Je kapecitabin účinnou léčbou rakoviny žlučníku?

Chemoterapie je často účinný způsob, jak léčit rakovinu žlučníku, zabránit jejímu dalšímu šíření a zlepšit celkové přežití. Kapecitabin je chemoterapeutický lék často používaný k tomuto účelu.

Rakovina žlučníku je vzácný typ rakoviny, který začíná ve vašem žlučníku. Žlučník je malý orgán pod játry, který ukládá žluč.

Obvykle neexistují žádné zjevné příznaky rakoviny žlučníku, dokud se nerozšíří do jiných tkání, takže často není diagnostikována až do pozdějších fází.

Pozdní stádium rakoviny žlučníku není obvykle léčitelné, ale chemoterapie může pomoci léčit.

Podívejme se podrobně na kapecitabin v souvislosti s rakovinou žlučníku.

Co je kapecitabin?

Capecitabine se prodává pod obchodním názvem Xeloda. Je to lék na chemoterapii. Chemoterapeutické léky ničí rakovinné buňky nebo brání rakovinným buňkám v dělení.

Je to také typ léku nazývaný antimetabolit. To znamená, že je velmi podobný chemikáliím, které vaše tělo přirozeně používá, ale jeho nepatrné rozdíly způsobují rakovinným buňkám problémy.

Můžete slyšet kapecitabin označovaný jako proléčivo. To znamená, že samotná chemikálie není aktivní, dokud ji vaše tělo nerozloží.

Účel kapecitabinu pro rakovinu žlučníku

Existuje několik použití kapecitabinu při léčbě rakoviny žlučníku.

Za prvé, může být použit po operaci odstranění žlučníku. Zajišťuje, že žádné zbloudilé rakovinné buňky, které zůstanou po operaci, nepokračují v růstu.

Za druhé, kapecitabin lze použít jako primární léčbu rakoviny žlučníku, která je příliš pokročilá pro chirurgii. Může zmírnit některé příznaky tím, že zmenší existující nádory a zabrání tomu, aby se uchytilo více nádorů.

Jak účinný je kapecitabin při léčbě rakoviny žlučníku?

Vědci stále zkoumají účinnost kapecitabinu jako léčby rakoviny žlučníku.

Dosavadní důkazy naznačují, že kapecitabin má pro většinu lidí nízký rizikový profil.

Rizika užívání kapecitabinu k léčbě rakoviny žlučníku

Všechny léky jsou spojeny s alespoň určitou úrovní rizika. Pokud začnete užívat kapecitabin, můžete zaznamenat jeden nebo více z následujících:

 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • krevní sraženiny
 • ztráta vlasů
 • bolest hlavy
 • vředy v ústech
 • žloutenka
 • syndrom ruka-noha

Dávkování kapecitabinu k léčbě rakoviny žlučníku

Vaše dávka je nejprve určena velikostí vašeho těla.

Výchozím bodem pro kapecitabin je 1 500 miligramů na metr čtvereční za den. Lékaři určují plochu vašeho těla v metrech čtverečních. Na každý metr čtvereční užijete každý den 1,5 gramu kapecitabinu. To obvykle trvá 2 týdny, poté následuje 1 týdenní přestávka.

Váš lékař může upravit dávkování v závislosti na tom, jak rakovina reaguje a jak vaše tělo léčbu snáší.

Kdo by měl zvážit kapecitabin u rakoviny žlučníku?

Pokud byla vaše rakovina žlučníku diagnostikována dříve, než se rozšířila do okolních tkání, můžete být kandidátem na odstranění žlučníku.

Po odstranění žlučníku může lékař předepsat kapecitabin samotný nebo v kombinaci s jinými chemoterapeutickými léky nebo ozařováním, aby pomohl zabránit růstu zbývajících rakovinných buněk jinde ve vašem těle.

Kapecitabin by mohl být použit před operací odstranění žlučníku, aby pomohl zmenšit rakovinné bujení, ale to není příliš časté.

Pokud je rakovina žlučníku příliš pokročilá pro operaci odstranění žlučníku, je kapecitabin běžnou léčbou, která pomáhá minimalizovat šíření rakoviny, snižuje závažnost příznaků a zlepšuje celkové přežití.

Kdo by se tomu měl vyhnout?

Ženy, které jsou těhotné nebo plánují otěhotnět, by neměly kapecitabin užívat. Kojící osoby by se také měly vyvarovat kapecitabinu.

Kapecitabin může způsobit hromadění toxinů ve vašich játrech a ledvinách, takže by se neměl užívat, pokud máte onemocnění nebo poškození jater nebo ledvin.

Někteří lidé mohou mít alergii na kapecitabin nebo jeho vedlejší produkty. Může také interferovat s jinými léky. Než začnete s chemoterapií kapecitabinem, podělte se se svým lékařem o všech alergiích, které máte, ao všech lécích, které užíváte. Tyto zahrnují:

 • předpisy
 • volně prodejné léky
 • vitamíny
 • bylinné doplňky

Alternativní léčba rakoviny žlučníku

Kapecitabin je jedním z léků na rakovinu žlučníku, ale existuje mnohem více. Některým se rozumí lépe než jiným. Léčba rakoviny žlučníku zahrnuje:

 • jiné chemoterapeutické léky
 • operace odstranění žlučníku
 • radiační terapie
 • hypertermická terapie
 • radiosenzibilizátory
 • cílená terapie
 • léčba inhibitorem imunitního kontrolního bodu

Toto je stále aktivní oblast výzkumu. Možná budete chtít zvážit připojení k a klinické hodnocení v závislosti na vašich cílech léčby.

Často kladené otázky o chemoterapii rakoviny žlučníku

Možná máte nějaké obecnější otázky týkající se chemoterapie rakoviny žlučníku. Pojďme se podívat na některé z nejčastějších.

Jaké chemoterapeutické léky se používají při rakovině žlučníku?

Tento článek se zaměřuje na kapecitabin, ale existují i ​​​​jiné chemoterapeutické léky, které se někdy používají k léčbě rakoviny žlučníku. Mohou zahrnovat:

 • gemcitabin
 • oxaliplatina
 • 5-fluorouracil
 • cisplatina

Jaká je chemoterapie první linie u rakoviny žlučníku?

Chemoterapie první linie pro rakovinu žlučníku je často kombinací gemcitabinu a cisplatiny, ale to neznamená, že všichni lidé s rakovinou žlučníku budou nutně dostávat tuto konkrétní léčbu.

Jaká je nejlepší chemoterapie pro rakovinu žlučníku?

Nejlepší chemoterapeutický lék na rakovinu žlučníku závisí na několika proměnných, včetně stádia vaší rakoviny, vašeho celkového zdraví a vašich léčebných cílů.

Rozhodnutí, který režim chemoterapie je pro vás nejlepší, je osobní rozhodnutí. Váš lékař vám může pomoci poskytnout pokyny a nastavit očekávání pro vaše jedinečné okolnosti.

Odnést

Capecitabine je chemoterapeutický lék prodávaný pod značkou Xeloda. Někdy se používá jako léčba rakoviny žlučníku.

Kapecitabin lze užívat samostatně, s jinými chemoterapeutickými léky nebo s jinými terapiemi, jako je chirurgický zákrok nebo ozařování.

Váš plán léčby rakoviny žlučníku bude pro vás jedinečný. Poraďte se se svým lékařem, zda by byl kapecitabin vhodný pro vaše léčebné cíle.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY