Jaká je souvislost mezi ulcerózní kolitidou a pseudopolypy

U lidí s ulcerózní kolitidou se pseudopolypy vyvíjejí v důsledku opakovaných záchvatů zánětu a hojení ve střevní stěně.

Pseudopolypy jsou nerakovinné výrůstky, které se mohou tvořit ve výstelce tlustého střeva nebo konečníku.

Tyto útvary jsou běžné u lidí se zánětlivým onemocněním střev (IBD). IBD se vyznačuje chronickým zánětem v trávicím traktu.

Ulcerózní kolitida (UC) je jedním z typů IBD. Konkrétně ovlivňuje nejvnitřnější výstelku tlustého střeva a konečníku.

Když dojde k zánětu UC, poškodí tkáň v těchto oblastech. Jak se poškozená tkáň hojí, může tvořit vyvýšené oblasti, nazývané pseudopolypy.

Tento článek pojednává o různých typech pseudopolypů a jejich spojení s UC. Zkoumá také příznaky, rizika, diagnostiku a léčbu.

Co jsou pseudopolypy IBD, o kterých je známo, že se vyskytují u ulcerózní kolitidy?

Opakované cykly zánětu a hojení ve vaší střevní stěně mohou vyvolat pseudopolypy.

K tomu dochází, když zánět poškodí tělesnou tkáň a při hojení se mohou vytvořit vyvýšené oblasti, které zdravotníci nazývají pseudopolypy.

Tento zánět je běžnější u lidí s IBD, zejména s UC.

Příznaky pseudopolypů ulcerózní kolitidy

Příznaky pseudopolypů jsou obvykle podobné jako samotné IBD. Tyto zahrnují:

  • nadýmání
  • průjem
  • bolest břicha

Pokud jsou pseudopolypy velké, mohou způsobit bezbolestné krvácení z konečníku nebo změny ve vašich střevních návycích.

Je však důležité si uvědomit, že příznaky se mohou velmi lišit od člověka k člověku a ne každý s pseudopolypy bude mít tyto příznaky.

Zánětlivé polypy vs. pseudopolypy

Zánětlivé polypy a pseudopolypy jsou oba typy výrůstků, které se může objevit ve vašem tlustém střevě nebo konečníku. Termín polyp označuje jakýkoli výrůstek, který vystupuje z povrchu orgánu. Oba tyto polypy jsou obvykle spojeny se stavy, které způsobují zánět, jako je UC.

Zánětlivé polypy se tvoří v důsledku zánětu v tlustém střevě nebo konečníku. Tyto polypy se skládají z běžné tělesné tkáně, ale jsou často zanícené kvůli základnímu stavu, jako je UC.

Na druhou stranu, pseudopolypy, známé také jako „falešné polypy“, nejsou skutečné polypy. Místo toho jsou to pozůstatky předchozího zánětu. Během období těžkého zánětu se mohou části tlustého střeva nebo konečníku poškodit a poté se zahojit a vytvořit tyto výrůstky.

Co způsobuje pseudopolypy u ulcerózní kolitidy?

Chronický zánět způsobený UC může způsobit pseudopolypy, když se vaše tělo snaží vyléčit poškození.

Pseudopolypy jsou často indikátorem předchozího těžkého zánětu a ulcerace (tvorba vředu) v tlustém střevě nebo konečníku. To je důvod, proč jsou častější u lidí s anamnézou závažných epizod UC.

Tyto epizody poškozují stěnu střeva, což vede k zánětu a poté k pseudopolypům.

Jaká rizika jsou spojena s výskytem pseudopolypů u ulcerózní kolitidy?

Pseudopolypy samotné jsou nerakovinné a obvykle nezpůsobují specifické příznaky.

Přesto jejich přítomnost může naznačovat anamnézu závažného zánětu a ulcerace ve vašem tlustém střevě nebo konečníku, což signalizuje závažnější formu UC.

Hlavním rizikem pseudopolypů je, že mohou změnit způsob, jakým funguje váš trávicí systém. Mohly by vést ke změněným střevním návykům s příznaky jako průjem, nadýmání a bolest břicha.

V některých případech mohou velké pseudopolypy dokonce způsobit bezbolestné krvácení z konečníku.

Ve vzácných případech mohou nastat komplikace. Například obří pseudopolypy může způsobit obstrukce tlustého střeva, vážný stav, kdy se vaše tlusté střevo zablokuje.

Kromě toho mohou být pseudopolypy spojeny s vyšším rizikem eskalace léčby u UC. Eskalace léčby znamená, že zdravotnický pracovník doporučí zvýšenou nebo silnější léčbu, která pomůže předejít komplikacím.

Zatímco pseudopolypy nejsou rakovinné, UC zvyšuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Není jasné, zda pseudopolypy zvyšují toto riziko, ale často naznačují anamnézu těžkého zánětu, který je rizikovým faktorem pro rakovinu.

Jak se diagnostikují pseudopolypy u ulcerózní kolitidy?

Lékaři často nacházejí pseudopolypy během rutinních testů tlustého střeva, jako je kolonoskopie nebo baryový klystýr. Jedná se o dva běžné testy k vyšetření tlustého střeva.

Během těchto testů bude lékař hledat vyvýšené hrbolky na stěnách tlustého střeva nebo konečníku. Váš lékař může najít pseudopolypy, když vás vyšetřuje.

Někdy mohou lékaři také detekovat pseudopolypy pomocí krevních testů, které ukazují zvýšené hladiny určitých látek, jako je peptid prokolagenu III. Tato látka se může zvýšit, když dojde k zánětu a poškození v tlustém střevě.

Jak se léčí pseudopolypy u ulcerózní kolitidy?

Primárním cílem je spravovat vaši UC, protože to může pomoci snížit zánětu a potenciálně zabránit tvorbě více pseudopolypů. To obvykle zahrnuje léky, jako jsou protizánětlivé léky, supresory imunitního systému nebo biologické léky.

Kdy kontaktovat lékaře

Život s UC může být problém, takže je důležité vědět, kdy vyhledat pomoc. Doporučuje se okamžitě kontaktovat lékaře, pokud máte:

  • více než šest stolic denně, zejména s krví
  • časté pohyby střev nebo krvavý průjem
  • silná bolest břicha
  • zimnice a vysoká horečka

  • rychlý tlukot srdce
  • závrať
  • neúmyslně rychle zhubnout

Jsou pseudopolypy prekurzorem rakoviny?

Pseudopolypy podle něj nejsou prekurzorem rakoviny Odborníci. Jsou to benigní výrůstky, které se tvoří v důsledku hojení zánětu v tlustém střevě nebo konečníku.

Ale mít pseudopolypy znamená, že vaše UC je stále agresivnější. To samo o sobě může potenciálně zvýšit riziko vzniku kolorektálního karcinomu.

Takže pokud máte pseudopolypy, možná budete potřebovat častější sledování a screeningové testy rakoviny.

Odnést

UC je typ IBD, stav s mnoha příznaky. Když vzplane, vaše střevní stěny se zanítí a tělo je opraví. Cyklus zánětu a opravy může vést k vyvýšeným oblastem nebo pseudopolypům.

Tyto pseudopolypy často nevykazují žádné příznaky, ale můžete také zaznamenat bolest břicha a krvácení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY