Je pálení žáhy nebezpečné?

Pálení žáhy je obvykle nešťastným, ale dočasným důsledkem kořeněného jídla nebo jiné dietní volby. Ale když se pálení žáhy vrací opakovaně, může to být příznak potenciálně vážného zdravotního problému.

Když se žaludeční kyselina dostane až do vašeho jícnu, nepříjemný pocit na hrudi se nazývá „kyselý reflux“ nebo „pálení žáhy“.

Vědět, co spouští vaše pálení žáhy, je důležité, abyste se vyhnuli nebo snížili reflux kyseliny. Je také důležité rozpoznat příznaky, které naznačují, že vaše pálení žáhy je více než letmá reakce na to, co jste právě snědli nebo vypili.

Pálení žáhy může být příznakem potenciálně závažných stavů jícnu, takže pokud se frekvence a intenzita vašich epizod pálení žáhy zvýší, budete chtít vyhledat lékařskou pomoc.

Tento článek shrnuje příznaky, příčiny a léčbu mírných až závažnějších případů pálení žáhy.

Co způsobuje pálení žáhy a kdy byste se měli obávat?

Pálení žáhy nastává, když se žaludeční kyselina pohybuje ze žaludku do jícnu a dráždí výstelku jícnu.

Obvykle se poté, co vypijete nebo spolknete jídlo, uzavře malý svalový prstenec nazývaný „dolní jícnový svěrač (LES)“, aby se zabránilo pronikání žaludeční kyseliny do jícnu. Pokud se svěrač pevně neuzavře, výsledkem může být reflux kyseliny.

Některé z faktorů, které způsobují oslabení nebo ztrátu tvaru LES, zahrnují:

 • nadměrná konzumace alkoholu, která způsobí, že se LES příliš uvolní a časem poškodí LES

 • léky, včetně:
  • některá antihypertenziva
  • antidepresiva
  • sedativa
  • jiné léky, které mohou způsobit uvolnění LES
 • přejídání nebo obezita, která vyvíjí nadměrný tlak na LES

 • některé potraviny, zejména ty s vysokým obsahem tuku

Chronické pálení žáhy může být příznakem GERD

Když se pálení žáhy stane chronickou obtíží, může to být příznak onemocnění zvaného „gastroezofageální refluxní choroba (GERD).

Podle American College of Gastroenterology možná budete chtít zvážit návštěvu lékaře a získání možného vyšetření na GERD, pokud změny životního stylu a stravy nezastaví epizody pálení žáhy nebo pokud potřebujete užívat volně prodejné léky na zmírnění pálení žáhy. alespoň dvakrát týdně.

Možná budete chtít mluvit s lékařem, pokud existují další příznaky pálení žáhy, které by mohly naznačovat pokračující poškození, včetně:

 • dušení nebo kašel kvůli pocitu kyseliny v hrudi
 • potíže s polykáním
 • zvracení nebo vykašlávání krve
 • ztráta váhy

Jaké jsou závažnější komplikace pálení žáhy?

Občasné záchvaty pálení žáhy pravděpodobně nezpůsobí vážné komplikace. Místo toho může pálení žáhy způsobit nepohodlí a může ztížit spánek nebo ležení.

Když je přítomna GERD, některé z těžších komplikací zahrnují:

Ezofagitida

Ezofagitida je zánět jícnu a možná příčina vředů nebo krvácení. The Národní institut diabetu a onemocnění trávicího traktu a ledvin také uvádí, že ezofagitida může být rizikovým faktorem pro závažnější stavy, jako je striktura jícnu a Barrettův jícen.

Striktura jícnu

Zánět a podráždění výstelky jícnu může způsobit zúžení jícnu. Striktury jícnu mohou ztížit polykání a vést ke komplikacím, od dušení až po podvýživu ze snížené konzumace potravy.

Barrettův jícen

Barrettův jícen je neobvyklý stav, postihující odhadem 1,6–6,8 % běžné populace. Vyvíjí se, když se výstelka jícnu poškodí neustálým vystavením žaludeční kyselině.

Barrettův jícen může také vést k typu rakoviny nazývané „adenokarcinom jícnu“.

Jaký je nejlepší způsob léčby a zmírnění pálení žáhy?

Změny životního stylu a stravy mohou někdy stačit k úlevě nebo prevenci epizod pálení žáhy. Možná budete také potřebovat léky, které pomohou snížit vaše příznaky.

Změny životního stylu

Pálení žáhy a nadprodukce žaludeční kyseliny jsou obvykle reakcí na potraviny a nápoje, které konzumujete. Vyhýbání se spouštěčům je klíčem ke snížení epizod pálení žáhy.

Vaše spouštěcí potraviny a nápoje se mohou lišit od těch, které obtěžují někoho jiného, ​​ale mezi běžnější spouštěče pálení žáhy patří:

 • alkohol
 • čokoláda
 • káva
 • tučná jídla a potraviny s vysokým obsahem tuku, včetně plnotučných mléčných výrobků
 • máta peprná
 • kořeněná jídla

Mezi další užitečné tipy pro životní styl ke snížení nebo prevenci pálení žáhy patří:

 • udržování střední hmotnosti, aby se snížil tlak na LES
 • přestat kouřit, pokud kouříte – kouření nejen oslabuje LES, ale může dále dráždit výstelku jícnu

 • spíte s mírně zvednutou horní částí těla, zvláště pokud jste požili možný spouštěč pálení žáhy nebo se chystáte spát během několika hodin po jídle

Léky

Existují 3 třídy léků na pálení žáhy:

 • Antacida (Mylanta, Rolaids, Tums): Antikyseliny mění povahu vaší žaludeční kyseliny, aby byla méně dráždivá.
 • H2 blokátory (Tagamet, Pepcid): H2 blokátory snižují objem žaludeční kyseliny ve vašem systému.
 • Inhibitory protonové pumpy (Prevacid, Nexium, Prilosec): Inhibitory protonové pumpy také snižují množství žaludeční kyseliny, ale jsou silnější než H2 blokátory a nejsou určeny k okamžité úlevě od pálení žáhy.

Pomáhá pití vody zmírnit pálení žáhy?

Pitná voda může pomoci zředit žaludeční kyselinu ve vašem systému. A studie 2019 dále naznačuje, že časté, ale malé doušky vody mohou být zvláště účinné při zmírnění nepohodlí při pálení žáhy.

Užitečné mohou být i jiné nápoje, jako jsou bylinné čaje a rostlinná mléka. V ideálním případě byste se měli vyhnout syceným nápojům a těm, které jsou obzvláště kyselé, jako jsou ovocné šťávy.

Bylo to užitečné?

Pálení žáhy může být buď nepříjemností po těžkém jídle, nebo prvním příznakem vážnějšího stavu.

Pro mnoho lidí je vyhýbání se potravinám a nápojům, které spouštějí pálení žáhy, nejsnazším způsobem, jak předejít bolesti a nepohodlí kyselého refluxu.

Pomoci mohou i další změny životního stylu, jako je přestat kouřit a udržovat si mírnou váhu. Pokud je vaše úsilí omezit epizody pálení žáhy neúčinné a začnete pociťovat častější a intenzivnější potíže, možná budete chtít brzy promluvit s lékařem.

Pálení žáhy je běžným příznakem GERD, což může být rizikovým faktorem pro závažnější zdravotní problémy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY