Jaké jsou příznaky a příznaky menopauzy?

Co je menopauza?

Většina příznaků spojených s menopauzou se ve skutečnosti vyskytuje ve fázi perimenopauzy. Některé ženy procházejí menopauzou bez jakýchkoliv komplikací a nepříjemných příznaků. Jiní však považují symptomy menopauzy za vysilující, začínají i během perimenopauzy a trvají roky.

Příznaky, které ženy pociťují, souvisí především se sníženou produkcí ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Příznaky se velmi liší kvůli mnoha účinkům, které tyto hormony mají na ženské tělo.

Estrogen reguluje menstruační cyklus a ovlivňuje následující části těla:

 • rozmnožovací systém
 • močové cesty
 • srdce
 • cévy
 • kosti
 • prsa
 • kůže
 • vlasy
 • sliznice
 • pánevní svaly
 • mozek

Změny v menstruačním cyklu

Vaše menstruace nemusí být tak pravidelná jako dříve. Můžete krvácet silnější nebo slabší než obvykle a občas se objeví skvrny. Vaše menstruace může být také kratší nebo delší.

Pokud vám menstruace vynechá, nezapomeňte vyloučit těhotenství. Pokud nejste těhotná, vynechání menstruace může znamenat nástup menopauzy. Pokud začnete špinění po 12 po sobě jdoucích měsících bez menstruace, promluvte si se svým lékařem, abyste vyloučili jakékoli závažné stavy, jako je rakovina.

Návaly horka

Mnoho žen si stěžuje na návaly horka jako primární symptom menopauzy. Návaly horka mohou být náhlým pocitem tepla buď v horní části těla, nebo po celém těle. Váš obličej a krk mohou zrudnout a můžete se potit nebo zčervenat.

Intenzita návalu horka se může pohybovat od mírné až po velmi silnou, dokonce vás probudí ze spánku. Záblesk horka obecně trvá 30 sekund až 10 minut, podle toho Národní institut pro stárnutí. Většina žen zažívá návaly horka rok nebo dva po poslední menstruaci. Návaly horka mohou pokračovat i po menopauze, ale jejich intenzita časem klesá.

Většina žen má během menopauzy návaly horka. Pokud vám návaly horka naruší život, zavolejte svého lékaře. Mohou vám doporučit možnosti léčby.

Vaginální suchost a bolest při pohlavním styku

Snížená produkce estrogenu a progesteronu může ovlivnit tenkou vrstvu vlhkosti, která pokrývá vaginální stěny. Ženy mohou zažít vaginální suchost v jakémkoli věku, ale může to být zvláštní problém pro ženy v menopauze.

Příznaky mohou zahrnovat svědění kolem vulvy a štípání nebo pálení. Vaginální suchost může způsobit bolest při pohlavním styku a může způsobit, že budete mít pocit, že musíte často močit. Chcete-li bojovat proti suchosti, vyzkoušejte lubrikant na vodní bázi nebo vaginální zvlhčovač.

Pokud se stále cítíte nepohodlí, poraďte se se svým lékařem. Sex nebo jiná sexuální aktivita zahrnující ženské genitálie může zvýšit průtok krve do této oblasti. To pomáhá udržovat vagínu více lubrikovanou a také může zabránit zmenšení vagíny.

Nespavost nebo problémy se spánkem

Pro optimální zdraví lékaři doporučují dospělým spát sedm až osm hodin každou noc. Ale během menopauzy pro vás může být těžké usnout nebo zůstat spát. Můžete se probudit dříve, než si přejete, a mít potíže s usínáním.

Abyste si co nejvíce odpočinuli, vyzkoušejte relaxační a dýchací techniky. Je také důležité cvičit během dne, abyste byli unavení, jakmile narazíte na povlečení. Nenechávejte počítač nebo mobilní telefon blízko postele, protože světla mohou rušit váš spánek. Koupání, čtení nebo poslech jemné hudby před spaním vám může pomoci uvolnit se.

Mezi jednoduché kroky ke zlepšení spánkové hygieny patří chodit spát každou noc ve stejnou dobu, podniknout kroky k udržení klidu při spánku a vyhýbat se jídlům a nápojům, které mění spánek, jako je čokoláda, kofein nebo alkohol.

Časté močení nebo inkontinence moči

Je běžné, že ženy v menopauze ztratí kontrolu nad svým močovým měchýřem. Můžete také pociťovat neustálou potřebu močit i bez plného močového měchýře nebo pociťovat bolestivé močení. Je to proto, že během menopauzy ztrácejí tkáně ve vaší pochvě a močové trubici svou pružnost a výstelka se ztenčuje. Oslabovat mohou i okolní pánevní svaly.

Chcete-li bojovat s inkontinencí moči, zdržte se přílišného množství alkoholu, zůstaňte hydratovaní a posilujte pánevní dno pomocí Kegelových cvičení. Pokud potíže přetrvávají, zeptejte se svého lékaře, jaké léky jsou k dispozici.

Infekce močového ústrojí

Během menopauzy mohou některé ženy zaznamenat více infekcí močových cest (UTI). Snížené hladiny estrogenu a změny v močových cestách vás činí náchylnějšími k infekci.

Pokud pociťujete trvalé nutkání na močení, močíte častěji nebo cítíte pálení při močení, navštivte svého lékaře. Váš lékař vás pravděpodobně požádá, abyste provedli test moči a dali vám antibiotika.

Snížené libido

Je běžné, že během menopauzy pociťujete menší zájem o sex. To je způsobeno fyzickými změnami způsobenými sníženým estrogenem. Tyto změny mohou zahrnovat opožděnou reakční dobu klitorisu, pomalou nebo chybějící orgasmickou odpověď a vaginální suchost.

Některé ženy mohou mít s věkem větší zájem o sex. Pokud je vaše touha snížena v souvislosti s jiným problémem, jako je bolestivý sex, může vám lékař předepsat lék, který pomůže bolesti předcházet. Pokud vás snížení sexuální touhy obtěžuje, poraďte se se svým lékařem.

Vaginální atrofie

Vaginální atrofie je stav způsobený poklesem produkce estrogenu a charakterizovaný ztenčením a zánětem vaginálních stěn. Tento stav může způsobit, že pohlavní styk bude pro ženy bolestivý, což může v konečném důsledku snížit jejich zájem o sex. Tento stav mohou léčit volně prodejné (OTC) lubrikanty nebo léky na předpis, které zahrnují lokalizovanou estrogenovou terapii, jako je estrogenový krém nebo vaginální kroužek.

Deprese a změny nálad

Změny v produkci hormonů ovlivňují nálady žen během menopauzy. Některé ženy uvádějí pocity podrážděnosti, deprese a změny nálady a často se během krátké doby dostanou z extrémních výšek do vážných minim. Je důležité si uvědomit, že tyto hormonální výkyvy ovlivňují váš mozek a že „pocit modře“ není nepřirozený.

Změny kůže, vlasů a dalších tkání

Jak stárnete, zaznamenáte změny na kůži a vlasech. Ztráta tukové tkáně a kolagenu způsobí, že vaše pokožka bude sušší a tenčí a bude mít vliv na elasticitu a lubrikaci pokožky v blízkosti pochvy a močových cest. Snížený estrogen může přispět k vypadávání vlasů nebo způsobit, že se vaše vlasy budou cítit křehké a suché. Vyhýbejte se tvrdým chemickým úpravám vlasů, které mohou způsobit další poškození.

Jaký je výhled na menopauzu?

Příznaky menopauzy mohou trvat měsíce nebo roky v závislosti na osobě. Naplánujte si pravidelné schůzky se svým lékařem, aby mohl sledovat váš zdravotní stav a zodpovědět jakékoli otázky, které můžete mít ohledně příznaků menopauzy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY