Identifikace vyrážky revmatoidní artritidy: Livedo Reticularis

Možný příznak

Když přemýšlíte o revmatoidní artritidě (RA), pravděpodobně přemýšlíte o jejích nejčastějších příznacích. Tyto běžné příznaky zahrnují otoky a ztuhlost kloubů, hrbolky nebo uzliny pod kůží a únavu.

Ale někteří lidé s RA mají také jiné příznaky. Někteří lidé s revmatoidní artritidou také pociťují kožní vyrážku.

Proč vznikají vyrážky u revmatických onemocnění?

U revmatoidních pacientů se mohou vyvinout kožní poruchy. Podle University of Iowa Hospitals & Clinics (UIHC) k tomu dochází proto, že revmatoidní stavy, jako je RA, jsou autoimunitní onemocnění.

UIHC poznamenává, že stejný druh problémů imunitního systému, které způsobují zánět kloubů, otoky a bolest, mohou také ovlivnit vaši pokožku. Když k tomu dojde, mohou se u pacientů s RA vyvinout léze nebo vyrážky na kůži, které odrážejí imunologické dysfunkce.

Diagnóza RA

Podle Národní institut zdraví (NIH), lékaři často hledají vyrážky, aby jim pomohli diagnostikovat revmatoidní artritidu.

Různé typy artritidy mohou mít podobné příznaky. Takže pohled na vaši kůži na vyrážku během fyzického vyšetření může pomoci vašemu lékaři potvrdit diagnózu.

Kromě vyrážky se lékař podívá na vaše klouby, zkontroluje vaši pohyblivost a určí, zda nemáte zánět v plicích.

Typy vyrážek

Stav zvaný „revmatoidní vaskulitida“ je možnou komplikací RA.

Pokud vaskulitida zahrnuje větší tepny a žíly, může to vést k vyrážce, která je červená a bolestivá. Tato vyrážka se často může objevit na vašich nohou.

Naštěstí se u méně než pěti procent pacientů s RA rozvine vaskulitida. Méně stále zažívá stav ve svých větších tepnách.

Kdy si dělat starosti

Revmatoidní vaskulitida často není závažná, pokud postihuje pouze kůži. Ale může to být docela vážné, pokud to ovlivní vaše vnitřní orgány nebo nervy.

Váš lékař vám může předepsat antibiotický krém, pokud máte vaskulitidu, která postihuje vaši kůži a způsobuje vyrážku. Zatímco závažnější vaskulitida se nevyskytuje příliš často, budete potřebovat silnější léčbu imunitního systému, pokud postihne vaše vnitřní orgány.

Livedo reticularis?

Vyrážka zvaná „livedo reticularis“ není v lékařské literatuře často spojována s RA. Někteří lékaři a skupiny pacientů se však domnívají, že tato vyrážka se může objevit jako příznak RA.

University Malaya Medical Center v Malajsii identifikuje RA jako typ „sekundárního liveo reticularis“.

Přestože Mayo Clinic neuvádí RA jako možnou příčinu vyrážky, uvádí, že liveo reticularis může být spojeno se „závažnými základními poruchami“. Klinika naznačuje, že lupus a další syndromy mohou být mezi těmito poruchami.

Identifikace liveo reticularis

Livedo reticularis se může objevit jako změna barvy na kůži. Může mít fialovou barvu a může mít krajkový nebo síťový vzor. Nejčastěji se objevuje na vašich nohách.

Tato vyrážka sama o sobě není vážná. Nezpůsobuje žádné další příznaky. Pokud je však spojena s jiným stavem, jako je RA, možná budete potřebovat léčbu základní příčiny vyrážky.

Různé vyrážky, jiná léčba

Podle UIHC se vyrážky mohou objevit u přibližně 100 onemocnění, která vedou k artritidě.

U pacientů s RA se mohou vyvinout různé typy vyrážek na kůži v důsledku poruch imunitního systému. Tyto vyrážky se mohou lišit v závažnosti a vyžadují různé typy léčby.

Léčba revmatických kožních onemocnění musí být přizpůsobena každému jednotlivému pacientovi na základě jeho stavu a stavu onemocnění. Proto jakákoli vyrážka spojená s RA vyžaduje dohled lékaře a vedení léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY