Jak kouření ovlivňuje vaše játra?

Pokud kouříte, přestat kouřit je jednou ze skvělých věcí, které můžete udělat pro celkové zdraví svých jater, a jsou k dispozici bezplatné zdroje.

Ačkoli kouření primárně souvisí s jeho účinky na zdraví plic, není to jediný způsob, jak může poškodit vaše zdraví. Kouření může negativně ovlivnit vaše zdraví mnoha způsoby. Jedním ze způsobů je zdraví vašich jater.

Cigarety obsahují toxiny, které mohou způsobit trvalé zjizvení jater, známé jako cirhóza. Kouření může navíc vést k usazování nikotinu, což může vyvolat hromadění lipidů ve vašich játrech.

Toto nahromadění lipidů může mít za následek onemocnění jater nazývané nealkoholické ztučnění jater (NAFLD). Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, jak kouření ovlivňuje vaše játra.

Jak kouření tabáku ovlivňuje zdraví vašich jater?

Kouření může negativně ovlivnit celé vaše tělo tím, že poškozuje vaše zdraví mnoha způsoby. Jedním ze způsobů může být zjizvení jater. Kouření zvyšuje riziko onemocnění jater, jako je NAFLD a cirhóza, především proto, že zvyšuje počet toxinů ve vašem těle. Funkce vašich jater zahrnuje zpracování toxinů.

Když kouříte cigarety, vaše játra mohou převzít zvýšenou zátěž. To může vést k jaterní toxicitě a stavu zvanému oxidační stres, ke kterému dochází, když jsou jaterní buňky vystaveny toxinům nazývaným volné radikály.

Postupem času to může blokovat průtok krve do jater, což vede k zjizvení jater a ztluštění jaterní tkáně. Silné zjizvení a ztluštění jater se nazývá cirhóza.

Ovlivňuje kouření konopí vaše játra?

Výzkum účinků konopí a všech oblastí zdraví, včetně zdraví jater, je nový. Ale studie ukazují, že kouření konopí může zvýšit riziko některých typů onemocnění jater, ale snížit riziko jiných.

Vědci například spojili konopí se zvýšeným rizikem ztučnění jater, zvýšeným zjizvením a imunosupresí. Naopak, výzkum na zvířatech zjistil, že konopí může pomoci léčit onemocnění jater, jako je jaterní encefalopatie.

Může kouření způsobit rakovinu jater?

Kouření souvisí se zvýšeným rizikem rakoviny jater.

V cigaretách je více než 4000 chemikálií, které odborníci považují za karcinogenní. Mezi nimi chemické látky jako nitrosaminy, vinylchlorid, dehet a 4-aminobifenyl mohou způsobit rakovinu jater. Riziko rakoviny jater se může zvyšovat s počtem cigaret, které člověk denně vykouří, a s léty, kdy člověk kouří.

Ovlivňuje žvýkací tabák vaše játra?

Ačkoli to často souvisí s účinky na zdraví ústní dutiny, žvýkací tabák může také poškodit vaše játra.

Několik toxických chemikálií v cigaretách je také přítomno ve žvýkacím tabáku. Tyto toxiny mohou zvýšit stres na vaše játra a vést ke stavům, jako je NAFLD a cirhóza, bez ohledu na to, jak je požíváte.

Bylo to užitečné?

Jak si čistíte játra po kouření?

Existuje mnoho populárních metod čištění nebo „detoxikace“ jater. Rychlá procházka uličkami obchodu s potravinami nebo vyhledávání na internetu vám poskytnou desítky možností. Tyto produkty a návody však obvykle nejsou nutné.

Pokud je celkově zdravá, vaše játra se mohou uzdravit a vyčistit. Přírodní prostředky obvykle nedokážou zvrátit zjizvení jater, takže žádné pilulky, džusy nebo jiné produkty to nemohou zvrátit. Místo toho může být dobrý nápad nechat vaše játra regenerovat a vrátit se na svou typickou úroveň fungování.

Některé doplňky a přísady v běžných detoxikačních plánech mají obecné přínosy pro zdraví a zdraví jater. Zahrnují doplňky, jako je ostropestřec mariánský a kurkuma. Více o očistě jater si můžete přečíst v našem průvodci.

Zdroje, které vám pomohou přestat kouřit

Přestat kouřit může být velkým závazkem pro vaše zdraví. Může to být také náročné období. Ale nemusíte to dělat sami. Pro pomoc můžete použít zdroje.

Až budete připraveni, podívejte se na:

  • Horká linka Agentury pro zneužívání návykových látek a služby duševního zdraví (SAMHSA): SAMHSA vás může nasměrovat na místní léčebné programy, podpůrné skupiny a další služby. Můžete je zavolat na číslo 800-622-HELP (4357) nebo pomocí jejich online vyhledávače. Služby jsou dostupné 24/7 v angličtině a španělštině.
  • Smokefree.gov: Smokefree.gov nabízí průvodce a zdroje, které pomohou lidem ve Spojených státech přestat kouřit. Jejich průvodci jsou navrženi tak, aby vás provedli od začátku do konce, a plány jsou k dispozici pro lidi ve specifických populacích, jako jsou ženy, dospívající, veteráni a dospělí starší 60 let.
  • Národní textový portál: Národní textový portál je služba zahrnující partnerství mezi Centers for Disease Control and Prevention a National Cancer Institute. Tato bezplatná textová linka nabízí podporu a rady téměř každému, kdo se snaží přestat kouřit. Na portál se můžete kdykoli dostat zasláním textové zprávy QUITNOW na číslo 333888.
  • Aplikace quitSTART: Aplikace quitSTART vám umožňuje sledovat váš pokrok a zvládat chutě. Pomocí této bezplatné aplikace můžete také najít motivační výzvy a hry. Aplikace je dostupná v obchodech Apple i Google Play.

Kouření může negativně ovlivnit celé vaše tělo, včetně jater. Toxiny v cigaretách mohou způsobit zjizvení jater. Mohou také způsobit hromadění lipidů ve vašich játrech, což způsobuje NALFD.

Kouření cigaret také souvisí s rakovinou jater. Mnohé z toxinů v cigaretách jsou známé karcinogeny a několik z těchto karcinogenů může poškodit játra.

Zatím není tolik výzkumů o účincích kouření konopí na vaše játra, ale studie ukazují, že může mít také škodlivé účinky. Přestat kouřit může pomoci snížit riziko onemocnění jater a rakoviny jater.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY