Jak ankylozující spondylitida (AS) ovlivňuje vaši páteř?

Ankylozující spondylitida (AS) může vést ke komplikacím páteře, jako je spinální fúze a spinální stenóza. Ke zvládnutí bolesti často stačí léky a fyzikální terapie, ale někteří lidé mohou potřebovat operaci.

AS je zánětlivý typ artritidy, která primárně postihuje vaši páteř a způsobuje chronickou bolest a ztuhlost podél vašich zad.

AS se vyvíjí, když se sakroiliakální klouby ve vaší páteři zanítí. Postupem času se zánět šíří do kloubů mezi vašimi obratli, dokud nezasáhne celou páteř.

Zde je to, co byste měli vědět o možných způsobech, jak může AS ovlivnit vaši páteř, a souvisejících možnostech léčby, o kterých můžete zvážit diskusi s lékařem.

Příznaky AS

Příznaky AS se nejčastěji rozvíjejí mezi 15. a 30. rokem života. Můžete pociťovat bolesti zad a ztuhlost, která se postupně zhoršuje a má tendenci se zlepšovat po fyzické aktivitě.

Jak tento typ artritidy postupuje, můžete také zaznamenat příznaky v jiných postižených kloubech, jako jsou ramena, kyčle a kolena. Až 30 % lidí s AS může také vyvinout bolest a zánět oka, což může způsobit citlivost na světlo.

Spinální fúze s AS

Když AS postihuje obratle vaší páteře, tyto kosti mohou růst nebo srůstat dohromady. Tato komplikace, známá jako fúze páteře, může zvýšit bolest, snížit pohyblivost a zvýšit riziko zlomenin kostí podél páteře.

Léčba

Protizánětlivé léky a injekce mohou léčit zánět, který vede k fúzi páteře u AS. Lékař také pravděpodobně doporučí fyzikální terapii, která pomůže s držením těla a celkovou pohyblivostí. Ve vzácných případech můžete potřebovat chirurgický zákrok k nápravě závažné fúze páteře.

Spinální stenóza s AS

Spinální stenóza je stav, který způsobuje zúžení a stlačení prostorů v páteři. To může mít za následek bolesti dolní části zad; necitlivost a slabost nohou, kotníků a chodidel; a pocit pálení, který se může šířit od hýždí k nohám.

Zatímco u kohokoli se může vyvinout spinální stenóza, různé typy artritidy, včetně AS, mohou zvýšit vaše riziko.

Léčba

Léčba spinální stenózy se primárně skládá z protizánětlivých léků a léků proti bolesti, stejně jako nechirurgické léčby, jako jsou ortézy a fyzikální terapie. V závažných případech, pokud stav ovlivňuje vaši pohyblivost, možná budete potřebovat operaci.

Osteomyelitida s AS

Infekce v kosti nebo kloubu způsobuje osteomyelitidu, typ zánětu kostí. I když je to vzácné, osteomyelitida je vážný stav, který se může šířit krevním řečištěm do jiných oblastí vašeho těla.

Pokud osteomyelitida postihuje vaši páteř – stav nazývaný vertebrální osteomyelitida – můžete pociťovat bolesti zad a ztuhlost spolu s horečkou, svalové křeče a neúmyslný úbytek hmotnosti.

Léčba

Kromě léčby AS může lékař předepsat antibiotika, která pomohou léčit infekci kostí. V závislosti na závažnosti infekce je mohou předepsat v perorální (tabletové) nebo intravenózní (IV) formě. Můžete také potřebovat hospitalizaci.

Zlomeniny páteře s AS

Fúze páteře z AS zvyšuje riziko zlomenin páteře v důsledku osteoporózy, což je stav, který oslabuje vaše kosti. Čím déle máte AS, tím větší je vaše dlouhodobé riziko zlomenin.

V přehledu zlomenin páteře v AS z roku 2017 vědci zjistili, že většina zlomenin se vyvinula v důsledku pádů na úrovni země nebo zdánlivě drobných zranění. Průměrný věk postižených byl 63,4 let.

Léčba

Možná budete schopni zabránit zlomeninám páteře z AS pomocí léků, které lékaři používají k léčbě osteoporózy. Pokud u vás dojde ke zlomenině páteře, vaše možnosti léčby mohou záviset na umístění a rozsahu zlomené kosti. Léčba může zahrnovat chirurgické nebo nechirurgické možnosti, jako jsou rovnátka.

Syndrom cauda equina s AS

Syndrom cauda equina (CES) je vzácná, ale závažná AS komplikace, která způsobuje kompresi nervů v základně vaší páteře. To může způsobit bolest a necitlivost v dolní části zad, slabost nohou a inkontinenci moči nebo střev.

Léčba

Po diagnostikování CES může lékař doporučit nouzovou operaci do 48 hodin od nástupu příznaků, aby se zabránilo trvalým motorickým a smyslovým změnám. To také pomůže léčit močovou nebo střevní inkontinenci s možným přidáním léků k řešení těchto příznaků.

Jak zabránit fúzi páteře a dalším problémům s páteří s AS

V současné době neexistuje žádný lék na AS. Včasná detekce a léčba jsou obzvláště důležité, aby se zabránilo fúzi páteře a dalším komplikacím. Zvažte návštěvu lékaře k posouzení AS, pokud:

  • trpí chronickou bolestí zad a ztuhlostí
  • trpíte přetrvávajícími bolestmi zad, které se zhoršují po odpočinku nebo se mohou šířit do dolní části zad a kyčlí
  • mají rodinnou anamnézu AS
  • máte v osobní anamnéze jiné zánětlivé stavy, které mohou zvýšit vaše riziko AS, jako je psoriáza, Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida

Jakmile vám lékař stanoví diagnózu AS, je důležité dodržovat plán léčby. To bude pravděpodobně zahrnovat kombinaci léků ke snížení zánětu a bolesti. Zdravotníci mohou také navrhnout cvičení, která vám mohou pomoci cítit se lépe a zároveň zlepšit pohyblivost, držení těla a flexibilitu.

AS způsobuje zánět podél páteře, což může vést k dlouhodobé bolesti a snížené pohyblivosti. Bez řádné léčby onemocnění je nejčastější komplikací fúze páteře, i když je třeba zvážit i další problémy související s páteří. Léčba AS může pomoci snížit riziko vzniku některých z těchto komplikací.

Zvažte rozhovor s lékařem o těchto komplikacích páteře a navštivte lékaře, pokud pociťujete zhoršující se bolest a ztuhlost.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY