Když se odpuštění stane dost: Cindy Jenkins mluví o OCD

Getty Images/Richard Drury

Vítejte zpět v You’re Not Alone: ​​seriálu o duševním zdraví, kde se snažíme upozornit na stavy duševního zdraví, které ovlivňují každodenní životy lidí, a na to, jaké produkty, aplikace a služby používají, aby jim usnadnili každý den. Tento měsíc se nám ozvala Cindy Jenkinsová (jak bylo řečeno Natashe Burtonové), spisovatelka a pedagog s obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD).

Nejsi sám

Upozornění na obsah

Tento článek pojednává o pocitech posedlosti, nutkání, poruchách pozornosti (ADD), úzkosti, depresi a traumatu.

Pokud uvažujete o tom, že si ublížíte nebo máte sebevražedné myšlenky, zavolejte prosím na linku National Suicide Prevention Lifeline na čísle 988.

V případě nouze o duševní zdraví můžete také zavolat na linku 911.

Obzvláště stresující období života přimělo Cindy Jenkins (43) k hledání odpovědí o svém duševním zdraví.

Cindy, spisovatelka, vychovatelka a výchovná poradkyně, se nějakou dobu potýkala s perfekcionismem, potížemi s dokončením projektů, nutkavým sestavováním seznamů a spirálovitými myšlenkami. Věci však vyvrcholily, když se ona a její manžel po dvouletém pracovním pobytu v Číně přestěhovali zpět do Orlanda na Floridě a všichni dostali COVID-19 přibližně ve stejnou dobu.

„Udělala jsem opravdu nezodpovědné věci – například nechala troubu zapnutou déle, než jsem měla – a tehdy jsem si řekla: ‚Dobře, poslouchej, musím přijít na to, co se děje‘,“ říká.

Nejprve měla podezření, že trpí hyperaktivní poruchou s deficitem pozornosti (ADHD).

„Narazila jsem na několik videí, která velmi ladila s tím, jak přistupuji ke světu,“ vysvětluje. “Ale ve skrytu duše jsem se nechtěl dívat na meme a provádět autodiagnostiku.”

Přesto věděla, že má potíže s dokončením úkolů: „Chtěla jsem přijít na to, jak opravit to, čemu říkám ‚syndrom zárubně‘: víte, když máte jednu věc, kterou uděláte, a pak projdete rámem dveří, zapomenete na to a uvidíte něco jiného,“ říká.

“To se prostě stalo celou dobu.” Řekl bych: ‚Půjdu prát. Oh, počkat, než vyperu prádlo, musím uklidit postel a ustlat postel, abych mohl všechno prádlo složit. A pak, cestou k praní, chci uklidit obývací pokoj.“ Ale nikdy jsem nic z toho neudělal.”

Cindy mohla navštívit online psychiatra, který jí pomohl objasnit, co se děje. Na prvním sezení se psychiatr zeptal, proč ji Cindy chtěla vidět.

„Zvedla jsem svůj zápisník – čtyři stránky s jednoduchými řádky, které jsem si udělala, než jsem s ní mluvila,“ říká. „Jedna z věcí, které řekla na první schůzce, byla: ‚Předpokládám tedy, že máte plánovač a podrobně popisujete vše, co musíte udělat, například zvednete pero, abyste si to zapsali plánovač.”

Když Cindy řekla ano a zašla do podrobností o tom, jak podrobné jsou tyto seznamy, psychiatr diagnostikoval Cindy s OCD a ADD a vysvětlil, že tyto stavy jsou jako dvě strany téže mince. Také doporučila, aby Cindy přestala používat papírové plánovače a super podrobné seznamy.

“A prvních pár dní jsem byla blábolící nepořádek a cítila jsem se velmi neukotvená,” vysvětluje. “Doslova jsem žil svůj život podle seznamů a denních plánovačů a podle toho, co jsem kdy potřeboval udělat.”

Odtud Cindy začala vybalovat některé ze svých takzvaných „podivných“ zvyků – výše zmíněný syndrom zárubní, její perfekcionismus a zálibu v podrobném vytváření seznamů – aby lépe porozuměla své diagnóze a pracovala na prolomení vzorců, které nebyly. sloužit jí.

Co je OCD?

OCD je chronický stav duševního zdraví, který zahrnuje posedlosti, nutkání nebo obojí. Podle Americké psychiatrické asociace má tento stav přibližně 2 až 3 % lidí ve Spojených státech. asi 90 % lidí žijících s OCD má také jiný duševní stav, jako jsou úzkostné poruchy, ADHD, poruchy příjmu potravy nebo velká depresivní porucha.

OCD zahrnuje dva hlavní typy příznaků: obsese a kompulze. Zatímco mnoho lidí žijících s OCD zažívá jak obsese, tak nutkání, někteří lidé zažívají pouze jedno nebo druhé.

Obsese jsou definovány jako rušivé myšlenky, zatímco nutkání jsou chování v reakci na tyto rušivé myšlenky. Například někdo, kdo je posedlý bacily nebo nemocí, může mít nutkání umýt si ruce a dezinfikovat svůj domov.

Některé další příznaky OCD zahrnují:

  • stres nebo trauma
  • určité osobnostní rysy, včetně obtíží zvládat nejistotu a perfekcionismus
  • zneužívání nebo trauma v dětství, jako je šikana nebo těžké zanedbávání
  • traumatické zranění mozku

Obvykle bude léčba OCD záviset na jednotlivci. Někteří mohou mít prospěch z kombinace léků a psychoterapie, zatímco jiní mohou preferovat prevenci reakce na expozici, kognitivně behaviorální terapii nebo terapii přijetím a závazkem.

Co pro Cindy znamená mít OCD?

Pro Cindy OCD neovlivnilo jen ji, ale také způsob, jakým komunikovala se svou nejbližší rodinou. Říká, že to, že se stala mámou, jí ztížilo život, protože být rodičem je neustálá práce a ne vždy si mohla dělat přestávky, jak by potřebovala.

Když byly její děti menší, měla například problémy s jejich přípravou do školy.

„Měl jsem v hlavě rozkaz, jak se věci vyvinou. A kdyby si chtěli obout boty, než si vyčistili zuby, přimělo by mě to, abych na ně křičela,“ říká. “A můj manžel často říkal: ‘Mohu se na chvíli dotknout, protože reaguješ přehnaně?”

Také si uvědomila, že škola je pro ni spouštěčem. “Nechodila jsem kvůli tomu na terapii, ale když se podíváme na to, co způsobuje OCD, je to často trauma,” vysvětluje. „A teprve když jsem si uvědomil, že být šikanován ve škole je trauma [that I understood how] Mám sklony k OCD: “Jak to mohu ovládat?” s čímkoli, co souvisí se školou nebo čímkoli, z čeho by si moje děti mohly dělat legraci.“

Její plánování a vytváření seznamů se dokonce stalo bolestným bodem jejího vztahu s manželem.

“Když jsem mu řekla, že musím přestat dělat seznamy, dělala jsem si z toho legraci, ale začal plakat, protože ho moje plánování stresuje,” říká. “Má velmi odlišný způsob organizace věcí, takže jsem si vždy myslel, že musím příliš zdůrazňovat plánování, téměř abych kompenzoval jeho nedostatek zapisování.”

Vyjádřil také zdrcení tím, jak ji Cindyino plánování brzdilo: „Velkou částí naší přitažlivosti byla především naše kreativita a naše příslušné projekty,“ vysvětluje. „Plánoval jsem toho tolik, ale pak mě neviděl dokončit projekty, na kterých mi hodně záleželo. Bylo to pro nás oba velmi, velmi frustrující.”

Dnes Cindy našla nástroje a své vlastní vědomí, jak zvládnout OCD, z nichž nejdůležitější jsou léky.

“Téměř okamžitě mi psychiatr nasadil nízkou dávku Wellbutrinu.” Je to antidepresivum, ale spouští stejné hormony, které potřebuji,“ říká. „Fungovalo to skvěle. Když jsem si poprvé opravdu myslel, že to mohlo začít, měl jsem pocit, jako bych měl nový předpis na brýle – umožňuje mi to trochu se stáhnout, zastavit perfekcionismus a nastavit si parametry.“

I když mívala spirálovité vzplanutí vzpomínek na ostudné časy nebo chyby, kterých se dopustila, nyní jsou na tom mnohem lépe.

V případě potřeby si také dovoluje dělat přestávky, ať už jde o ležení v posteli, čtení knihy nebo sledování něčeho bezduchého v televizi.

„To mi dává perspektivu: ‚To je v pořádku, že jsem tuhle hodinu potřebovala‘,“ říká. “Moje mysl potřebuje odpočinek, jinak nebude schopna mít takové vědomí, aby mi zabránila v záchvatu paniky.”

Cindy ví, že její OCD a ADD nezmizí, ale začíná být více v souladu s tím, že si pamatuje své vzplanutí a spouštěče, a pak si odpouští.

“Je to stálé.” Neexistuje žádný lék,“ říká. “Je tu jen moje vědomí a musím rychle odpustit, abych to neviděl jako charakterovou vadu nebo něco, co se mnou není v pořádku.” Je to jen neustálé řízení a odpouštění.“

Jak zvládá OCD

Pro Cindy jsou léky a rušení neužitečných návyků klíčem ke zvládání OCD. Ale říká, že následující věci také změnily její každodenní řízení jejího duševního zdraví.

Kalendář Google

Cena: volný, uvolnit

Cindy si uvědomila, že její plánovač papírových kalendářů je spíše berlička a vlastně ne užitečný nástroj pro řízení jejího každodenního života. I když přechod na digitální vysílání chvíli trvalo, nyní s radostí používá Kalendář Google.

„Umím barevně kódovat, což miluji. Dovolila jsem si tu malou radostnou posedlost,“ říká. „Používá ho spousta mých přátel, je kompatibilní s aplikacemi, které používám pro různé pracovní klienty, a můj manžel ho používá s Outlookem, takže můžeme koordinovat rodinné záležitosti.“

Začněte s Kalendářem Google

Podcast All the Books Book Riot

Cena: volný, uvolnit

Aby se její mozek při procházkách netočil ve spirále, Cindy ráda poslouchá tento týdenní podcast, kde hostitelé diskutují o nových vydáních knih.

„Jsou to jen dva lidé, kteří mluví o knihách, a i když vím, že mají strukturu, připadá mi to jako rozhovor a mohu se naladit a vypnout, jak mě to zajímá,“ říká.

Poslouchejte nyní na Book Riot

Milý Hanku a Johnu podcast

Cena: volný, uvolnit

Tento populární komediální podcast, který moderují bratři Hank a John Greenovi, hudebník a spisovatel a mladý dospělý autor, se zaměřuje především na odpovědi na dotazy posluchačů.

“Opravdu ráda poslouchám, jak mluví,” říká Cindy. “Jsou to dva tvůrci, které obdivuji v tom, jak zacházejí se svým publikem a dívají se na svět komplexně, aniž by ztratili ze zřetele, co je na světě dobré.”

Říká, že podcast jí pomáhá cítit se sebemotivovanější. Obdivuje také způsob, jakým John Green diskutuje o své vlastní duševní nemoci, což pomáhá cítit se méně sám jako kreativní člověk.

Poslouchejte nyní na Apple Podcasts

Více v Nejsi sám
Zobrazit vše

Jak se tento spisovatel na volné noze zbavuje studu souvisejícího s depresí

Mám ADHD, ale není to moje celá identita

Moje zkušenost s psychózou — a moje cesta k uzdravení

Léky a sebeuvědomění ušly dlouhou cestu, aby pomohly Cindy zvládnout život s OCD. Když v těchto dnech pracuje na projektu, často se může stáhnout zpět a uvědomit si, že nepotřebuje dělat věci dokonale, aby je viděla do konce.

“Zatímco dříve jsem si nechal udělat celé koncepty knihy a bál jsem se to někomu ukázat, teď můžu říct, že je to tak dobré, jak umím, a to je v pořádku.”

Se Cindy se můžete spojit prostřednictvím jejích webových stránek a také na Cvrlikání.


Natasha Burton je spisovatelka a editorka na volné noze, která napsala pro Cosmopolitan, Women’s Health, Livestrong, Woman’s Day a mnoho dalších lifestylových publikací. Je autorkou knih What’s My Type?: 100+ kvízů, které vám pomohou najít se – a vaše shoda!, 101 kvízů pro páry, 101 kvízů pro nejlepší kamarády, 101 kvízů pro nevěsty a ženichy a spoluautorka knihy „The Little Black Kniha velkých červených vlajek.” Když zrovna nepíše, je plně ponořená do #momlife se dvěma dětmi a kožešinovým miminkem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY