Jaká zaměstnání jsou nejlepší pro lidi s Alzheimerovou chorobou, kteří se rozhodnou pracovat?

Ačkoli lidé s Alzheimerovou chorobou mají nárok na sociální zabezpečení, ti, kteří chtějí pokračovat v práci, mohou získat ubytování.

Práce naplňující práce může být prospěšná v mnoha ohledech. Může podpořit nezávislost, zvýšit sebevědomí, pěstovat sociální vazby a zlepšit celkovou kvalitu vašeho života.

Pro lidi s demencí nebo Alzheimerovou chorobou může pokles kognitivních a fyzických schopností někdy ztížit pokračování v práci po obdržení diagnózy. Přesto je důležité, aby lidé žijící s Alzheimerovou chorobou měli i nadále právo pracovat tak dlouho, jak budou ochotni a schopni tak činit.

Jaké druhy zaměstnání jsou tedy vhodné pro lidi s demencí nebo Alzheimerovou chorobou a jaké druhy ubytování jsou k dispozici pro zaměstnance, kteří chtějí pokračovat v práci?

Tento článek zkoumá vliv, který může mít diagnóza Alzheimerovy choroby na status zaměstnání – a nabízí několik návrhů pro role na pracovišti a ubytování, které mohou pomoci usnadnit zaměstnání po diagnóze.

Můžete stále pracovat, pokud máte Alzheimerovu chorobu?

Zatímco po diagnóze demence nebo Alzheimerovy choroby je stále možné pracovat, u některých lidí pokles v kognitivní a motorické schopnosti může ztížit pokračování v práci. Výzkum ve skutečnosti ukázal, že lidé s diagnózou demence častěji rezignují nebo požádají o odchod do důchodu dříve.

V jednom studie z roku 2017 o časném nástupu demence vědci zjistili, že 14 % zaměstnanců, kteří dostali diagnózu časného nástupu demence, se po diagnóze rozhodlo opustit své zaměstnání (dvojnásobný počet zaměstnanců bez diagnózy).

Další malá studie z roku 2022 zjistila, že lidé s demencí v mladém věku po diagnóze častěji předčasně opustí práci nebo zažádají o předčasný důchod.

Ale a přehled výzkumu z roku 2022 také naznačuje, že změna kognitivních nebo fyzických schopností není jediným faktorem, který ovlivňuje rozhodnutí člověka pokračovat v práci po diagnóze. Dalším důležitým faktorem při rozhodování o odchodu z práce je míra podpory ze strany zaměstnavatelů.

V jednom studie od roku 2020, výzkumníci zkoumali postoje 273 pracovišť k zaměstnancům s časným nástupem demence. Výsledky studie zjistily, že méně než 10 % těchto pracovišť mělo školení, programy nebo podporu na pomoc zaměstnancům, u kterých byla diagnostikována časná demence.

Pracovní ubytování pro lidi s Alzheimerovou chorobou

Pokud jste vy nebo někdo, koho milujete, obdrželi diagnózu Alzheimerovy choroby, je důležité, abyste byli k diagnóze otevření a upřímní vůči svému zaměstnavateli, pokud plánujete zůstat na svém pracovišti – a zde je důvod.

Alzheimerova choroba je považována za zdravotní postižení podle zákona o Američanech s postižením (ADA). Pokud se rozhodnete pokračovat v práci, váš zaměstnavatel vám musí nabídnout přiměřené úpravy na pracovišti. V závislosti na vašich příznacích mohou tato ubytování zahrnovat věci jako:

 • provádění pouze zjednodušených (ale známých) pracovních úkolů
 • mít více času na školení a učení
 • používání písemných informací a kontrolních seznamů pro úkoly
 • pomocí písemných pokynů nebo obrázků pro postupy
 • používání systémů barevného kódování ke snížení záměny
 • poslouchat hlasové pokyny a slovní připomínky
 • pomocí časovačů nebo hodinek, které vám pomohou sledovat čas

Jeden malý studie z roku 2013 zjistili, že přizpůsobení jako méně pracovní doby, vyškolení pomocníci a přizpůsobené pracovní směny jsou účinnými způsoby, jak udržet zaměstnance s mladší demencí bezpečně zapojeny do práce.

Kromě toho vědci zjistili, že schopnost stále pracovat nejen pomohla zlepšit sebevědomí těchto zaměstnanců, ale také zvýšila celkovou životní spokojenost.

Jaká zaměstnání fungují u lidí s demencí nebo Alzheimerovou chorobou?

Jaká jsou tedy některá zaměstnání, která mohou lidé žijící s demencí nebo Alzheimerovou chorobou bezpečně vykonávat s rozumným přizpůsobením? Zde je jen několik pracovních rolí, které je třeba zvážit po diagnóze:

 • knihovník
 • konzultant
 • prodavač
 • úředník
 • spisovatel
 • učitel
 • tutor
 • umělec
 • hudebník
 • zahradník
 • uvaděč

Samozřejmě, toto není vyčerpávající seznam všech prací, které může vykonávat někdo s demencí nebo Alzheimerovou chorobou – ale je to skvělé místo, kde začít pro ty, kteří chtějí začít nebo pokračovat v práci.

Poslední poznámkou je, že ne každá práce je bezpečná pro lidi s demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Jakékoli práce, které ohrožují bezpečnost člověka – jako jsou práce zahrnující horké jídlo a nápoje, kluzké podlahy, tmavé prostory nebo potenciálně nebezpečné nástroje a vybavení – nejsou vhodné práce pro někoho s demencí.

Další často kladené otázky o Alzheimerově chorobě

Pokud jste pečovatelem nebo milujete někoho s demencí nebo Alzheimerovou chorobou, stále můžete mít otázky ohledně vlivu, který tato onemocnění mohou mít. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti.

Mají lidé s Alzheimerovou chorobou nárok na invaliditu?

Postižením je podle ADA každé fyzické nebo duševní postižení, které výrazně omezuje životní aktivity člověka. Protože Alzheimerova choroba může mít tak významný vliv na něčí schopnost fungovat, je podle zákona považována za zdravotní postižení.

Můžete vybírat sociální pojištění, pokud máte Alzheimerovu chorobu?

Alzheimerova choroba je klasifikována jako neurokognitivní porucha v rámci sociálního zabezpečení, takže pokud jste vy nebo někdo, koho milujete, obdrželi diagnózu tohoto stavu, máte nárok na dávky v invaliditě sociálního zabezpečení. Alzheimerova choroba s časným nástupem má navíc nárok na pomoc v rámci výjimky na příspěvky ze soucitu.

Co mohou lidé s Alzheimerovou chorobou udělat, aby byli zaneprázdněni?

Lidé s Alzheimerovou chorobou těží z toho, že zůstávají zapojení a aktivní ve světě kolem nich, takže programy, které nabízejí aktivity jako hry, hudba a vyprávění příběhů, mohou být prospěšné pro lidi s demencí. Mezi další aktivity mohou patřit věci jako jemné cvičení, vaření a pečení, čtení a psaní a další koníčky.

Jak často byste měli navštěvovat někoho s Alzheimerovou chorobou?

Podle Asociace Alzheimerovy choroby může být užitečné naplánovat si návštěvy se svým blízkým předem, aby byl tento proces pro všechny jednodušší. A i když neexistuje žádné stanovené doporučení, jak často navštěvovat někoho s Alzheimerovou chorobou, může být užitečné mít na paměti další faktory, jako je délka pobytu nebo denní doba, kterou navštívíte.

Alzheimerova choroba může výrazně ovlivnit něčí schopnost pracovat, což může významně snížit nejen kvalitu života, ale i smysl života.

Někteří lidé žijící s demencí a Alzheimerovou chorobou si mohou přát pokračovat v práci tak dlouho, jak jen budou schopni. A se správným uvážením a přizpůsobením mohou lidé s Alzheimerovou chorobou stále najít smysl v práci, dokud nebudou připraveni odejít podle svých podmínek.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY