Hyporeflexie

Co je hyporeflexie?

Hyporeflexie označuje stav, kdy vaše svaly méně reagují na podněty. Pokud vaše svaly vůbec nereagují na podněty, nazývá se to areflexie. Vaše svaly mohou být tak slabé, že nemůžete dělat každodenní činnosti. To je opak hyperreflexie, při které dochází k nadměrnému množství svalové reakce.

Zatímco hyporeflexie se může objevit nezávisle, je častěji spojena s jinou základní příčinou. To znamená, že diagnóza, léčba a výsledek se mohou výrazně lišit.

Jaké jsou příznaky hyporeflexie?

Příznaky hyporeflexie se mohou objevit i postupně. V takových případech můžete zaznamenat pomalou ztrátu svalové reakce. Zpočátku můžete symptomy setřást, že jste prostě nemotorní.

Každodenní úkoly mohou být stále obtížnější, jako například:

 • držení předmětů
 • řízení
 • udržení dobrého držení těla
 • chůze

V nejtěžších případech může hyporeflexie způsobit úplnou ztrátu využití svalů.

Co způsobuje hyporeflexii?

Hyporeflexie se vyvíjí v důsledku poškození motorických neuronů. Tyto neurony posílají zprávy mezi vaším mozkem a míchou. Společně posílají zprávy do zbytku vašeho těla, aby řídily pohyby svalů.

Tento stav může také souviset s jedním z následujících:

Amyotrofická laterální skleróza (ALS)

ALS, běžněji známá jako Lou Gehrigova choroba, je progresivní neurologické onemocnění, které ničí buňky mozku a míchy. Postupem času to může způsobit svalovou slabost v celém těle. Mezi další příznaky ALS patří nezřetelná řeč, ztráta paměti a dýchací potíže.

Guillain-Barrého syndrom (GBS)

Toto je další typ degenerativního stavu, který postihuje váš nervový systém. S GBS vaše tělo napadá normálně zdravé tkáně, což narušuje mozkové signály do vašich svalů. Kromě ochablých svalů může GBS způsobit problémy s dýcháním a vysoký krevní tlak.

Chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie (CIDP)

Tato porucha se vyznačuje poškozením nervových vláken ve vašem mozku. CIDP může začít příznaky, jako je brnění končetin nebo necitlivost ve svalech.

Nakonec CIDP způsobí významnou ztrátu svalových reflexů. Jedná se o dlouhodobý stav, který může bez léčby vést ke zhoršení příznaků.

Hypotyreóza

Tento stav, nazývaný také nedostatečně aktivní nebo „nízká“ štítná žláza, může vést k únavě, slabým svalům a nižší než normální tělesné teplotě. Hypotyreóza se vyvíjí, když vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů k udržení základních tělesných funkcí.

Poranění míchy

Některá poranění míchy mohou způsobit poškození nervů, což může vést ke slabým svalům.

Mrtvice

Mrtvice mohou vést k hypotonii nebo nízkému svalovému tonu některých končetin. Hypotonie je často dočasná u většiny lidí, kteří prodělají mrtvici, ale u některých je trvalá.

Vedlejší účinky léků

Lidé, kteří užívají přípravky na uvolnění svalů, mohou zaznamenat hyporeflexii jako dočasný vedlejší účinek.

Jak se hyporeflexie diagnostikuje?

Protože hyporeflexie může souviset s mnoha různými stavy, může být zpočátku obtížné ji diagnostikovat. Budete muset navštívit svého lékaře na vyšetření. V tomto okamžiku se vás také zeptají, kdy jste začali ztrácet svalovou reakci a jak dlouho se to děje. Budete také muset informovat svého lékaře o jakýchkoli dalších příznacích, které zažíváte.

Při vaší schůzce váš lékař pravděpodobně použije reflexní kladivo, aby zjistil, jak vaše svaly reagují.

Pro stanovení přesné diagnózy může lékař nařídit také kombinaci následujících testů:

 • biopsie vašich svalů nebo nervů
 • krvavá práce
 • elektromyografie (EMG)
 • MRI sken
 • test rychlosti nervového vedení (NCV).

 • páteřní kohoutek
 • testy moči

Protože existuje tolik možných základních příčin hyporeflexie, neexistuje jediný test, který by vašemu lékaři pomohl diagnostikovat ji.

Může hyporeflexie způsobit komplikace?

S nízkou svalovou odezvou vám hrozí vážné nehody. Například pády z ochablých svalů nohou mohou vést k poranění hlavy a zlomeninám kostí. Neschopnost řídit může vést k dopravním nehodám.

ALS i GBS mohou vést k paralýze. Při ALS může postupně dojít k paralýze. Silný záchvat GBS může způsobit dočasnou paralýzu.

Někdy se v případech poranění páteře může hyporeflexie změnit v hyperreflexii.

Jak se hyporeflexie léčí?

Léčba hyporeflexie je zaměřena na zlepšení svalové reakce. Z lékařského hlediska existují dvě metody, které mohou pomoci: léky a fyzikální terapie.

Léky

Typy léků, které vám lékař doporučí, mohou záviset na základní příčině hyporeflexie. Pokud máte například GBS nebo CIDP, může vám lékař předepsat steroidy. To pomáhá snížit zánět způsobený tím, že tělo napadá vlastní zdravé tkáně.

Hypotyreóza se léčí hormony nahrazujícími štítnou žlázu, aby se zlepšily vaše celkové příznaky.

Fyzikální terapie

Fyzioterapeut vás může provést svalovým tréninkem a posilovacími rutinami. Kromě toho může lékař doporučit pracovní terapii. To vám pomůže naučit se, jak se pohybovat nezávisle, a může vás udržet v bezpečí. Fyzioterapie může také pomoci při svalové síle.

Můžete také mluvit se svým lékařem o tom, jak bezpečně cvičit, abyste zlepšili hrubé motorické dovednosti (jako je chůze a běh) a celkovou svalovou sílu. Pokud cvičíte, ujistěte se, že máte na cvičení kamaráda jako bezpečnostní opatření.

Jaký je výhled na hyporeflexii?

Vaše celková prognóza závisí na základních příčinách vašeho stavu. Při včasné diagnóze je vyhlídka hyporeflexie s léčbou a terapiemi nadějná. V případě souvisejících neurologických onemocnění s vámi bude váš lékař spolupracovat, aby pomohl snížit progresi onemocnění. To může pomoci zpomalit potenciálně deaktivující příznaky.

Pokud zaznamenáte nějaké rozdíly ve svalové reakci, domluvte si schůzku se svým lékařem. Čím dříve jsou tyto typy podmínek detekovány, tím lepší je dlouhodobý výhled.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY