Jsou narkoleptické halucinace nebezpečné?

Halucinace jsou častým vedlejším účinkem narkolepsie. Ačkoli tyto halucinace nejsou fyzicky škodlivé, jsou k dispozici léčby, které vám pomohou lépe spát.

Obrazový kredit: Hayden Williams

Narkolepsie je neurologická porucha, která ovlivňuje schopnost mozku ovládat cykly spánku a bdění.

Tento stav je v popkultuře často označován jako vtip, který ukazuje lidi, kteří nakonec usnou kdekoli, dokonce i ve společenském prostředí. Ale narkolepsie je mnohem víc než tohle.

Spolu s nekontrolovatelnou potřebou spát v určitých časech je pro lidi s narkolepsií často obtížné zůstat v noci spát. Výsledkem je, že tito jedinci nemusí být schopni v noci dostatečně spát.

Mnoho lidí také zažívá halucinace v rámci cyklu spánku a bdění, zejména při usínání. Zde se podíváme na typy halucinací, které se běžně vyskytují, a na dostupné možnosti léčby.

Způsobuje narkolepsie halucinace?

Jedním zvláštním vedlejším účinkem narkolepsie je zažívání halucinací nebo živých snových představ. Je to neuvěřitelně běžné a obvykle to druhého doprovází charakteristický příznak narkolepsie spánkové paralýze. Z tohoto důvodu to může způsobit, že zážitek bude dramatičtější.

Spánkovou paralýzu mohou zažít i lidé bez narkolepsie. Tato zkušenost může být znervózňující a se vyskytuje vždy stejně jako se člověk chystá usnout nebo se probudit z cyklu REM spánku. Zatímco většina halucinací je vizuálních, ostatní smysly mohou být také spuštěny, když se objeví tento příznak.

Jsou halucinace běžné u narkolepsie?

Halucinace jsou velmi častým příznakem, který často zažívají lidé s narkolepsií. Podle výzkumu má zhruba třetina všech lidí s tímto onemocněním halucinace.

I když jsou události neškodné a nepředstavují pro jednotlivce žádné riziko, mohou být děsivé v závislosti na tom, co člověk vidí, když k nim dojde.

Jaké jsou narkolepsie halucinace?

Halucinace mohou osobě, která je zažívá, připadat jako skutečné a skutečné. Ve většině případů se omezují na vizuální jevy, jako je vidění osoby nebo zvířete v místnosti. Ale někdy mohou být zapojeny i další smysly, jako je slyšení hluku, pocit, jako by se jich někdo dotkl, nebo dokonce cítit vůně.

Je důležité mít na paměti, že tyto typy halucinací by neměly být srovnávány se stejnými halucinacemi v bdělém stavu, které zažívá někdo s duševním onemocněním, jako je schizofrenie.

Zatímco obě verze zahrnují vidění nebo prožívání scénáře, který se neděje, narkoleptická halucinace je omezena na rozmazané a krátké období, kdy člověk přechází do nebo z REM spánku. Naproti tomu halucinace spojené s duševním zdravím se obvykle objevují, když je člověk plně vzhůru.

Poznámka k halucinacím spánkové paralýzy

Všimněte si také, že mnoho lidí bez narkolepsie může také zažít spánkovou paralýzu a související halucinace, když upadají do REM spánku nebo z něj.

Podle výzkumu se spánková paralýza jako samostatný stav vyskytuje v zhruba 8 % běžné populace. Často se jedná o izolovaný výskyt a neznamená to, že osoba trpí narkolepsií nebo základním duševním onemocněním.

Typy halucinací narkolepsie

Existují dva typy halucinací spojených se spánkovou paralýzou u narkolepsie.

  • Hypnagogické halucinace: Když se halucinace objeví těsně předtím, než člověk usne, jsou známé jako hypnagogické halucinace. Ty jsou mnohem častější.
  • Hypnopompické halucinace: Když se halucinace objeví, když se člověk probouzí, označují se jako hypnopompické halucinace.

Všimněte si, že primární smysl ovlivněný těmito halucinacemi je zrak. Lidé však hlásili, že slyší zvuky, cítí vůně, ochutnávají chutě a dokonce mají pocit, jako by se jich někdo dotýkal během halucinace.

Výzkum dosud plně neporozuměl tomu, jak se stav živého snu vytvořený REM spánkem dokáže překročit během přechodných období hypnagogických a hypnopompických halucinací.

Můžete mít narkolepsii halucinace, když jste vzhůru?

O narkolepsii, o tom, jak se spouštějí epizody, a zejména s ohledem na halucinace, se stále hodně zkoumá. Nicméně, protože narkoleptické halucinace jsou historicky spojeny s přechodem do az fáze REM spánku, je to nevěřil že můžete zažít narkoleptické halucinace, když jste úplně vzhůru.

K datu, většina hlášených halucinací dochází, když někdo začíná usínat. Ale neoficiálně někteří lidé s narkolepsií hlásili, že zažívají denní halucinace.

Pokud máte narkolepsii, zažíváte halucinace a chcete pomoci výzkumníkům lépe porozumět vašemu stavu – měli byste se podívat na ClinicalTrials.gov.

Možnosti léčby halucinací narkolepsie

Individuální léčebná řešení pro narkolepsii budou záviset na závažnosti stavu osoby, stejně jako na jakýchkoli dalších základních zdravotních problémech, které osoba má. Pokud vám narkoleptické halucinace brání ve správném spánku, mohou vám lékaři v závislosti na vaší konkrétní situaci předepsat antidepresiva.

Tyto léky mohou pomoci při zvládání spánkové paralýzy, která obvykle předchází halucinogenní události. Mohou také pomoci lidem s narkolepsií typu 1, kteří jsou vystaveni riziku kataplexie – stavu, kdy máte epizody, kdy ztratíte svalový tonus a kontrolu nad svým tělem, zatímco jste zcela vzhůru.

Zjistěte více o možnostech léčby narkolepsie.

Život s narkolepsií

K dnešnímu dni neexistuje žádný lék na narkolepsii. Místo toho mohou lidé vyzkoušet léky nebo změny životního stylu, které mohou pomoci snížit příznaky a omezit, jak tento stav ovlivňuje jejich život. Deprese může být častým vedlejším účinkem narkolepsie, protože může výrazně snížit kvalitu života člověka.

Pokud narkolepsie změnila váš život a ovlivnila vaši pohodu, zvažte oslovení licencovaného terapeuta nebo poradce, aby vyhledal pomoc. Zatímco spolupracujete s lékařskými specialisty, abyste pomohli zvládnout váš stav, terapeut vám může pomoci přeformulovat vaše myšlení a také doporučit tipy k vybudování sítě podpory.

Síť narkolepsie je bezplatný zdroj, který uvádí místní podpůrné skupiny, stejně jako spánková centra a specialisty pro lidi žijící s narkolepsií.

Ačkoli popkultura často považuje za pointu, narkolepsie není vtip. Tento stav může značně narušit kvalitu života člověka a často znamená, že tito jedinci nedostávají regenerační spánek, který potřebují ke správnému fungování.

Jedním z příznaků, které mohou tento stav přemoci, jsou halucinace, které se obvykle spouštějí v důsledku spánkové paralýzy. I když nejsou nebezpečné, mohou přispět ke zmatku, který tato porucha způsobuje.

Terapeut vám může pomoci překonat emoce prožívání halucinací a váš lékař může být schopen předepsat léky, které vám pomohou lépe usnout.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY