Jak mluvit o IBS-C s ostatními

Může být nepříjemné mluvit o IBS, ale může vám to pomoci najít podporu a cítit se méně sami. Rozhodnutí, komu říct a kolik sdílet, může pomoci zahájit konverzaci.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je stav, který postihuje trávicí trakt. Je to běžné, postihuje asi 10–15 % dospělých ve Spojených státech. Příznaky zahrnují:

 • bolest břicha
 • křeče
 • nadýmání
 • změny ve stolici

IBS-C je podtypem IBS se zácpou jako primárním příznakem. To se odhaduje 16 % dospělých ve Spojených státech se potýkají se zácpou. Skutečné číslo je pravděpodobně mnohem vyšší.

Tři z 5 dospělí se zácpou o tom nikdy nemluvili se zdravotníkem. Dokonce i rozhovory s lékařem o IBS se často vyhýbají.

S tolika lidmi žijícími s IBS-C byste si mysleli, že lidé o tom budou více mluvit. Ale když se mluví o zažívacích příznacích a pohybech střev, často je to stigma. To je potřeba změnit.

Může to být osamělý život se stavem, který ovlivňuje vaši každodenní rutinu. Ještě horší je, když máte pocit, že o tom nemůžete mluvit.

Zde je důvod a jak začít konverzaci o IBS-C.

Co je IBS-C?

IBS-C je typ IBS se zácpou jako primárním příznakem. Zácpa je definována jako méně než tři stolice za týden.

Ale IBS-C je víc než jen vzácné pohyby střev. Můžete také řešit:

 • nadýmání
 • bolest břicha
 • pocit, že se nemůžete úplně vyprázdnit
 • vyprazdňování suché, tvrdé stolice

Léčba IBS-C může zahrnovat:

 • změny stravy, včetně přidání více vlákniny a tekutin
 • zvýšení fyzické aktivity
 • léky
 • přeškolení střev
 • fyzioterapie pánevního dna
 • podpora duševního zdraví

Není vždy jasné, co příznaky IBS zhoršuje, což může ztěžovat předpovědi, kdy propuknou.

Proč je těžké o tom mluvit?

Přestože je IBS docela běžný stav, mnoho lidí o něm nemluví. Ale je pravděpodobné, že všichni známe několik lidí, kteří mají IBS.

Proč jsou střevní návyky považovány za tak tabu? Všichni kakají. Je to normální tělesná funkce. Dokonce i někdo bez IBS pravděpodobně čas od času zažil příznaky, jako je bolest břicha, zácpa a průjem.

Mnoho lidí bylo vychováno, aby o takových věcech nemluvili. Pokud vás učili, že je neslušné mluvit o své funkci střev, může vám připadat opravdu těžké řešit to s ostatními.

Když se vyhýbáme mluvení o něčem, může to vyvolat pocity studu. Hanba nás může přimět k tomu, abychom se druhým vyhýbali, a proto je ještě těžší o tom mluvit.

Proč je důležité o tom mluvit?

Život s IBS-C může ovlivnit váš každodenní život. Pokud jste museli pracovat a zároveň se potýkat s bolestí a nepohodlím nebo jste kvůli svým příznakům vynechali školu, nejste sami. Ve studii lidí s IBS téměř 82 % uvedli, že jejich příznaky ovlivnily jejich schopnost pracovat.

Práce však není jedinou oblastí života, která je postižena: Příznaky IBS mohou zasahovat do všech částí života. Ukázal to další průzkum mezi lidmi s IBS-C 40 % souhlasili s tím, že symptomy jim brání trávit více času s přáteli a rodinou. Ve stejném průzkumu, 66 % lidí žijících s IBS-C uvedlo, že symptomy brání v každodenních aktivitách.

Pokud máte IBS-C, je pravděpodobné, že jste zameškali práci, zrušili plány s přáteli nebo jste museli upravit svá očekávání toho, co byste mohli za den stihnout. Je také velká šance, že ostatní lidé kolem vás udělali totéž. Pokud lidé o těchto věcech nemluví, můžete mít pocit, že jste jediní, kdo je řeší. Ve skutečnosti v tom rozhodně nejste sami.

Čím více lidé o životě s IBS mluví, tím normálnější se stává. To vytváří příležitosti pro ostatní, aby se podělili o své problémy a cítili se méně sami.

Rozhodování, komu to říct

Stejně jako u všech zdravotních nebo osobních problémů se budete muset rozhodnout, komu to chcete říct. Myslete na lidi, kteří pro vás znamenají nejvíc.

Život s chronickým onemocněním se může cítit osamělý. Podělit se o své výzvy s lidmi, kteří vás milují, může znamenat změnu. Mít lidi, na které se můžete spolehnout a kteří vědí, s čím máte co do činění, může poskytnout určitý komfort.

Zvažte, které části vašeho života IBS-C nejvíce ovlivňuje. Pokud je pro vás obtížné účastnit se shromáždění a akcí, může vám pomoci mít bezpečnou osobu, která to ví. Může to být někdo jiný nebo blízký přítel nebo člen rodiny.

V práci se můžete rozhodnout, zda chcete nebo potřebujete mluvit se svým manažerem. Pokud vám kvůli IBS-C chybí hodně práce, možná si budete chtít domluvit schůzku se svým manažerem.

Pokud máte pocit, že byste mohli využít nějakou emocionální podporu, zvažte, zda nemáte blízkého přítele, se kterým byste si mohli promluvit. Tato osoba může být dobrým spojencem v těžkých dnech.

Plánování, co říct

Je důležité mluvit o IBS-C a o tom, jak ovlivňuje váš život. Může to být nepříjemné, ale možná zjistíte, že jakmile se podělíte o své zkušenosti, budete se cítit lépe.

Může být užitečné rozhodnout se předem, co řeknete. V závislosti na tom, s kým mluvíte, se bude lišit to, co říkáte, a částka, kterou sdílíte.

Pokud mluvíte s manažerem, nemusíte zacházet do podrobností. Můžete prostě dát svému manažerovi vědět, že máte stav zvaný IBS-C a že v poslední době máte vzplanutí. Můžete jasně vysvětlit, jak to ovlivnilo vaši schopnost pracovat. Můžete také dát svému manažerovi vědět, zda by se ve vašem pracovním nastavení mohlo něco změnit, aby vás podpořil.

Pokud budete mluvit o svém IBS-C s rodinným příslušníkem, přítelem nebo významnou osobou, možná budete chtít sdílet více. Lidé, kteří vás milují, budou chtít vědět, jak vás mohou podpořit. Může to být příležitost vzdělávat své blízké o IBS-C. Můžete sdílet, jak život s IBS-C ovlivnil vaši každodenní rutinu, a dát svým blízkým vědět, jak mohou pomoci.

Jak překonat pocity studu nebo studu

Je důležité si uvědomit, že nic z toho není vaše chyba. Nežádal jste o IBS. Vy jste tento stav nezavinili.

Může být užitečné zvážit, jak byste reagovali na někoho, kdyby vám sdělil svou diagnózu. Je pravděpodobné, že byste jim chtěli pomoci a dozvědět se více, abyste je podpořili. Lidé, které stojí za to si ve svém životě udržet, vás nebudou soudit za něco, co nemůžete ovlivnit.

Zácpa a všechny příznaky, které s ní souvisí, jsou lidské zkušenosti. Nepotřebují se stydět nebo stydět. Čím více se o IBS-C mluví, tím méně hanby je obklopovat.

Jak se vypořádat se stigmatem

Lidé s IBS mohou zažít vysokou úroveň internalizovaného stigmatu. Toto stigma pochází ze slyšení negativních představ o tomto stavu. Když začnou věřit, že se tyto myšlenky vztahují na ně samotné, může to ovlivnit jejich duševní zdraví.

Stigma je spojené s větší úzkostí, depresí a nižší kvalitou života. Zabraňuje také lidem mluvit o IBS-C a získat pomoc a podporu.

Zde je několik způsobů, jak můžeme všichni pomoci snížit stigma života s IBS-C:

 • Promluvte si o IBS-C a podělte se o své zkušenosti s ostatními.
 • Pamatujte, že nejste definováni svým zdravotním stavem.
 • Poučte ostatní o IBS-C.
 • Zjistěte více o svém stavu a zůstaňte informováni o léčbě a výzkumu.
 • Vyhledejte lékařskou péči, když ji potřebujete, abyste normalizovali pomoc s trávicími příznaky.

IBS-C je běžný trávicí stav. I když se to týká mnoha lidí, není to něco, o čem se často mluví. Může být nepříjemné mluvit o vyprazdňování. Díky tomu je život s IBS-C ještě izolovanější.

IBS-C může ovlivnit váš osobní a pracovní život. Je to spojeno s vysokou úrovní úzkosti a deprese.

O IBS-C musíme mluvit z mnoha důvodů. Mluvit o něčem pomáhá snížit stigma a stud. Když vaši blízcí vědí, s čím máte co do činění, můžete se cítit lépe podporováni. Mluvení o IBS-C také dává ostatním vědět, že nejsou sami. Otevírá konverzaci pro ostatní lidi, aby hledali podporu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY