Imodium AD vs. Pepto-Bismol

Úvod

O průjmu nikdo nemluví rád, a tak vám ušetříme pár otázek navíc, pokud jde o nalezení správné léčby. V tomto srovnání můžete najít důležité informace o Imodium AD a Pepto-Bismol, včetně toho, čím se liší.

Imodium AD vs. Pepto-Bismol

Imodium AD a Pepto-Bismol jsou volně prodejné bez lékařského předpisu. Léčí průjem, ale nefungují úplně stejně. Pepto-Bismol může také léčit další příznaky.

Níže uvedené tabulky porovnávají určité vlastnosti každého léku.

Aktivní složka Imodium AD Pepto-Bismol
loperamid hydrochlorid X
subsalicylát bismutitý X
Symptom(y) léčeny Imodium AD Pepto-Bismol
průjem X X
žaludeční nevolnost X
pálení žáhy X
nevolnost X
špatné trávení X
Formy a silné stránky Imodium AD Pepto-Bismol
perorální kapsle 2 mg není dostupný
ústní kaplet 2 mg 262 mg
žvýkací tableta 2 mg 262 mg
perorální tekutina 1 mg/5 ml, 1 mg/7,5 ml 262 mg/15 ml, 525 mg/15 ml

Jak fungují

Oba léky snižují tok tekutin a elektrolytů do vašich střev. Zbytek jejich působení na drogy se však liší. Imodium AD zpomaluje pohyb tekutin střevem a snižuje frekvenci a objem stolice. Pepto-Bismol na druhé straně snižuje zánět vašich střev a zabíjí bakterie, které způsobují průjem.

Dávkování

Důležitým rozdílem mezi Imodium AD a Pepto-Bismol je to, že Imodium AD lze použít u dětí mladších 12 let. Pokud hledáte léky speciálně pro své děti, může to být důležitý rozdíl.

Pokud používáte Imodium AD na cestovatelský průjem, neužívejte více než 8 mg denně po dobu dvou dnů, pokud váš lékař neřekne, že je to pro vás bezpečné.

Nežádoucí účinky a varování

Pokud užíváte tyto léky v doporučeném dávkování, vedlejší účinky nejsou pravděpodobné. Většina lidí může užívat Imodium AD nebo Pepto-Bismol a má jen málo nebo žádné vedlejší účinky. Když lidé mají vedlejší účinky, je to často proto, že si vzali více, než měli.

Pokud máte vedlejší účinky, možná nebudete schopni říct, zda jsou způsobeny drogou nebo vaším průjmem. Je to proto, že mezi častější vedlejší účinky obou léků patří:

 • závrať
 • zácpa
 • bolest hlavy
 • bolest břicha
 • ospalost
 • nevolnost
 • zvracení

S přípravkem Imodium AD můžete mít také sucho v ústech nebo pocit plnosti. S Pepto-Bismolem můžete mít také změnu barvy stolice a ztmavnutí jazyka. Toto zabarvení není škodlivé.

Zjistěte více: Proč vám Pepto-Bismol může způsobit černý jazyk »

Závažné vedlejší účinky

Závažné vedlejší účinky přípravku Imodium AD mohou zahrnovat závažnou alergickou reakci s příznaky, které zahrnují:

 • vyrážka
 • potíže s dýcháním
 • kožní puchýře nebo olupování

Závažný vedlejší účinek přípravku Pepto-Bismol může zahrnovat zvonění v uších. Tento účinek může být známkou toho, že jste užili příliš mnoho drogy.

Interakce

Společné užívání určitých léků může způsobit interakci. Interakce mohou snížit účinnost jednoho nebo více zúčastněných léků. Mohou také zvýšit vaše riziko nežádoucích účinků.

Z tohoto důvodu byste neměli užívat Imodium AD a Pepto-Bismol společně. Když je dáte dohromady, nezvýší to, jak dobře vám fungují. Místo toho to může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Je to proto, že jejich vedlejší účinky jsou stejné.

Pokud užíváte jiné léky, poraďte se se svým lékařem, než začnete Imodium AD nebo Pepto-Bismol užívat. Níže uvedená tabulka uvádí příklady léků, které mohou interagovat s přípravkem Imodium nebo Pepto-Bismol.

Imodium AD interagující léky Léky vzájemně působící Pepto-Bismol
léky na plísňové infekce diabetické léky
léky na psychiatrické poruchy methotrexát
antibiotika aspirin
léky na cholesterol léky na dnu
metoklopramid léky na ředění krve (antikoagulancia)
inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE).
Ibuprofen
naproxen

Jiné podmínky

Jeden z těchto léků pro vás nemusí být vhodný, pokud máte konkrétní zdravotní stav. Následující tabulka uvádí příklady stavů, které mohou jednotlivé léky ovlivnit.

Imodium AD Pepto-Bismol
akutní úplavice aktivní krvácející vřed
střevní bakteriální infekce poruchu krvácení
ulcerózní kolitida nemoc ledvin
nemoc jater dna
cukrovka

Pokud máte některý z těchto stavů, kontaktujte svého lékaře, abyste zjistili, zda je pro vás lepší Imodium AD nebo Pepto-Bismol. Váš lékař může také navrhnout zcela jiný lék.

Rada lékárníka

Celkově vzato, Imodium AD a Pepto-Bismol jsou bezpečné a účinné volně prodejné léky na průjem u většiny lidí. Několik významných rozdílů může ovlivnit, který lék si vyberete. Například:

 • Pepto-Bismol může léčit několik dalších souvisejících příznaků, jako je pálení žáhy, nevolnost a poruchy trávení. Imodium AD léčí pouze průjem.
 • Imodium lze použít u dětí ve věku 2 let, ale Pepto-Bismol by měl být používán pouze u lidí, kteří jsou starší 12 let.
 • Účinná látka v Pepto-Bismol může zčernat váš jazyk nebo stolici. Tento efekt je neškodný, ale stejně vás může obtěžovat.

Pokud zjistíte, že některý z těchto léků je pro vás vhodný, nezapomeňte jej používat přesně podle doporučení. Žádný lék neužívejte déle než dva dny. Pokud se vaše příznaky po dvou dnech nezlepší nebo pokud se zhorší, kontaktujte svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY