Jak říct, že se váš Chalazion uzdravuje

Můžete sledovat průběh hojení vašeho chalazionu tím, že si zaznamenáte změny ve velikosti a rozpoznáte snížení jakýchkoli dalších příznaků.

Chalazion, někdy také nazývaný stye, je bulka na očním víčku způsobená zánětem.

Často je to důsledek ucpaných mazových žláz v blízkosti základny řas nebo ve vnitřním víčku. Chalazion obvykle nebolí, ale může způsobit podráždění.

Chalazia (množné číslo chalazion) se obvykle zlepší samy o sobě během několika týdnů. Ale domácí ošetření, jako jsou teplé obklady a masáž očních víček, mohou pomoci urychlit proces a zmírnit nepohodlí.

Jak poznáte, že se chalazion léčí?

Jak se chalazion hojí, obsah hrudky pomalu odteče. Chalazion se pak zmenší.

Pokud chalazion ovlivňuje to, jak vidíte, vaše vidění by se mělo zlepšit, pokud se chalazion uzdravuje. Pocity podráždění, jako je suchost očí nebo snížená tvorba slz, by se měly zlepšit.

A studie 2018 zkoumali účinnost konzervativních opatření, jako jsou teplé obklady, oční kapky a masti, na hojení chalázie.

Studie hodnotila proces hojení sledováním zmenšení velikosti chalazionu. Autoři uvedli, že objem by byl ideálním měřením velikosti chalazionů. Ale objem oční bulky se těžko měří, a tak se rozhodli sledovat horizontální šířku každé bulky.

Úplné rozlišení chalazionu bylo definováno jako 100% zmenšení velikosti. Jinak byla změna měřena v milimetrech.

A studie 2020 na léčbě chalazionem a Meibomské žlázy také měřily velikost chalazionu podle horizontální šířky místo objemu pomocí speciálních oftalmologických nástrojů.

Někdo s chalazionem by mohl chtít sledovat jeho velikost doma tím, že pořídí fotografie a porovná je s postupem léčby, aby zjistil, zda se bulka zdá být hojivá.

Chalazia přichází s příznaky, jako je slzení a podráždění očí. Je to proto, že mazové žlázy jsou zablokovány, což ztěžuje produkci slz, které potřebujete pro zdravé mazání očí. Velká chalazia může také tlačit na oční bulvu, což může způsobit rozmazané vidění.

Jak se vaše chalazion léčí, můžete zažít následující:

 • zmenšená velikost chalazionů
 • neschopnost vidět nebo cítit chalazion nebo je těžší najít uvnitř očního víčka
 • zdravé slzy
 • menší podráždění
 • žádné rozmazané vidění
 • snížení bolesti

Někteří lidé pociťují bolest, pokud chalazion poškrábe rohovku. Oční lékař může zkontrolovat rohovku na podráždění pomocí testu fluoresceinového skvrn.

Kdy kontaktovat lékaře ohledně chalazionu, který se nehojí?

Možná budete chtít Kontakt lékař, pokud je chalazion:

 • nezmizí do 1 měsíce
 • přesune nebo migruje na jiné místo
 • je bolestivé nebo máte podezření na infekci
 • je velká a brání ve výhledu
 • vrací se

Lékař může být schopen doporučit další léčbu, jako jsou antibiotika nebo chirurgický zákrok.

Jak léčit chalazion?

Konzervativní léčba doma obvykle funguje k vyléčení chalazionů. Pokud tomu tak není, lékař vám může pomoci prozkoumat další možnosti.

Domácí léčba a léčba bez předpisu

Pomoci svému chalazionu léčit se doma zahrnuje změkčení oleje blokujícího žlázy. To pomáhá hrudce odtékat a zmenšovat se.

Položte čistý hadřík namočený v horké vodě proti chalazion na 10 až 15 minut najednou, třikrát až pětkrát denně. Utěrku můžete udržovat v teple tak, že ji podle potřeby znovu navlhčíte horkou vodou.

Další možností je vzít hrst nevařené rýže, dát ji do čisté ponožky, zavázat ji a 20 sekund v mikrovlnné troubě. Teplo je nezbytnou součástí tohoto procesu a ponožka by měla udržet teplo déle než žínka.

Po použití obkladu jemně masírujte oční víčko kolem chalazionu. To pomáhá rozbít obsah hrudky.

Lékařské ošetření

Lékařská léčba chalazionu často zahrnuje léčbu jakékoli základní infekce a odstranění hrudky.

 • antibiotika: Chalazia jsou způsobeny zánětem, takže antibiotika obvykle nejsou nutná. Ale lékař může předepsat antibiotika, pokud si myslí, že zánět způsobuje infekce.
 • Steroidy: Lékař vám může dát steroidní injekci nebo předepsat steroidní mast, pokud je chalazion velmi oteklý. Steroidy by měly snížit otok.
 • Chirurgická drenáž: Když je chalazion dostatečně velký, aby bylo pro vás těžké vidět, nebo nezmizí, může lékař doporučit odstranění obsahu bulky chirurgicky.

Často kladené otázky o chalazii

Zde jsou odpovědi na některé běžné otázky o léčení chalazionem.

Jak dlouho chalazia obvykle trvá?

Chalazia obvykle zmizí během několika týdnů. Někdy však mohou trvat měsíce.

Jak dlouho trvá, než se chalazion úplně vypustí?

Úplné vyčerpání chalazionu může trvat týdny nebo měsíce. Jestli chalazion odtéká, poznáte, když se hrudka zmenší.

Můžete zabránit chalazii?

Chalazia se často vrací i po léčbě. Můžete jim pomoci předejít:

 • před dotykem obličeje si umyjte ruce
 • odstranění veškerého make-upu před spaním
 • dodržujte dobrou hygienu pravidelným peelingem očních víček a teplými obklady, abyste zabránili ucpání žláz

Odnést

Chalazia jsou obvykle způsobeny ucpanými mazovými žlázami v očním víčku. Obvykle odezní během několika týdnů domácí léčbou. Můžete říct, že se váš chalazion hojí, pokud se zmenší a další příznaky, jako je bolest a podráždění, zmizí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY