Je anální rakovina léčitelná?

Rakovina konečníku je často léčitelná, pokud je diagnostikována a léčena dříve, než se rozšíří do vzdálených orgánů. Lékaři považují vaši rakovinu za vyléčenou, pokud zůstane v remisi alespoň 5 let.

Getty Images

Anální rakovina je vzácný typ rakoviny, který se vyvíjí na vnější části vašeho konečníku nebo vašeho análního kanálu. Postihuje především starší dospělé a je velmi vzácné u osob mladších 35 let.

Celoživotní šance na rozvoj rakoviny konečníku je přibližně 1 z 500. Vyskytuje se o 40krát častěji u lidí s HIV ve srovnání s lidmi v běžné populaci. O 91 % případů je spojeno s infekcí lidským papilomavirem (HPV).

Anální rakovina je často léčitelná, pokud se nerozšířila do vzdálených tkání, když je diagnostikována. Léčba je obvykle paliativní, pokud se rakovina rozšířila do jiných míst, jako jsou vaše plíce nebo játra. „Paliativní“ znamená, že se vaše léčba zaměřuje na zvládání příznaků a zlepšování kvality vašeho života namísto vyléčení rakoviny.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, jak se rakovina konečníku léčí a kdy je obvykle léčitelná.

Co to znamená vyléčit se z rakoviny konečníku?

Když lékaři říkají, že vaše rakovina je vyléčena, obvykle to znamená, že vaše rakovina zmizela a neočekává se, že se vrátí.

Pokud vaše léčba funguje, lékař vám může říci, že jste v remisi. „Remise“ znamená, že známky a příznaky vaší rakoviny jsou sníženy. Pokud úplně odezní, lékaři říkají, že jste v úplné remisi.

Lékaři často považují vaši rakovinu za vyléčenou, pokud jste alespoň v úplné remisi 5 let. Většina rakovin, které se vracejí, se v tomto období vrátí.

Lékaři budou pravděpodobně chtít pokračovat v testování i po tomto období, protože stále existuje malá šance, že by se rakovina mohla vrátit.

Jaké jsou cíle léčby rakoviny konečníku?

Anální rakovina se může rozšířit do okolních tkání nebo vzdálených částí vašeho těla.

Lékaři rozdělují vaši rakovinu do fází v závislosti na tom, jak daleko se vaše rakovina rozšířila. Lékaři nejčastěji používají Americký smíšený výbor pro rakovinu (AJCC) TNM systém. Tento systém rozděluje rakovinu do stádií od stádia 0 do stádia 4.

Etapa Popis
0 Stádium 0 je považováno za prekancerózní. Buňky se nacházejí pouze ve vnitřní vrstvě vašeho konečníku.
1 Nádor je menší než asi 2 centimetry (cm) nebo 0,8 palce (palce) a nerozšířil se do blízkých lymfatických uzlin nebo vzdálených oblastí.
2 Ve stadiu 2A není rakovina větší než 5 cm (2 palce), ale nerozšířila se do blízkých lymfatických uzlin nebo vzdálených míst.
Ve stadiu 2B je rakovina větší než 5 cm (2 palce), ale stále se nerozšířila do lymfatických uzlin nebo vzdálených míst.
3 Ve stadiu 3A je rakovina mezi 2 cm (0,8 palce) a 5 cm (2 palce) a rozšířila se do blízkých lymfatických uzlin, ale ne do vzdálených míst.
Ve stadiu 3B je rakovina jakékoli velikosti a šíří se do blízkých orgánů, ale nerozšířila se do blízkých lymfatických uzlin nebo vzdálených míst.
Ve stadiu 3C je rakovina větší než 5 cm (2 palce) a rozšířila se do blízkých lymfatických uzlin, ale ne do vzdálených míst.
4 Rakovina může být jakékoli velikosti a rozšířila se do vzdálených orgánů, jako jsou vaše plíce a játra. Může se také rozšířit do blízkých lymfatických uzlin a blízkých orgánů.

Léčba rakoviny konečníku 0 až 3 se obvykle zaměřuje na vyléčení rakoviny. Rakovina 4. stádia se velmi obtížně léčí a léčba se obvykle točí kolem snahy zvládnout vaše příznaky a symptomy.

Zjistěte více o stadiích análního karcinomu.

Jaký je výhled pro lidi s rakovinou konečníku?

Výhled pro lidi s rakovinou konečníku je obecně dobrý když se rakovina nerozšířila do vzdálených tkání. Stádium vaší rakoviny je jedním z nejdůležitějších faktorů pro určení vašich šancí na přežití.

The American Cancer Society nepoužívá systém AJCC pro vykazování 5letého přežití. Používají jednodušší 3-stupňový systém. 5letá relativní míra přežití je měřítkem toho, kolik lidí s rakovinou žije o 5 let později ve srovnání s lidmi bez rakoviny.

Uvádějí následující míry přežití od roku 2011 do roku 2017 ve Spojených státech:

Etapa Přibližný ekvivalent AJCC 5letá relativní míra přežití
Lokalizované Fáze 1 nebo 2 82 %
Regionální Fáze 3 66 %
Vzdálený Fáze 4 35 %
Všechny fáze Všechny fáze dohromady 69 %

jiný faktory související s lepším výhledem pro lidi s rakovinou konečníku zahrnují:

  • nižší věk a lepší celkový zdravotní stav
  • přiřazení ženy při narození
  • mít a nižší zátěž HPV
  • máte před léčbou vyšší počet bílých nebo červených krvinek

Zjistěte více o výhledu pro lidi s rakovinou konečníku.

Často kladené otázky o léčbě rakoviny konečníku

V jaké fázi není rakovina konečníku vyléčitelná?

Léčba je nepravděpodobné k vyléčení rakoviny konečníku 4. stupně. Cílem léčby je obvykle udržet vaše příznaky pod kontrolou a zlepšit kvalitu vašeho života.

Jak často se rakovina konečníku vrací?

V studie 2020, výzkumníci zkoumali míru opětovného výskytu u lidí s rakovinou konečníku léčených radiační terapií. Zjistili, že 20 % lidí zažilo opakování ve vzdálené části těla a 14,1 % mělo opakování v anální oblasti nebo blízké oblasti.

Kam se rakovina konečníku obvykle šíří?

Anální rakovina se může rozšířit do dálky části těla jako je vaše:

  • játra
  • plíce
  • vzdálené lymfatické uzliny
  • ledvin
  • peritoneum, tkáň, která vystýlá vaši břišní stěnu a pánevní dutinu

Roste rakovina konečníku pomalu nebo rychle?

Rychlost růstu rakoviny konečníku je těžko předvídat. U některých lidí může růst rychle a u jiných pomalu. Některé vzácné typy rakoviny konečníku, jako je melanom, mohou být velmi agresivní s 5letou mírou přežití přibližně 20 %.

Anální rakovina je často léčitelná, pokud je diagnostikována a léčena dříve, než se rozšíří do vašich vzdálených orgánů. Léčba rakoviny konečníku v raném stadiu se obvykle zaměřuje na pokus o vyléčení rakoviny.

Rakovina, která se rozšířila do vzdálených oblastí, se nazývá rakovina konečníku 4. stupně. Léčba rakoviny konečníku 4. stupně se obvykle zaměřuje na minimalizaci vašich příznaků a zlepšení kvality života na rozdíl od vyléčení rakoviny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY