Infestace vší stydkou

Co jsou vši?

Vši stydké, také známé jako krabi, jsou velmi malý hmyz, který zamoří vaši genitální oblast. Existují tři druhy vší, které napadají člověka:

  • pediculus humanus capitis: vši
  • pediculus humanus corporis: vši tělní
  • phthirus pubis: stydké vši

Vši se živí lidskou krví a způsobují intenzivní svědění v postižených oblastech. Veřejné vši obvykle žijí na ochlupení a šíří se pohlavním stykem. Ve vzácných případech je lze nalézt v řasách, chlupech v podpaží a vousech na obličeji. Vši stydké jsou často menší než vši tělesné a vši hlavy.

Vši stydké jsou častější u lidí, kteří mají pohlavně přenosné infekce.

Jak se můžete nakazit vši

Veřejné vši se obvykle přenášejí intimním kontaktem, včetně pohlavního styku. Je také možné chytit vši ohanbí pomocí přikrývek, ručníků, prostěradel nebo oblečení lidí, kteří mají stydké vši.

Dospělé vši kladou vajíčka na vlasový stvol, blízko kůže. Tato vajíčka se nazývají hnidy. O sedm až 10 dní později se hnidy vylíhnou v nymfya začněte se živit svou krví. Vši mohou žít bez svého jídla jeden až dva dny.

Na rozdíl od běžného přesvědčení je velmi nepravděpodobné, že byste se vši dostali ze záchodového prkénka nebo nábytku. Stydké vši obvykle nespadnou ze svého hostitele, pokud nejsou mrtvé. Také nedokážou skákat z jednoho člověka na druhého jako blechy.

Nedovolte svým dětem spát ve vaší posteli, pokud máte vši. Děti mohou dostat infekci poté, co spí ve stejné posteli jako někdo, kdo má stydké vši. U dětí vši obvykle žijí v jejich řasách nebo obočí. Přítomnost vši u dítěte může také naznačovat sexuální zneužívání.

Rozpoznávání známek vši

Lidé s všivkami často pociťují svědění v genitální oblasti nebo konečníku asi pět dní po počátečním zamoření. V noci bude svědění intenzivnější. Mezi další běžné příznaky vši patří:

  • nízká horečka
  • podrážděnost
  • nedostatek energie
  • bledě namodralá místa poblíž kousnutí

Nadměrné svědění může způsobit rány nebo infekci v postižených oblastech. Děti s napadením řasami vší jsou také ohroženy rozvojem konjunktivitidy (růžové oko).

Diagnostika vši

Obvykle se můžete diagnostikovat sami důkladným prozkoumáním vaší stydké oblasti. Pokud máte podezření na napadení, ale nevidíte dostatečně dobře, abyste si byli jisti, můžete použít lupu k vyhledání vší.

Vši jsou obvykle světle šedé, ale po vypití krve mohou ztmavnout. Pravděpodobně jste napadeni vši, pokud vidíte malý hmyz ve tvaru kraba, který se pohybuje ve vašem pubickém ochlupení.

Dalším indikátorem napadení jsou vajíčka vší. Vajíčka jsou malá a bílá a obvykle se nacházejí kolem kořenů ochlupení na ohanbí nebo jiných tělesných ochlupení.

Zavolejte svého lékaře, pokud vykazujete známky napadení vši.

Zbavení se vši

Léčba stydkých vší spočívá v dekontaminaci sebe, svého oblečení a ložního prádla.

K odstranění vší z vašeho těla lze použít místní, volně prodejná mléka a šampony. Tato ošetření zahrnují permetrinové lotiony: RID, Nix a A-200. Zeptejte se svého lékaře, jaké přípravky je bezpečné používat, pokud jste těhotná nebo kojíte, nebo ošetřujete kojence vši.

Možná budete muset umýt ochlupení na ohanbí, pokud je vaše napadení vši mírné. Přečtěte si pokyny, abyste přesně zjistili, jaké množství přípravku byste měli používat a jak dlouho ho budete muset nechat na kůži. Léky na předpis mohou být také nezbytné, pokud lokální řešení nefungují.

I po úspěšné léčbě se vám na vlasech může přichytit několik vajíček vší. Odstraňte všechny zbytky hnid pinzetou. Domácí prostředky, jako je holení a horké koupele, nejsou účinné při léčbě vší. Vši snadno přežijí obyčejné mýdlo a vodu.

Pokud se vši nakazilo několik lidí ve vaší domácnosti, ošetřete všechny současně. To pomáhá předcházet reinfekci.

Budete také muset dekontaminovat svůj domov. Vysajte celý dům a vyčistěte koupelnu bělícím roztokem. Vyperte všechny ručníky, ložní prádlo a oblečení v horké vodě a osušte je v pračce při nejvyšším nastavení. Pokud nemůžete určitou část oděvu vyprat nebo chemicky vyčistit, zalepte ji na 72 hodin do vzduchotěsného plastového pytle.

Pokud vši přežijí toto úsilí, možná budete potřebovat silnější lék. Mezi tyto produkty patří:

  • Malathion (Ovide), lokální mléko, které necháte na postižených místech 8 až 12 hodin.
  • Ivermectin (Stromectol), dávka se dvěma pilulkami, kterou užíváte perorálně. Možná budete potřebovat následnou dávku o 10 dní později.
  • Lindan, nejsilnější a nejtoxičtější přípravek mezi běžně předepisovanými léky proti vši. Necháte ji působit pouze čtyři minuty, než ji smyjete. Nepoužívejte tento produkt u kojenců nebo u sebe, pokud kojíte nebo jste těhotná.

U stydkých vší v řasách můžete vytrhnout hnidy a vši pomocí pinzety nebo hnidy. Ale nejlepší možností pro infekci v blízkosti očí je navštívit lékaře. Váš lékař vám může předepsat speciální lék na vši vhodný pro oblast očí. Nepoužívejte běžné šampony na vši kolem očí.

Svědění může přetrvávat týden nebo dva, protože vaše tělo pracuje prostřednictvím alergické reakce na kousnutí. Zavolejte svého lékaře, pokud si všimnete otoku, změny barvy kůže nebo odtoku z ran.

Jak zabránit zamoření stydkých vší

Abyste zabránili zamoření stydkou, měli byste se vyhnout sdílení oblečení, ložního prádla nebo ručníků s kýmkoli, kdo má vši. Dokud není léčba kompletní a úspěšná, je třeba se také vyhnout sexuálnímu kontaktu.

Jakmile vám byla diagnostikována vši, musíte informovat všechny současné i minulé sexuální partnery, aby mohli být také léčeni.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY