovat alespoň 40 hodin školení v dílně, 20 hodin individuálního školení a musí mít dokončenou alespoň dva roky klinické praxe jako hypnoterapeut.

Někteří lékaři mohou začlenit hypnoterapii do svých praktik. Příklady:

 • zubaři
 • rodinní terapeuti
 • manželských terapeutů
 • praktické sestry
 • lékaři
 • sociální pracovníci

Pro ty, kteří se zajímají o hypnoterapii, je kontaktování těchto organizací, aby našli místní pobočku a licencované profesionály, dobrým začátkem. Některé pojišťovny budou hradit část nákladů na hypnoterapii. Pojišťovny však často vyžadují licencovaného odborníka, který bude provádět léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY