Jaké jsou různé typy diabetu?

Jaké jsou různé typy cukrovky?

Diabetes je skupina onemocnění, při kterých tělo neprodukuje dostatek nebo žádný inzulín, nevyužívá správně produkovaný inzulín nebo vykazuje kombinaci obojího. Když se některá z těchto věcí stane, tělo není schopno dostat cukr z krve do buněk. To vede k vysoké hladině cukru v krvi.

Glukóza, forma cukru, která se nachází ve vaší krvi, je jedním z vašich hlavních zdrojů energie. Nedostatek inzulínu nebo rezistence na inzulín způsobuje hromadění cukru v krvi. To může vést k mnoha zdravotním problémům.

Tři hlavní typy diabetu jsou:

 • diabetes 1. typu
 • Diabetes typu 2
 • těhotenská cukrovka

Co způsobuje cukrovku?

Diabetes 1. typu

Diabetes 1. typu je považován za autoimunitní onemocnění. To znamená, že váš imunitní systém omylem napadne a zničí beta buňky ve slinivce, které produkují inzulín. Poškození je trvalé.

Co útoky vyvolalo, není jasné. Mohou existovat jak genetické, tak environmentální důvody. Faktory životního stylu nehrají roli.

Diabetes typu 2

Diabetes typu 2 začíná jako inzulínová rezistence. To znamená, že vaše tělo nemůže efektivně využívat inzulin. To stimuluje vaši slinivku, aby produkovala více inzulinu, dokud již nebude moci držet krok s poptávkou. Snižuje se produkce inzulínu, což vede k vysoké hladině cukru v krvi.

Přesná příčina diabetu 2. typu není známa. Přispívající faktory mohou zahrnovat:

 • genetika
 • nedostatek cvičení
 • mít nadváhu

Mohou existovat i další zdravotní faktory a důvody životního prostředí.

Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka je způsobena hormony blokujícími inzulín produkovanými během těhotenství. Tento typ cukrovky se vyskytuje pouze během těhotenství.

Jaké jsou příznaky?

Mezi obecné příznaky cukrovky patří:

 • nadměrná žízeň a hlad

 • časté močení
 • ospalost nebo únava
 • suchá, svědivá kůže
 • rozmazané vidění
 • pomalu se hojící rány

Diabetes typu 2 může způsobit tmavé skvrny v záhybech kůže v podpaží a na krku. Vzhledem k tomu, že diagnostika diabetu 2. typu často trvá déle, můžete v době diagnózy pociťovat příznaky, jako je bolest nebo necitlivost nohou.

Diabetes 1. typu se často vyvíjí rychleji a může způsobit příznaky, jako je ztráta hmotnosti nebo stav nazývaný diabetická ketoacidóza. Diabetická ketoacidóza se může objevit, když máte velmi vysokou hladinu cukru v krvi, ale máte v těle málo nebo žádný inzulín.

Příznaky obou typů diabetu se mohou objevit v jakémkoli věku, ale obecně se typ 1 vyskytuje u dětí a mladých dospělých. Typ 2 se vyskytuje u lidí starších 45 let. Ale u mladších lidí je stále častěji diagnostikován diabetes 2. typu kvůli sedavému způsobu života a přibývání na váze.

Jak častá je cukrovka?

O 30,3 milionu lidé ve Spojených státech mají cukrovku. Asi 5 až 10 procent má diabetes 1. typu, zatímco 90 až 95 procent má diabetes 2. typu.

Nejnovější údaje ukazují, že v roce 2015 bylo nově diagnostikováno 1,5 milionu dospělých. U dalších 84,1 milionu se předpokládá prediabetes. Ale většina lidí s prediabetem neví, že mají tento stav.

Prediabetes nastává, když je vaše hladina glukózy v krvi vyšší, než by měla být, ale není dostatečně vysoká, aby se jednalo o cukrovku.

Máte větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine cukrovka, pokud máte tuto nemoc v rodinné anamnéze.

Mezi další rizikové faktory diabetu 2. typu patří:

 • se sedavým způsobem života
 • mít nadváhu
 • mající těhotenskou cukrovku nebo prediabetes

Jaké jsou potenciální komplikace?

Komplikace diabetu se obecně vyvíjejí v průběhu času. Špatně kontrolovaná hladina cukru v krvi zvyšuje riziko závažných komplikací, které mohou být život ohrožující. Mezi chronické komplikace patří:

 • onemocnění cév vedoucí k srdečnímu infarktu nebo mrtvici
 • oční problémy, nazývané retinopatie
 • infekce nebo kožní onemocnění
 • poškození nervů nebo neuropatie
 • poškození ledvin nebo nefropatie
 • amputace v důsledku neuropatie nebo onemocnění cév

Diabetes 2. typu může zvýšit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, zvláště pokud není hladina cukru v krvi dobře kontrolována.

Komplikace v těhotenství

Vysoká hladina cukru v krvi během těhotenství může poškodit matku a dítě a zvýšit riziko:

 • vysoký krevní tlak
 • preeklampsie
 • potrat nebo mrtvé narození

 • vrozené vady

Jak se léčí různé typy cukrovky?

Bez ohledu na to, jaký typ diabetu máte, budete muset úzce spolupracovat se svým lékařem, abyste jej udrželi pod kontrolou.

Hlavním cílem je udržet hladinu glukózy v krvi ve vašem cílovém rozmezí. Váš lékař vám sdělí, jaký by měl být váš cílový rozsah. Cíle se liší podle typu diabetu, věku a přítomnosti komplikací.

Pokud máte těhotenskou cukrovku, vaše cílové hodnoty cukru v krvi budou nižší než u lidí s jinými typy cukrovky.

Fyzická aktivita je důležitou součástí léčby diabetu. Zeptejte se svého lékaře, kolik minut týdně byste měli věnovat aerobnímu cvičení. Dieta je také zásadní pro dobrou kontrolu. Budete také muset sledovat krevní tlak a cholesterol.

Ošetření typu 1

Všichni lidé s diabetem 1. typu musí k životu užívat inzulín, protože poškození slinivky břišní je trvalé. K dispozici jsou různé typy inzulínu s různou dobou nástupu, vrcholu a trvání.

Inzulin se aplikuje přímo pod kůži. Váš lékař vám ukáže, jak správně aplikovat a střídat místa vpichu. Můžete také použít inzulínovou pumpu, což je zařízení nošené mimo vaše tělo, které lze naprogramovat tak, aby uvolnilo konkrétní dávku. Nyní existují také kontinuální monitory glukózy v krvi, které kontrolují váš cukr 24 hodin denně.

Během dne budete muset sledovat hladinu cukru v krvi. Pokud je to nutné, možná budete muset také užívat léky na kontrolu cholesterolu, vysokého krevního tlaku nebo jiných komplikací.

Ošetření typu 2

Diabetes 2. typu se léčí dietou a cvičením a lze jej také léčit různými léky, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Lékem první volby je obvykle metformin (Glumetza, Glucophage, Fortamet, Riomet). Tento lék pomáhá vašemu tělu efektivněji využívat inzulín. Pokud metformin nezabírá, může lékař přidat další léky nebo zkusit něco jiného.

Budete muset sledovat hladinu cukru v krvi. Možná budete také potřebovat léky, které vám pomohou kontrolovat krevní tlak a cholesterol.

Prevence

Prevence diabetu 1. typu není známá.

Riziko diabetu 2. typu můžete snížit, pokud:

 • kontrolovat svou váhu a řídit svůj jídelníček
 • cvičit pravidělně
 • vyhnout se kouření, vysokým triglyceridům a nízkým hladinám HDL cholesterolu

Pokud jste měla těhotenskou cukrovku nebo máte prediabetes, tyto návyky mohou oddálit nebo zabránit nástupu cukrovky 2. typu.

Výhled

Na diabetes 1. typu neexistuje žádný lék. Vyžaduje celoživotní léčbu onemocnění. Ale důsledným sledováním a dodržováním léčby se vám možná podaří vyhnout se závažnějším komplikacím onemocnění.

Pokud budete úzce spolupracovat se svým lékařem a zvolíte správný životní styl, lze diabetes 2. typu často úspěšně zvládnout.

Pokud máte těhotenskou cukrovku, je pravděpodobné, že se vyřeší po narození vašeho dítěte (ačkoli máte vyšší riziko, že se u vás později v životě rozvine cukrovka 2. typu).

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY