Jak dlouho trvá úlekový reflex u miminek?

Novorozenecké reflexy

Pokud je vaše novorozeně vyděšeno hlasitým zvukem, náhlým pohybem nebo má pocit, že padá, může reagovat určitým způsobem. Mohli by náhle natáhnout ruce a nohy, prohnout záda a pak všechno znovu stočit. Vaše dítě může nebo nemusí plakat, když to dělají.

Toto je nedobrovolná úleková reakce nazývaná Moro reflex. Vaše dítě to dělá reflexivně v reakci na polekané. Je to něco, co novorozenci dělají a pak během několika měsíců přestanou dělat.

Lékař vašeho dítěte může tuto reakci zkontrolovat během vyšetření po porodu a při prvních několika plánovaných prohlídkách.

Typy novorozeneckých reflexů

Děti se rodí s řadou reflexů. Brzy po narození mohou mimo jiné vykazovat reflexy pro zakořeňování, sání, uchopování a krokování.

Zakořenění

Pokud se jemně dotknete jejich tváře, vaše dítě otočí obličej, otevře ústa, směrem k vaší ruce nebo prsu. Děti to dělají instinktivně, aby našly jídlo.

Sání

Vaše dítě začne automaticky sát, pokud se něco dotkne stropu jeho úst. Děti to dělají instinktivně pro výživu. Ale ačkoli vaše dítě přirozeně ví, jak sát, může to vyžadovat trochu cviku, než se z toho stane dovednost.

Pokud máte s kojením potíže, nenechte se odradit. Raději požádejte o pomoc laktační poradkyni. Můžete ho najít ve vaší místní nemocnici.

Uchopení

Vaše dítě sevře prsty kolem něčeho, co má vtisknuté do ruky, jako je váš prst nebo hračka. Tento reflex pomáhá dětem rozvíjet dovednosti záměrně uchopovat věci, jak rostou.

Krokování

Pokud držíte své dítě vzpřímeně a necháte jeho chodidla dotýkat se rovného povrchu, zvedne jednu nohu a poté druhou. Vypadá to, jako by se snažili podniknout kroky. Tento reflex pomáhá dětem rozvíjet řízenou dovednost chůze, kterou pravděpodobně začnou dělat kolem svých prvních narozenin.

Tyto reflexy jsou normální součástí vývoje miminka. Pomáhají vašemu dítěti fungovat ve světě. Moro reflex je další normální dětský reflex.

Jak mohu zabránit tomu, aby se mé dítě leklo?

Můžete si všimnout úlekového reflexu svého dítěte, když se je snažíte uspat. Pokud se nakloníte a položíte, může vaše dítě mít pocit, že spadne. Dokáže probudit vaše dítě, i když tvrdě spí.

Pokud mu Moro reflex brání ve správném spánku, vyzkoušejte tyto tipy:

  • Při pokládání mějte miminko blízko u těla. Při pokládání je držte co nejdéle blízko. Jemně uvolněte své dítě až poté, co se jeho záda dotknou matrace. Tato podpora by měla být dostatečná, aby jim zabránila v pocitu pádu, který může spustit úlekový reflex.
  • Zaviňte své dítě. Díky tomu se budou cítit bezpečně. Zavinování je technika, která napodobuje blízkou a útulnou část dělohy. Může také pomoci vašemu dítěti spát déle.

Jak se zavinout

Chcete-li své dítě zavinout, postupujte takto:

  1. Použijte velkou tenkou přikrývku. Položte deku na rovný povrch.
  2. Jeden roh mírně přehněte. Jemně položte své miminko lícem nahoru na přikrývku s hlavou na okraji přeloženého rohu.
  3. Přeneste jeden roh přikrývky přes tělo vašeho dítěte a zastrčte ho těsně pod ně.
  4. Složte spodní část deky a ponechte prostor pro pohyb nohou a nohou vašeho dítěte.
  5. Přeneste poslední roh přikrývky přes tělo vašeho dítěte a zastrčte ho pod ně. Odhalí se tak pouze jejich hlava a krk.

Vaše zavinuté dítě by mělo být ke spánku položeno pouze na zádech. Pravidelně je kontrolujte, abyste se ujistili, že se nepřehřívají. Máte-li otázky týkající se zavinování, zeptejte se lékaře svého dítěte.

Povzbuzující pohyb

Překvapivé reflexy vašeho dítěte začnou mizet, jak rostou. V době, kdy bude vašemu dítěti 3 až 6 měsíců, pravděpodobně již Moro reflex neprokáže. Budou mít větší kontrolu nad svými pohyby a jejich reflexy budou méně trhané.

Můžete pomoci svému miminku v pokroku tím, že si každý den uděláte čas na pohyb. Dejte svému miminku prostor, aby si protáhlo ruce a nohy. To jim pomůže zpevnit a zpevnit svaly. I novorozenci by měli mít možnost pohybu, včetně jejich malých hlaviček. Buďte opatrní, abyste poskytli oporu hlavičce a krku vašeho dítěte, když je držíte.

Kdy zavolat lékaře

Když dítě nemá normální reflexy, může to být známkou potenciálních problémů. Pokud na jedné straně těla vašeho dítěte chybí Moro reflex, může to být důsledkem zlomeniny ramene nebo poranění nervu. Pokud reflex chybí na obou stranách, může to naznačovat poškození mozku nebo míchy.

Nedělejte si přehnané starosti, pokud jste si úlekového reflexu svého miminka nevšimli. Lékař vašeho dítěte bude schopen určit, zda je Moro reflex vašeho dítěte přítomen a normální. Pokud má lékař vašeho dítěte nějaké obavy, může být nutné provést další testování k vyšetření svalů a nervů vašeho dítěte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY