Jak hydratovat pokožku, když nic nefunguje

Triky dermatologů, jak zachránit nepoddajnou a suchou pokožku.

Silně suchá pokožka nemusí být životu nebezpečná, ale rozhodně je frustrující a nepříjemná. Podle dermatologa z New Yorku Dr. Judith Hellman může také přispět k dalším kožním problémům, jako je šupinatění, svědění, vrásky a dokonce ekzém a lupénka. Bohužel s chronickým nedostatkem hydratace musí s přibývajícím věkem počítat stále více žen.

„Jak stárneme, pokožka je méně schopná udržet si vlhkost a ztráta vlhkosti související s věkem může časem způsobit větší suchost,“ vysvětluje Dr. Hellman, který navrhuje hydrataci častěji, když stárnete, abyste pomohli kompenzovat poškození.

Existuje celá řada faktorů, které hrají roli v typu pleti, takže přesná příčina suché pokožky jednoho člověka se může lišit od toho někoho jiného. “Někteří lidé mají modré oči a někteří lidé mají hnědé oči.” Odlišní lidé [have different] kůže,“ říká Dr. Hellman a poznamenává, že některé faktory, které hrají roli v případě vysušené kůže, jsou dědičné a z velké části způsobené genetikou.

Svou roli samozřejmě hrají i faktory životního stylu. Například plavci musí tvrději bojovat proti suchu kvůli chlóru v bazénové vodě.

Co ale dělat, když je vaše pokožka tak vysušená, že zdánlivě nic nepomáhá?

Melissa Lekus, estetička z Los Angeles, pevně věří v sílu sér, která pomáhají léčit a hydratovat i tu nejtěžší suchou pokožku. “Když je vaše pokožka dehydratovaná, její ochranná bariérová vrstva je narušena,” vysvětluje. “Séra jsou klíčem k nápravě škod.”

Způsob, jakým jsou séra formulována, pomáhá jejich složkám pronikat do pokožky efektivněji, říká. Pár, které Lekus miluje? Skin Script’s Ageless Hydrating Serum (30 $), Hale & Hush’s Soothe Essence — který zklidňuje a hydratuje vysoce citlivou pokožku a Hyaluronic Cloud Serum od Petera Thomase Rotha Water Drench Hyaluronic Cloud Serum (41,55 $) — které se skládá ze silných 75 procent kyseliny hyaluronové.

Ve skutečnosti Lekus věří, že kyselina hyaluronová je hlavní složkou, kterou byste měli hledat, pokud se snažíte ošetřit superžíznivou pokožku. “Nejlepší složkou pro suchou nebo dehydratovanou pleť je kyselina hyaluronová, díky její schopnosti udržet hydrataci až 1000násobku její váhy,” říká. Lekus také navrhuje vyzkoušet masky jako rychlý a snadný způsob, jak napustit mega dávku vlhkosti. Její oblíbené jsou ToGoSpa’s Ice Water Mask (35 $) a Dermovia Lace Your Face omlazující kolagenová maska ​​(15–55 USD).

Můžete také zkusit přidat kapku nebo dvě oleje do vašeho běžného hydratačního krému pro posílení. Lekus doporučuje Luxusní pleťový olej opilý sloní marula (21 dolarů).

Profesionální tip: Pokud máte podezření, že se vaše pokožka přes noc vysušuje, noste přes noc hydratační masku. Produkty jako Laniege’s Maska na spaní ve vodě (21 $) a Maska na spaní na rty (15 USD) je dobře doporučována mnoha uživateli.

Nezapomeňte také řešit pokožku od krku dolů

Pokud je pokožka vašeho těla drsná, suchá a šupinatá, Dr. Hellman navrhuje hydrataci pomocí krémů a mlék obsahujících AHA kyseliny, jako je kyselina mléčná a kyselina glykolová, aby se podpořila hydratace a obnova buněk. Navrhuje dva levné volně prodejné tělové krémy AmLactin (26,49 $) a Lac-Hydrin (27,99 $).

Hellman také vyrábí své vlastní tělové mléko s 15 procenty kyseliny glykolové (40 dolarů), o kterém tvrdí, že je „schopné plně proniknout do pokožky a změnit ji“. Doporučuje také aplikovat světlicový olej po koupeli a používat vazelínu na „obzvláště suchá místa, jako jsou nohy a lokty“.

Pokud máte velmi suchou pokožku, pravděpodobně se budete chtít vyhnout některým složkám a produktům, abyste zachovali již tak křehkou rovnováhu hydratace pokožky. Hellman doporučuje vyhýbat se všemu s parfémy (nebo parfémy, jak by to bylo uvedeno na složkách). Lekus je skálopevně přesvědčen o tom, že se vyhýbá kaolinu, dřevěnému uhlí, kyselině salicylové a oleji z čajovníku – všechny tyto látky absorbují přirozené kožní oleje a mohou „přesušit již tak suchou pokožku, odlupovat vrchní vrstvu epidermis, což může mít za následek šupinatění“. nebo šupinatá kůže.“

Porota stále neví, zda pití velkého množství vody pomáhá

Opravdu změní vnitřní hydratace chování vaší pokožky? I když to rozhodně nebude bolet, Dr. Hellman poznamenává, že „někdo musí být klinicky dehydratovaný, aby se jeho pokožka změnila“, protože prostě každý den pil trochu více H20. Doporučuje však, aby lidé zůstali hydratovaní správným množstvím vody.

Lekus naproti tomu z celého srdce věří v sílu pitné vody prospívající suché pokožce. “Studie doporučují vypít každý den polovinu své tělesné hmotnosti v uncích vody,” říká. “Pokud potřebujete udělat vodu chutnější, naplňte ji ovocem nebo přidejte citron, limetku, okurku, mátu.” Od té doby také doporučuje pít kávu, čaj a sodu s mírou oni mohou být velmi dehydratující.

A co okrajové kosmetické procedury, jako jsou hydratační injekce a infuze? Stále více lázní a wellness klinik nabízí takové procedury, které pomáhají zvýšit hydrataci, ale Lekus a Hellman nevidí žádný důkaz, že fungují. Dr. Hellman říká: “Pokud máte něco na prodej, vždy se najde někdo, kdo to koupí.”

Lekus souhlasí. “Nedoporučovala bych módní výstřelky, jako jsou hydratační injekce nebo infuze,” říká. Místo toho nabádá lidi se suchou kůží, aby „brali zdraví své pokožky vážně a neustále ji pěstovali“. Aby to bylo možné, někteří se mohou chtít objednat na konzultaci s dermatologem nebo estetikem.

„Když provádíme vlastní diagnostiku, často nevidíme hlavní příčinu suchosti. Proto nakonec léčíme symptomy a ne problém,“ říká Lekus. “Vaše kůže vám musí sloužit po celý život.”


Laura Barcella je spisovatelka a spisovatelka na volné noze, která v současnosti žije v Brooklynu. Psala pro New York Times, RollingStone.com, Marie Claire, Cosmopolitan, The Week, VanityFair.com a mnoho dalších.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY