Jak zvládnout své sebevědomí s ekzémem

Ekzém je chronické onemocnění, které způsobuje suchou, svědivou kůži. Škrábání postižené kůže může způsobit větší podráždění, otok a změnu barvy. Vaše kůže může také praskat, krvácet nebo může slzet čirá tekutina.

Nejčastějším typem ekzému je atopická dermatitida. Může ovlivnit různé části vašeho těla, jako je váš obličej, krk, ruce, lokty, kolena a chodidla. Méně často se příznaky mohou vyvinout kolem vašich genitálií.

Výzkum z roku 2021 zjistil, že atopická dermatitida může negativně ovlivnit kvalitu života a sebevědomí. Můžete se cítit rozpačitě kvůli viditelným příznakům nebo škrábání svědící kůže. Můžete také čelit stigmatu od ostatních.

Tyto problémy mohou omezit vaši sebedůvěru a přispět k příznakům úzkosti a deprese.

Pro zlepšení sebeúcty je důležité podniknout kroky ke zvládnutí vašich příznaků a budování vlastní hodnoty.

Může vám také pomoci spojit se s odborníkem na duševní zdraví, který vám může pomoci vyvinout strategie, jak se vyrovnat se sociálními, emocionálními a psychologickými problémy života s tímto stavem.

Nalezení správné léčby

Léčba atopické dermatitidy může snížit svědění, nepohodlí a viditelné kožní příznaky, což může pomoci zlepšit vaše sebevědomí a pohodu.

Váš lékař může předepsat jednu nebo více z následujících léčeb:

 • změny ve vašem životním stylu, včetně rutiny péče o pleť
 • lokální terapie, jako je léčivá mast, krém nebo lotion
 • perorální nebo injekční léky
 • světelná terapie

Je také důležité omezit jakékoli spouštěče, které mohou zhoršit vaše příznaky. Spouštěče se liší od jedné osoby k druhé. Váš lékař vám může pomoci identifikovat a zvládnout potenciální spouštěče.

Informujte svého lékaře, pokud máte obavy o své příznaky nebo léčbu. Mohou vám doporučit změny vašeho léčebného plánu nebo návyků životního stylu.

Je důležité prodiskutovat vaše preference a priority léčby se svým lékařem.

Například někteří lidé, kteří používají lokální terapie, dávají přednost krémům nebo lotionům před mastmi.

“U mnoha topických léků a zvlhčovačů bývá masti účinnější – ale krémy jsou na kůži méně viditelné a na oblečení se méně špiní, takže pacienti mohou být pohodlnější a sebevědomější při použití lokální terapie, kterou je krém,” Jonathan Silverberg, MD, PhD, MPH, řekl Healthline.

Silverberg je profesor dermatologie a ředitel klinického výzkumu na George Washington University School of Medicine and Health Sciences ve Washingtonu, DC.

„Úprava načasování topické terapie může být také užitečná, pokud je chaotická a ovlivňuje něčí obraz těla. Můžeme načasovat aplikaci tak, aby byla v noci nebo když pacienti nechodí ven,“ říká.

Vypracování rutiny péče o pleť

Vypracování šetrné rutiny péče o pleť je důležité nejen pro snížení příznaků atopické dermatitidy, ale také pro podporu celkového zdraví vaší pokožky. Správná péče o pleť může snížit vady a zlepšit vzhled vaší pokožky, což může zvýšit vaše sebevědomí.

Pro jemnou rutinu péče o pleť vyzkoušejte následující:

 • Používejte produkty péče o pleť bez parfémů, barviv a jiných běžných dráždivých látek.
 • Umyjte si pokožku studenou nebo vlažnou vodou.
 • Vyhněte se dlouhým, horkým koupelím nebo sprchám.
 • Pokožku raději osušte než třete.
 • Pravidelně hydratujte pokožku.

Použití make-upu na kůži, která je postižena atopickou dermatitidou, může potenciálně vyvolat horší příznaky.

Pokud se chystáte používat make-up, hledejte produkty určené pro citlivou pleť. Vyhněte se nebo omezte produkty, které obsahují běžné dráždivé látky, jako je vůně a třpytky. Před použitím nového produktu zkontrolujte seznam složek a zvažte jeho testování na malém kousku kůže.

K nanášení make-upu použijte čisté konečky prstů nebo čisté měkké aplikátory. Před spaním ji vždy odstraňte pomocí jemného mýdla nebo čisticího prostředku. Produkty na odstranění make-upu, které obsahují alkohol, mohou dráždit vaši pokožku.

Budování sebeúcty

Dodržování léčebného plánu, dobrá péče o pleť a vývoj dalších strategií pro zvládnutí atopické dermatitidy může zmírnit vaše příznaky a pomoci vám cítit se lépe pod kontrolou. To může pomoci zlepšit vaše sebevědomí.

Kromě atopické dermatitidy je také důležité podporovat pocit vlastní hodnoty.

Zde je několik strategií, které mohou pomoci:

 • Udělejte si seznam svých silných stránek, dovedností a dalších pozitivních vlastností.
 • Vědomě přemýšlejte o pozitivním přínosu vaší komunity, včetně věcí, které jste udělali, abyste pomohli členům rodiny, přátelům a ostatním.
 • Najděte si čas na prozkoumání různých zájmů, zapojte se do zábavných aktivit a stavte na svých silných stránkách a dovednostech.

Pomoci může i posílení vaší sociální sítě a trávení času s lidmi, na kterých vám záleží.

Podle průzkumu z roku 2019 mohou pozitivní sociální vztahy a sociální podpora zlepšit sebevědomí. Lepší sebevědomí zase může prospět vašim vztahům.

Natažení pro podporu

Mluvit s důvěryhodnými přáteli nebo členy rodiny o problémech, kterým čelíte, vám může pomoci vybudovat pocit spojení a sociální podpory.

Mohlo by vám také pomoci spojení s jinými lidmi s atopickou dermatitidou. Zvažte například, zda se zeptáte svého lékaře, zda neví o nějakých podpůrných skupinách, nebo kontaktujte ostatní prostřednictvím sociálních médií. Své zkušenosti a tipy na zvládání stavu můžete vzájemně sdílet.

Spojení s odborníkem v oblasti duševního zdraví vám také může pomoci zvládnout obavy týkající se vzhledu těla a související problémy. Mohou vám pomoci vyvinout strategie zvládání těchto obav.

A recenze 2019 zjistili, že podpora vrstevníků a odborné poradenství byly přínosem pro pomoc lidem s viditelným kožním onemocněním vyrovnat se se sebestigmatizací, obavami o vzhled těla nebo nízkým sebevědomím.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít příznaky úzkosti, deprese nebo jiného stavu duševního zdraví, informujte svého lékaře. Mohou doporučit léčbu pro zvládnutí atopické dermatitidy a řešení symptomů duševního zdraví.

Atopická dermatitida může způsobit nepříjemné příznaky a viditelné kožní změny, které mohou negativně ovlivnit kvalitu vašeho života, tělesný vzhled a sebevědomí. To může přispět k příznakům úzkosti a deprese.

Léčba může pomoci zvládnout příznaky atopické dermatitidy, což může omezit jejich negativní účinky na váš pocit sebe sama a duševní zdraví. Možná budete muset vyzkoušet několik způsobů léčby, abyste zjistili, co pro vás funguje.

Pokud se budete snažit rozpoznat a budovat své silné stránky a dovednosti, může to také pomoci zlepšit vaše sebevědomí. Atopická dermatitida nemusí definovat, kdo jste jako osoba.

Důležité je také oslovit ostatní o podporu. Může být užitečné promluvit si s přáteli a členy rodiny, připojit se k podpůrné skupině nebo se spojit s odborníkem na duševní zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY