Infekce v těhotenství: mastitida

Co je mastitida?

Mastitida je infekce prsu. Obvykle se vyvíjí u kojících žen během prvních několika týdnů po porodu. Občas se tato infekce vyskytuje u kojících žen několik měsíců po narození dítěte.

Mastitida se vyvíjí, když bakterie (obvykle stafylokoky nebo streptokoky) z úst dítěte vstoupit do prsu přes bradavku matky. To způsobuje infekci a zánět v mléčných žlázách a kolem nich. U ženy s mastitidou se obvykle objeví horečka a v jedné oblasti prsu si všimne bolesti a zarudnutí. Je pravděpodobné, že se u ní objeví také bolesti těla a únava podobná chřipce.

Jak se diagnostikuje mastitida?

Mastitidu lze často snadno diagnostikovat. Hlášení symptomů lékaři by mělo stačit na to, aby identifikovali problém a předepsali léčbu. Laboratorní testy jsou ve skutečnosti potřeba jen zřídka.

Jaké jsou komplikace mastitidy?

Pokud není jednoduchá mastitida rozpoznána nebo léčena, může dojít k hromadění hnisu nazývaného absces. Váš lékař bude mít podezření na absces, pokud najde pod oblastí zarudnutí na vaší kůži bulku.

Tvorba abscesu je vzácná. Většina žen navštíví svého lékaře, když pocítí bolest na prsou a horečku. Je však důležité identifikovat absces, protože vyžaduje jinou léčbu než mastitida.

Jaké jsou obvyklé léčby mastitidy?

Mastitida obvykle reaguje na léčbu antibiotiky do 24 hodin. Váš lékař vám může předepsat antibiotikum dicloxacilin. Pokud jste alergičtí na penicilin, alternativy zahrnují erythromycin (Ery-Tab) nebo klindamycin (Cleocin). Také můžete infekci rychleji odstranit pokračujícím kojením nebo odsáváním. To pomůže odstranit mléko z prsou.

Pokud se vaše mastitida nezlepší do 48 až 72 hodin, můžete vyvinout absces. V těchto případech je léčba agresivnější. Chirurg musí kopí (řez) a vypustit absces. To může vyžadovat výlet na pohotovost nebo na operační sál. Můžete také potřebovat antibiotika. V závislosti na závažnosti vaší infekce vám mohou být antibiotika podána intravenózně, nikoli orálně.

Poté, co je absces odhozen, je vzorek vaší prsní tkáně odeslán do laboratoře. To pomůže lékařům identifikovat bakterie, které způsobily infekci. Lékaři mohou také zkoumat vzorek, aby se ujistili, že rakovina není přítomna. U mladých žen s mastitidou je však rakovina neobvyklá.

Jaký je výhled na mastitidu?

Při léčbě mastitidy jsou obvykle účinná antibiotika. V některých případech však může být léčba infekcí odolných vůči antibiotikům obtížná. V těchto případech může být předepsáno několik antibiotik nebo probiotik.

Začněte plán léčby co nejdříve, abyste snížili riziko vzniku abscesu. Pokud budete pečlivě dodržovat pokyny k léčbě, váš případ mastitidy se pravděpodobně vyjasní během několika dní.

Jak můžete zabránit mastitidě?

Mnoho čerstvých matek považuje za užitečné mluvit s laktační poradkyní před zahájením kojení. Laktační poradkyně vám může poskytnout informace o tom, jak správně kojit své dítě a vyhnout se problémům s kojením, jako je mastitida.

Zde je několik dalších tipů, jak snížit riziko vzniku mastitidy:

  • Během kojení se ujistěte, že jste úplně vypustili mléko z prsou
  • Nechte dítě úplně vyprázdnit jedno prso, než přepnete na druhé
  • Pokaždé změňte polohu kojení
  • Během kojení zkontrolujte, zda se vaše dítě správně zasunulo

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY