Jak zvládnout presbyopii, když máte astigmatismus

Je možné mít presbyopii a astigmatismus současně. Léčba, jako jsou kontakty na předpis nebo brýle a operace očí, mohou pomoci napravit oba stavy.

Astigmatismus a presbyopie jsou dvě oční onemocnění, která mohou ovlivnit váš zrak. Presbyopie ztěžuje vidění věcí zblízka a astigmatismus vede k rozmazanému vidění.

Presbyopie a astigmatismus mají různé základní příčiny a je možné mít oba stavy současně. Když k tomu dojde, ošetření, jako jsou dioptrické brýle, kontaktní čočky a operace očí, mohou pomoci napravit oba stavy.

Jak společně léčíte presbyopii a astigmatismus?

Léčba presbyopie a astigmatismu závisí na závažnosti a stadiu každého stavu.

Mírný astigmatismus a presbyopie lze často zvládnout bez léčby nebo jen s mírnými změnami životního stylu. U mírné presbyopie to může znamenat čtení knih s větším písmem a používání jasnějších světel při práci. A možná nebudete muset podniknout žádné nápravné kroky pro mírný astigmatismus.

Dioptrické brýle

Mnoho lidí s presbyopií potřebuje léčbu, která pomáhá řešit oba stavy. Často to znamená nosit dioptrické brýle. Brýle pro korekci astigmatismu mohou také pomoci opravit presbyopii.

Optometrista vám může předepsat ty nejlepší dioptrické brýle.

Kontaktní čočky

Kontaktní čočky mohou být někdy volbou pro lidi s presbyopií i astigmatismem.

Multifokální kontaktní čočky korigují presbyopii a torické kontaktní čočky korigují astigmatismus. Ke korekci obou stavů můžete nosit torické multifokální kontaktní čočky.

Pokud máte astigmatismus na obou očích, máte také možnost nosit torické kontaktní čočky pro vidění na dálku na jedno oko a torické kontaktní čočky pro vidění na blízko na druhé oko. Toto se nazývá monovize a je alternativou k multifokálním kontaktním čočkám.

Kontakty RGP jsou obvykle nejlepší pro lidi s těžším astigmatismem Můžete si přečíst více o kontaktech pro astigmatismus.

Chirurgická operace

Chirurgie může být možností pro lidi s astigmatismem, presbyopií nebo obojím.

Oční operace, jako je LASIK a PRK, mohou změnit způsob, jakým světlo dopadá na vaše oči, a pomoci tak opravit váš zrak. Nejlepší operace pro vás závisí na různých faktorech, včetně vašich zrakových potíží, zdraví očí a celkového zdraví. Vaše povolání může také ovlivnit, jakou operaci si vyberete.

Kombinovaná léčba

Někdy může kombinace léčby pomoci jak s presbyopií, tak s astigmatismem. Můžete například použít oční kapky k léčbě presbyopie a dioptrické brýle k léčbě astigmatismu.

Optometrista nebo oftalmolog vám může navrhnout nejlepší léčebný plán.

Lze astigmatismus korigovat volně prodejnými brýlemi na čtení?

Při mírné presbyopii mohou být užitečné brýle na čtení bez předpisu. Jsou často dostupné v obchodech s potravinami a lékárnách a jsou obvykle cenově dostupné.

Tyto nepředepsané brýle však nepomohou korigovat astigmatismus. K řešení astigmatismu budete potřebovat dioptrické brýle od očního lékaře.

Bylo to užitečné?

Co je to astigmatismus?

Astigmatismus je stav oka, který má za následek rozmazané vidění. Stává se to, když je část vašeho oka tvarována abnormálně. To způsobí, že se světlo při vstupu do oka různě ohýbá a mění způsob, jakým vidíte.

Abnormální tvar může být v přední vrstvě oka (rohovka) nebo ve vnitřní části oka, která pomáhá zaostřit vaše vidění (čočka).

Někteří lidé se s astigmatismem narodí. Je také možné vyvinout stav později v životě, zejména po poranění oka nebo operaci oka. Není známa žádná příčina astigmatismu a žádný způsob, jak mu zabránit.

Lidé s mírným astigmatismem nemusí zaznamenat žádné příznaky. Někteří lidé mohou pociťovat pouze mírně rozmazané vidění. Astigmatismus však může také vést k dalším příznakům, včetně:

  • šilhání
  • namáhání očí
  • bolesti hlavy
  • dvojité vidění
  • špatné noční vidění

Co je presbyopie?

Presbyopie je stav zraku, který je běžnou součástí stárnutí a obvykle začíná ve věku kolem 45 let. Tento stav vám ztěžuje vidění věcí, které jsou blízko.

Stává se to proto, že oční čočka postupně ztrácí schopnost přesně zaostřit světlo na sítnici.

Presbyopie je progresivní a vaše vidění se může zhoršovat až do věku 70 let. Je to proto, že s přibývajícím věkem se čočka vašeho oka stává tvrdší a méně ohebná, což mění způsob, jakým vaše čočka zaostřuje světlo.

Presbyopie není totéž co dalekozrakost.

Příznaky presbyopie mohou zahrnovat:

  • potíže s viděním předmětů zblízka
  • namáhání očí
  • potřeba držet knihy, obrazovky, časopisy a další materiály ke čtení na dálku, abyste se na ně mohli soustředit
  • bolest hlavy

Astigmatismus a presbyopie jsou dvě oční onemocnění, která ovlivňují vaše vidění.

Tyto dva stavy mají různé příčiny a příznaky. Presbyopie je součástí stárnutí a ztěžuje vidění objektů, které jsou blízko. Astigmatismus je výsledkem abnormální oční křivky, která způsobuje rozmazané vidění.

Je možné mít obě podmínky současně. Když k tomu dojde, léčba, jako jsou dioptrické brýle nebo kontakty a operace, mohou pomoci napravit oba stavy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY