Jaká je souvislost mezi spánkovou paralýzou a narkolepsií?

Spánková paralýza je často příznakem jiné poruchy spánku, jako je narkolepsie. Ale přesto můžete tento jev zažít, pokud nemáte narkolepsii.

Stalo se vám někdy, že jste se probudili a dočasně jste se nemohli hýbat? Pokud ano, zažili jste spánkovou paralýzu.

Tato parasomnie (typ poruchy spánku) je poměrně běžná: Některé výzkumy naznačují zhruba 7,6 % lidí trpí spánkovou paralýzou. I když to může ovlivnit kohokoli, odborníci ano propojeno spánková paralýza k duševním a fyzickým zdravotním stavům, jako jsou:

 • úzkostné poruchy
 • posttraumatická stresová porucha (PTSD)
 • záchvaty
 • jiné poruchy spánku

Spánková paralýza se často projevuje jako symptom narkolepsie, což je stav zahrnující extrémní denní ospalost. Některé důkazy naznačují do poloviny ze všech lidí s narkolepsií mají epizody spánkové paralýzy.

Níže se dozvíte, jak se spánková paralýza s narkolepsií liší od izolované spánkové paralýzy, a získáte tipy, jak se s tímto problémem spánku vypořádat.

Jak se spánková paralýza projevuje u narkolepsie

Spánková paralýza se často vyskytuje jako součást spánku s rychlým pohybem očí (REM), což je fáze spánku, ve které sníte. Obvykle vstoupíte do REM spánku do hodiny nebo tak usínání a pak znovu, jak se váš spánkový cyklus opakuje.

Během fáze REM váš mozek „zmrazí“ vaše svaly, abyste nevstali a nezačali plnit své sny. Tato svalová atonie, jak se tomu říká, se přirozeně vyskytuje, aby vás chránila.

Pokud se náhodou probudíte při přechodu mezi spánkovými fázemi, možná zjistíte, že se po krátkou dobu stále nemůžete hýbat. To je, když můžete zažít izolovanou spánkovou paralýzu nebo spánkovou paralýzu, ke které dochází, když nemáte narkolepsii. Tyto epizody netrvají dlouho – obvykle jen několik sekund až minutu nebo dvě.

Ale pokud máte narkolepsii, spánková paralýza se může projevit trochu jinak.

Pokud máte narkolepsii, váš mozek má potíže s ovládáním vašich cyklů spánku a bdění. V důsledku toho můžete velmi brzy po usnutí sklouznout do REM spánku. Pokud k tomu dojde, můžete zažít epizodu spánkové paralýzy právě ve chvíli, kdy se začnete unášet, namísto později v noci nebo když se probouzíte.

S narkolepsií můžete mít také spánkovou paralýzu poněkud pravidelně, namísto každé jednou za čas.

Jiné příznaky narkolepsie

Pokud máte narkolepsii, budete mít další příznaky kromě spánkové paralýzy.

S největší pravděpodobností také zažijete některé z následujících:

 • Ospalost ve dne: Zažijete náhlé epizody extrémní ospalosti. Můžete pociťovat nesmírnou touhu okamžitě usnout a mít problém udržet oči otevřené. K těmto „spánkovým záchvatům“ dojde, i když budete hodně spát.
 • halucinace: Při usínání nebo probouzení můžete zažít velmi živé a realistické halucinace. Mohou zahrnovat kterýkoli z vašich smyslů, ale obvykle jsou to vizuální.
 • kataplexie: Během epizody kataplexie některé nebo všechny vaše svaly náhle ochabnou, když jste vzhůru. Kataplexie obvykle trvá jen několik minut a obvykle se objevuje poté, co zažijete intenzivní emoce, jako je vzrušení, hněv nebo strach. Stává se to pouze u narkolepsie typu 1 (narkolepsie s kataplexií).
 • Automatické chování: Můžete usnout jen na několik sekund najednou. Pokud se to stane, můžete pokračovat v tom, co jste dělali, když jste byli vzhůru, jako byste si povídali s přítelem. „Probudíte se“ s pocitem nabití a energie – ale pak váš přítel říká, že jste najednou začali mumlat do telefonu.
 • Roztříštěný spánek: Pokud máte narkolepsii, můžete mít potíže s usínáním nebo spánkem. Mnoho lidí s narkolepsií má také další problémy se spánkem, jako je spánková apnoe, syndrom neklidných nohou nebo nespavost.

Získání diagnózy

Pokud máte příznaky narkolepsie, zvažte spojení se zdravotníkem. Váš lékař primární péče nebo jiný klinik vás může odkázat na specialistu na spánek, který vám může pomoci získat správnou diagnózu.

Udělají vyšetření a odeberou vaši zdravotní anamnézu, aby pomohli vyloučit jakékoli jiné poruchy spánku nebo jiné zdravotní stavy.

Ujistěte se, že jim dáte vědět o všech svých příznacích, zejména kataplexii – tento příznak je velmi vzácný u lidí, kteří nemají narkolepsii.

Specialista na spánek vám pravděpodobně navrhne, abyste si týden nebo dva vedli deník spánku, abyste mohli sledovat:

 • když usneš
 • jak dlouho vydržíš spát
 • kolik v noci spíte
 • když se během dne cítíte ospalí
 • neobvyklé obrazy, pocity nebo jiné zážitky při unášení nebo probouzení
 • epizody spánkové paralýzy

Odtud se zúčastníte dvou specifických diagnostických testů na spánkové klinice.

Nejprve provedete polysomnogram (PSG) neboli studii spánku. Tento test monitoruje mozkovou aktivitu, dýchání a pohyby svalů a očí v průběhu noci. Ukazuje také, kdy zažíváte REM spánek.

Dále provedete test vícenásobné latence spánku (MSLT). Tento test zahrnuje 5 zdřímnutí za 1 den, přičemž každý spánek je od sebe vzdálen 2 hodiny. Specialisté na spánek používají tento test ke sledování, jak rychle usnete a kdy vstoupíte do REM spánku během každého zdřímnutí.

FYI

V některých případech může váš pečovatelský tým také doporučit lumbální punkci k testování vaší míšní tekutiny na hormon zvaný hypocretin.

Tento hormon pomáhá regulovat spánek a bdění a odborníci spojují nízké hladiny hypokretinu s narkolepsií typu 1.

Tipy na zvládání

Pokud máte narkolepsii, léčba může pomoci zmírnit všechny vaše příznaky, včetně spánkové paralýzy.

Tyto tipy mohou také pomoci minimalizovat epizody spánkové paralýzy.

 • Zaměřte se na úplný noční spánek: Nedostatek spánku může hrát roli v mnoha problémech se spánkem a spánková paralýza není výjimkou. 7 nebo 8 hodin spánku každou noc může pomoci předejít spánkové paralýze. Dodržování pravidelného spánkového plánunebo jít spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, také může pomoci.
 • Udělejte si čas na odpočinek před spaním: Rutina před spaním vám může pomoci získat klidnější spánek. Pro začátek zvažte, že si hodinu před spaním vyhradíte na relaxační aktivity, jako je meditace, psaní deníku nebo namáčení v teplé lázni.
 • Vyhněte se pití alkoholu a kofeinu večer: Tyto látky nejen znesnadňují usínání. Mohou také narušit váš odpočinek a potenciálně přispět ke spánkové paralýze. Nikotin může také zvýšit své riziko spánkové paralýze.
 • Vytvořte si pohodlné prostředí pro spánek: Útulná postel a uklidňující ložnice mohou hodně zlepšit kvalitu vašeho odpočinku. Můžete zvážit investici do matrace, která splňuje vaše standardy pohodlí (nebo přidat cenově výhodný přehoz), nastavit termostat na nízkou teplotu, aktualizovat povlečení nebo přidat do směsi několik nových polštářů.
 • Zkuste spát na boku: Anekdoticky se zdá, že spánková paralýza nastává častěji, když spíte na zádech. Zatímco spánek na zádech nabízí spoustu zdravotních výhod, převalování na bok vás nebude bolet – zvláště pokud vám pomůže zlepšit odpočinek.

Sečteno a podtrženo

Spánková paralýza většinou nenese žádné trvalé zdravotní následky. Přesto se tyto epizody mohou cítit nepohodlně nebo zneklidňující, a pokud je zažíváte často, můžete se začít bát, že usnete.

Specialista na spánek může pomoci diagnostikovat poruchy spánku, které zahrnují spánkovou paralýzu, jako je narkolepsie. Pokud ale netrpíte narkolepsií, možná by stálo za to obrátit se na terapeuta. Profesionálové v oblasti duševního zdraví mohou nabídnout další rady při zkoumání denních problémů, které ovlivňují spánkovou paralýzu a další problémy se spánkem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY